KOMENTÁŘ / Vladimír Dlouhý končí v čele Hospodářské komory. Na jeho post kandiduje bývalý ministr vnitra Martin Pecina ze Zemanova společenství, který získal podporu Andreje Babiše, s nímž ho pojí úzké vazby. Jeho zvolení by jistě také vyhovovalo místní proruské lobby.
Tři sta delegátů zvolí nové vedení Hospodářské komory, zastupující živnostníky a firmy ze 123 oborových asociací. Prezident komory Vladimír Dlouhý, stojící v jejím čele od roku 2014, se už rozhodl nekandidovat.
O jeho místo se utkají dva kandidáti. Zdeněk Zajíček byl nominovaný ICT Unií a několika krajskými organizacemi komory. V případě úspěchu avizoval, že se vzdá postu místopředsedy ODS. Proti němu se postavil bývalý člen ČSSD Martin Pecina, oficiálně nominovaný domovskou Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje.
Babišova pochvala
Zajímavý punc tomuto souboji dala podpora Peciny od opozičního lídra Andreje Babiše, přičemž oba se netají dlouhodobými kontakty.
„V čele Hospodářské komory by měl být člověk, který zastupuje členy Hospodářské komory a bojuje za jejich zájmy. Martina Pecinu znám a je to dobrý kandidát,“ sdělil Seznam Zprávám Andrej Babiš. „Hlavně je poctivý a byl takový i ve funkcích ve vládě nebo v antimonopolním úřadu,“ dodal.
„Jsem rád, pokud mě Andrej Babiš pochválil. Požádal jsem spoustu lidí, které znám, o pomoc. Včetně Andreje, takže mám radost, že se nebál mě nahlas podpořit. A to jako jeden z mála. Snažil jsem se vždy pískat rovinu,“ reagoval Pecina.
Vzájemné komplimenty vyznívají jako fraška. V roce 2008 zaznamenala Česká televize Pecinovu neformální schůzku s Babišem v autosalonu na Chodově poblíž centrály Agrofertu, kde řešili fúzi holdingu se společností První žatecká za necelou miliardu korun.
Tehdejší předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Pecina se dostal pod palbu kritiky, jelikož podobná neoficiální jednání nejsou běžná.
„Taková utajená schůzka nepochybně velmi výrazně znevěrohodňuje celý úřad. Pakliže se to neodehrává oficiálně v budově úřadu, tak si myslím, že to je v rozporu dokonce i s nějakými zásadami etiky,“ reagoval mimo jiné ústavní právník Vladimír Balaš.
Co je na tom špatného?
Pecina se však tvářil, že je vše v naprostém pořádku. „Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem,“ komentoval tehdy schůzku.
Opravdu platí, že se takto pokoutně běžně setkával i se zástupci jiných firem, a považuje to za normální postup? Nestandardní chování si nepřipouští ani dnes, kdy mu byla v souvislosti s Babišovou podporou tato schůzka připomenuta.
„Ano, to je ten Pecina, co se potkal kdysi s Babišem v kavárně u autosalonu Mercedes na Chodově. Je na tom něco špatného? Ale s Andrejem jsem se setkával a doufám, že budu setkávat i nadále. Vidíte v tom nějaký problém?“ reagoval arogantně na sociálních sítích.
Pecina s Babišem mimo jiné řešili obří fúzi Agropolu a Agrofertu. „Pecinův úřad fúzi nakonec povolil i přes konstatování, že Babišovo nové postavení nabourá férovou soutěž v šesti různých krajích Česka a v celkem devíti sférách trhu,“ uvedl v té době Respekt.
Je nepochybné, že Pecinovo zvolení by znamenalo posílení zájmů Babišova impéria. Ale nejen jeho. Na jeho úspěchu mají jistě zájem také místní podnikatelské kruhy napojené na Ruskou federaci. Dnes jim moc pšenka nekvete a nemají ve vládě zastání.
Po Zemanově boku
Pecina už v minulosti prokázal, že by mohl být jejich mluvčím, jelikož už po anexi Krymu projevoval veřejnou empatii vůči Putinově diktatuře. O tom svědčí celá řada jeho citátů, jež prakticky kopírovaly zahraniční linii prezidenta Miloše Zemana.
K tomu je potřeba předeslat, že Pecina v lednu 2013 vystoupil z ČSSD kvůli nesouhlasu s politikou Bohuslava Sobotky. V té době se formovala Strana práv občanů Zemanovci, která neúspěšně kandidovala v předčasných volbách téhož roku. Její jádro tvořili ministři Zemanovy úřednické vlády vedené Jiřím Rusnokem.
Mezi nimi byl i ministr vnitra Pecina, který propadl jako lídr moravskoslezské kandidátky ziskem 2,19 procenta hlasů. Souznění s Milošem Zemanem však přetrvalo další období, kdy končící ministr přešel do soukromého sektoru.
Pecina v rozhovoru pro Parlamentní listy v květnu 2015 odmítl Zemanovo označení, že je „Putinův agent“. „Ten, kdo to řekl, tak výrok buď nemyslel vážně, nebo je slabomyslný. Případně pro něj platí obojí. Takové výroky jsou absurdní,“ uvedl a popřel tak i prezidentovu mezinárodní pověst.
Pecina odmítl kritický postoj vůči Moskvě po anexi Krymu. „Náš postoj k situaci je kontraproduktivní. Ruský národ považuji za přátelsky naladěný vůči Čechům. Jsem s Rusy v kontaktu pravidelně a nepřátele v nich nevidím.“ Ztotožnil se i se Zemanovým názorem, že sankce proti Rusku nemají smysl.
Trvá mocenský pakt?
V lednu 2017 uvedl, že nebezpečnost ruské propagandy je nulová. Svoje výrazně proruské postoje Pecina neopustil ani po ruské invazi na Ukrajinu. V rozhovoru pro Fintag.cz v dubnu 2023 se rozpovídal velice otevřeně.
„Prostě ty státy, které s námi nehrají tu hru na sankce, tak ty tvoří větší hrubý domácí produkt než ty státy, které ty sankce uvalily. Když spočítáte Čínu, Indii, africké státy, Jižní Ameriku, tak se asi doberete k tomu, že ty sankce na Rusko jsou pro nás méně komfortní než pro Rusko,“ říká, jako by cítil potřebu se od postoje Západu distancovat.
„Všude po Praze visí ukrajinské vlajky. A třeba propaganda veřejnoprávních médií je pro mě úplně dechberoucí. Podle mě naše veřejnoprávní média jsou na horší úrovni, než byla média v roce 1986 nebo 1987,“ kritizoval svérázně místní atmosféru.
Souznění Peciny se Zemanovým okruhem přetrvává dodnes. Podle kuloárových informací ho podporuje do čela Hospodářské komory také část zbrojařské lobby, která si za Zemanovy éry navykla na privilegovaný přístup k armádním zakázkám, a dnes se situace mění. Do hradní skupiny patřil i zbrojařský koncern Czechoslovak Group Jaroslava a Michala Strnadových s přátelskými vazbami na ekonomického poradce Martina Nejedlého.
Není divu, že Martin Pecina by s výše uvedenou výbavou vyhovoval nejen Babišovi, ale i Zemanovým přátelům a místní proruské lobby. Proto má volba vedení Hospodářské komory jinou atmosféru a význam než kdykoli předtím. Přetrvává dodnes v jiné podobě mocenský pakt bývalého prezidenta a premiéra?