Stávajícímu guvernérovi centrální banky Jiřímu Rusnokovi letos končí mandát a nemůže se již ucházet o další. Vyvstává tedy otázka, kdo se stane jeho nástupcem v čele ČNB. Jedná se o velice prestižní post, řekl bych vrchol bankovnictví v České republice. Před Rusnokem tento post zastávali ekonomové jako Zdeněk Tůma, Miroslav Singer, Josef Tošovský či Pavel Kysilka. Uchazečů o něj by určitě bylo mnoho, ale vše záleží na jediné osobě – na prezidentu Miloši Zemanovi. Ten totiž jmenuje všechny členy bankovní rady. Letos nekončí mandát pouze guvernéru Rusnokovi, nýbrž také viceguvernéru Tomáši Nidetzkému a členu bankovní rady Vojtěchu Bendovi.
Předtím, než se budeme zabývat samotnou rolí guvernéra, položme si otázku: co zásadního ovlivňuje bankovní rada ČNB? Určuje měnovou a makroobezřetnostní politiku a nástroje pro jejich uskutečňování. Rozhoduje o zásadních opatřeních v oblasti dohledu nad finančním trhem a v oblasti řešení krize na finančním trhu. Zjednodušeně řečeno ovlivňuje výši základní úrokové sazby, lombardní sazby, diskontní sazby, sazby proticyklické kapitálové rezervy a ukazatele pro hypotéky LTV, DTI a DSTI.
Jejím cílem je udržovat cenovou stabilitu, tj. držet inflaci na 2 procentech s tolerančním pásmem +- 1 procento, a finanční stabilitu. Bankovní rada se skládá ze sedmi členů – jednoho guvernéra, dvou viceguvernérů a čtyř členů bankovní rady. Ti musí mít dle zákona ukončené vysokoškolské vzdělání a být uznávanými osobnostmi v měnových záležitostech nebo v oblasti finančních trhů.
Jaké požadavky by měl guvernér splňovat?
Kromě klasických požadavků, jako je trestní bezúhonnost nebo plná způsobilost právních úkonů, by bylo rozhodně vhodné, kdyby případný kandidát v centrální bance již nějakou dobu působil. Když danou instituci znáte, samozřejmě ji budete řídit lépe, než když přicházíte zvenčí. Případný guvernér by také měl bez problému ovládat angličtinu, jelikož centrální banka zastupuje Českou republiku u Mezinárodního měnového fondu a šéf ČNB tak musí jednat v mezinárodním prostředí.
Kdo by tedy Rusnoka mohl nahradit?
V médiích se skloňují jména dvou viceguvernérů Marka Mory a Tomáše Nidetzkého. První jmenovaný v bankovní radě působí od roku 2017, zatímco druhý jmenovaný ještě o jeden rok déle. Zkušenosti se směřováním měnové politiky ČR tedy již mají.
Často se však ve veřejném prostoru objevuje ve spojitosti s pozicí guvernéra také prezident Hospodářské komory a poradce Goldman Sachs, Vladimír Dlouhý. Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady a bývalá členka bankovní rady ČNB, v Otázkách Václava Moravce uvedla, že Dlouhý pro zastávání této funkce splňuje odborné předpoklady. Naopak Josef Středula, předseda největší odborové centrály v zemi, byl ve stejnojmenném pořadu k Dlouhému kritický kvůli jeho komunistické minulosti.
Ať už nastoupí v polovině letošního roku do ČNB na post guvernéra kdokoli, nebude mít v této situaci snadný úkol. Inflace totiž bude odeznívat podle předpokladů až na konci roku 2022 a na začátku roku 2023. Od veřejnosti tak tato osoba bude vystavena tlaku, kterému bude muset odolávat.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.