
Premiér Andrej Babiš (ANO) FOTO: FB AB
FOTO: FB AB

Premiér Babiš se dostal do konfliktu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). V září považovala šíření koronaviru v Česku za znepokojivé a doporučovala posílit trasování. Babiš její kritiku odmítl a obvinil ji z podcenění pandemie. Dnes vláda jedná s WHO o akutní lékařské pomoci.
Nedlouho poté, co premiér Andrej Babiš donutil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zmírnit protipandemická opatření, došlo k dynamickému vývoji. Hlavní hygienička Jarmila Rážová už koncem srpna oznámila, že hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů nákazy covidem-19 denně. Hygienické stanice byly na pokraji svých možností, protože vláda zanedbala přípravu na druhou vlnu epidemie.
WHO: Situace je znepokojivá
Ministr Vojtěch reagoval návrhem na omezení trasování na pacienty s vážnějším průběhem nemoci. Ostatní by nemuseli na testy ani do karantény, i když by se dostali do kontaktu s infikovaným člověkem. Návrh podporoval i premiér Babiš s odůvodněním, že 80 procent případů je bezpříznakových nebo s lehkými příznaky.
Před tímto záměrem varovala WHO. „Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covidu-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ uvedla 8. září na facebooku její česká pobočka. Doporučovala naopak posílit trasovací kapacity s tím, že „situace v České republice je nyní znepokojivá“.
Zástupci WHO argumentovali, že jen sedm evropských zemí mělo v té době rychlejší růst počtu nových případů nákazy a přibývalo i hospitalizovaných. Česko se strmě propadalo mezi nejrizikovější země.
Babiš: Jsme na tom velmi dobře
„Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ reagoval vzápětí ostře šéf ANO.
Odhlédněme od toho, že premiér postoj WHO dezinterpretoval a sám v březnu prohlašoval, že občané roušky nepotřebují. Pravdu měl v tom, že generální ředitel této instituce, etiopský politik Tedros Adhanom Ghebreyesus, čelil kritice, že počátkem roku příliš nadbíhal zájmům Číny, která významně intervenovala za jeho zvolení. Zpočátku nekriticky přebíral informace od čínských úřadů a odkládal rozhodnutí v boji s pandemií.
WHO změnila názor 23. ledna, kdy byla ve Wu-chanu vyhlášena tvrdá karanténa. Dnes panuje široká shoda, že informační blokáda Pekingu a několikatýdenní zpoždění zásahu proti koronaviru zásadně přispěly k jeho nekontrolovanému šíření za čínské hranice.
Babišem inzerované porovnání počtu úmrtí s jinými zeměmi bylo tehdy skutečně relativně příznivé. Jenže trendy se už v té době lámaly i v tomto nejcitlivějším ukazateli. Počet úmrtí stoupl ze 448 uváděných 8. září za necelé dva měsíce na téměř čtyři tisíce, což je nejrychlejší tempo na světě.
Přestože u nás docházelo k prudkému rozmachu epidemie, který se snažila marketingová mašinérie ANO před říjnovými volbami bagatelizovat, zopakoval premiér útok na WHO v projevu před Valným shromážděním OSN dne 25. září.
Žadatel o humanitární pomoc
A dnes? Vláda vyjednává se Světovou zdravotnickou organizací o pomoci s bojem proti koronaviru. WHO je připravena poskytnout zdravotnické týmy lékařů a sester, které by mohly nastoupit do českých nemocnic. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i české zastoupení WHO.
Situace domácích zdravotnických zařízení je velmi komplikovaná. „Kapacity českých nemocnic nejvíc ohrožuje nedostatek personálu,“ uvedl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. V současné době je infikovaných 16 tisíc zdravotníků, o tři tisíce více než před týdnem. Z toho je 2700 lékařů, z nich pět bohužel onemocnění podlehlo.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška hrozí, že v druhé polovině listopadu bude téměř vyčerpána kapacita nemocnic i poté, co se jich maximální počet změní na lůžka pro pacienty s covidem.
Premiér je za současný stav odpovědný. Na jeho osobní selhání vedené předvolebními motivy doplácejí hlavně senioři, kteří jsou dnes nejohroženější skupinou. Vláda trestuhodně zanedbala jejich ochranu a probudila se příliš pozdě. To nezastře žádný manipulativní marketing ani operativní nasazení deníků mediální divize Agrofertu.
Babiš při kritice WHO (i když si ji v některých ohledech zaslouží) propásl příležitost mlčet. Z velikášského premianta mistrujícího ostatní se stal žadatel o zahraniční humanitární pomoc. Za svoje arogantní výpady by se měl aspoň omluvit.