Pokud má někdo vyšetřovat pochybení vlády při epidemii koronaviru, tak prý orgány, které jsou k tomu příslušné, prohlásil v neděli 1. listopadu premiér Andrej Babiš. Ale které orgány?
Ty, které vyšetřují např. otravu Bečvy, Čapí hnízdo a nesčetné další Babišovy podvody, tj, orgány zastrašené, kolaborující nebo zkorumpované? A dohlížet na ten indiferentní tým budou paní Bradáčová a pan Ištvan? Nebo snad přímo či nepřímo ministři Babišovy vlády? Pro mne z toho plyne jediné: takové „orgány“ budu až do příších parlamentních voleb důsledně a z principu ignorovat. Nejsou to úředníci mé země, mého státu, nýbrž „orgány“ pana Babiše a jeho byznysových (Agrofertu) a lobbistických struktur.
Podle Babišova dvorního ministra Karla Havlíčka prý parlamentní vyšetřovací komise „nemusí přinést úplně nejobjektivnější závěry“, protože „se netěší velké důvěře veřejnosti“ a bude „politikařit“. Jak to může pan ministr vědět, když taková komise dosud neexistuje? Pan ministr Havlíček zajisté nepolitikaří, protože vsadil vše na jistotu kolaborace s Babišem, když předtím podrazil a zásadně a na léta poškodil malé a střední podnikatele, které měl tehdy z titulu své funkce zastupovat a hájit (zatímco do té současné ho nikdo nezvolil). Kde není politická svoboda a politická kontrola, tam není žádná svoboda, pane ministře!
Podle pana Havlíčka je „zúčtování třeba udělat, ale až za několik měsíců, až budou k dispozici přesná čísla“. Fajn, pane ministře, tak tedy všichni a se vším vyčkejme těch několik měsíců, protože do té doby evidentně nemá smysl se s vámi bavit ani brát všechny vaše bláboly a závěry jakkoli vážně.
Jistě, soudit to nebude snadné, protože v tom hraje roli řada čistě politických rozhodnutí. Otázka je, zda při tom budeme chtít přistoupit na precedens z roku 2013. V takovém případě by řada představitelů současného establishmentu musela zákonitě skončit v kriminále.