Policie obvinila předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu. Těžko si představit, že by vyšetřovatelé a dozorující státní zástupci neměli v takto citlivé kauze nabito. Proto se právem nabízí otázka, jak se na případnou vládu s ANO tváří konkurence. A jak se staví k jeho klíčovému projektu EET?
Ačkoli oba čelní představitelé papírového favorita voleb vinu odmítají, v normálních poměrech by podobně postižení politici i s přihlédnutím k mezinárodní ostudě odstoupili z kandidátky a vyčkali na výsledky vyšetřování. Ne tak u nás.
Karikatura demokracie
Hnutí ANO, které vstoupilo do politiky s cílem měnit poměry, je mění od podlahy. Podle hesel z billboardů se Babiš s Faltýnkem rozhodli, že změny dotáhnou do konce. Třeba i z vězení. Česká republika se stává výstřední destinací, karikaturou demokracie s hrozbou nevábné budoucnosti.
[ctete]157926[/ctete]
Trestně stíhaný předseda protestního hnutí, na plakátech brojícího proti korupci, aspiruje na post premiéra, výsměšně pózuje s lemury v podezřele financovaném Čapím hnízdě a tváří se, jako by se nechumelilo. I když mu preference klesají, stále je ještě hodně lidí, kteří věří jeho nekonečnému kolovrátku, že jde o účelovou kampaň mafiánů z Palerma, kteří ho chtějí zničit.
Jak se ke spolupráci s oligarchickým monolitem ANO stavějí ostatní politické subjekty? Protože čerstvě odstartovala státní loterie Účtenkovka, jejíž účastníci suplují práci kontrolorů z finančních úřadů, nabízí se i otázka, jak se staví i k pokračování Babišovy vlajkové lodi EET, kdy mají být příští rok spuštěny další dvě vlny mj. se stovkami tisíc řemeslníků.
Pro porovnání postojů lze vycházet z relativně nejpoužitelnějšího zářijového volebního modelu agentury Median (vzorek 1243 lidí), podle kterého by se do sněmovny dostalo osm politických stran či hnutí (samozřejmě bez záruky).
ANO
Povolební situaci komplikuje samotný Andrej Babiš, který očekává, že ho v případě vítězství prezident Zeman i navzdory jeho trestnímu stíhání pověří sestavením vlády. „Nikoho jiného bych nenominoval. Je to absurdní. Měli byste ocenit, že jsem šel do první linie,“ odráží dotazy, zda by post premiéra přepustil někomu jinému. Vyloučil vládu s KSČM a SPD Tomia Okamury, nikoli však jejich toleranci. Uměl by si představit spolupráci s Piráty, ale i s ČSSD, vůči níž se dlouhodobě vymezuje. Udělá vše pro to, aby nebylo možné postavit vládu proti němu.
Zachování EET je pro něj zásadní. „Rušení by bylo populistické. My teď navrhujeme zjednodušení pro živnostníky, evidovat nebudou muset fyzické osoby s paušální daní a e-shopy či prodeje vánočních kaprů,“ dodává, ačkoli dříve tvrdil, že už žádné výjimky nepřipustí.
ČSSD
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek naznačil, že v Babišovu nevinu moc nevěří. Přesto by vládu s hnutím ANO sestavil. „Já se domnívám, že obviněný Andrej Babiš se sotva může ucházet o funkci premiéra České republiky,“ tvrdí a dodává: „Pořád si myslím, že dohodnout se, jak jsme se dohodli, pro nás bylo výhodné. A stojím si za tím rozhodnutím.“
Sociální demokracie EET rušit nehodlá. Jejím schválením se prý naplňuje její dlouhodobý program. O dílčích úpravách je přístupna vést diskusi, a to na základě vyhodnocení fungování a dopadů EET. Kontroverzní účtenková loterie byl prý původně její nápad.
KSČM
Předseda KSČM Vojtěch Filip jednání s Andrejem Babišem nevylučuje, i když vnímá velké programové rozdíly. Má jisté pochopení pro jeho trestní stíhání, které vnímá jako předvolebně účelové. „Musíme ctít presumpci neviny. Z právního hlediska to jistě žádná překážka není. Z politického hlediska to samozřejmě vyvolává další otázky.“
KSČM je pro revizi a korekci systému EET, nikoliv proti systému jako takovému.
ODS
Předseda ODS Petr Fiala už před několika měsíci vyloučil účast ve vládě s ANO. „Andrej Babiš je pro ODS z hlediska účasti v současné či budoucí vládě nepřijatelný,“ řekl, totéž se týká i samotného hnutí. „S hnutím ANO je to vlastně jednoduché, hnutí ANO je Andrej Babiš, žádná jiná úvaha nemá smysl.“
ODS chce EET zrušit, protože systém on-line pokladen považuje za nástroj, který slouží pouze k šikaně živnostníků a podnikatelů s bolestivými dopady hlavně na venkově. Bude trvat na tom, aby se nespouštěly další vlny a stávající zákon o EET byl zrušen.
TOP 09
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek rovněž vylučuje koalici s hnutím ANO. „Už tři roky konzistentně říkáme, že s hnutím ANO nemůžeme jít do vlády, protože chtějí mnohem autokratičtější systém než liberální parlamentní demokracii. My prostě nemůžeme jít do vlády s hnutím ANO kvůli tomu, co chce udělat s naší zemí.“
TOP 09 prosazuje zrušení zákona o EET. Za zcela pokrytecký postoj pokládá názory, které navrhují zrušit třetí a čtvrtou vlnu a zároveň ponechat první a druhou vlnu. „Byl by to výsměch snaze o narovnání podnikatelského prostředí. Jediný férový krok je zrušení celého zákona o evidenci tržeb,“ říká Kalousek.
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Předseda SPD Tomio Okamura vstup do vlády se šéfem ANO odmítá: „Pro nás je problém být ve vládě, kterou by vedl trestně obviněný premiér, jelikož to bude nestabilní vláda.“ Ke koalici s ANO či toleranci vlády bez Andreje Babiše se zatím nevyjádřil. Usiluje však o vystoupení z opozice a převzetí podílu na moci.
SPD nepodporuje systém elektronické evidence tržeb.
KDU-ČSL
Lidovci by do vlády s ANO šli, nesměl by ale do ní vstoupit Andrej Babiš. „Trestně stíhaný člověk nemá být ve vládě. Ať je z jakékoli strany,“ tvrdí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který však současně připustil možnost povolební spolupráce s ANO. „Pokud žádná lepší kombinace nebude, tak je to věc, kterou nevylučujeme. Každopádně pro nás je velmi podstatné, jaké by byly poměry, jaké by bylo složení vlády, jaký by byl program.“
KDU-ČSL prosazuje zrušení EET u malých podnikatelů-neplátců DPH a u nestátních neziskových organizací. Před nástupem třetí a čtvrté vlny EET požaduje analýzu dosavadního působení první a druhé vlny.
Piráti
Piráti se odmítli zařadit do protibabišovské fronty a výslovně vyloučili spolupráci pouze s SPD a KSČM. Později se objevily jejich názory, že by za určitých podmínek jednali o vládě bez účasti Babiše a Faltýnka, a pokud by v ní ANO nemělo většinu. „Nikdy jsme nedeklarovali, že jdeme do opozice a nikdy jsme zcela neodmítli koalici s ANO,“ oznámili na svém Twitteru. I když šéf Pirátů Ivan Bartoš později dodal, že vláda s ANO je nepravděpodobná.
[ctete]158200[/ctete]
Piráti nechtějí zrušit EET jako takovou, pouze pro e-shopy, platby kartou a drobné podnikatele. Ti však žádné daně díky uplatňování výdajových paušálů a odečitatelných položek neplatí, takže nutnost používat EET speciálně pro ně je jen nesmyslnou buzerací.
Jediným skutečným průzkumem veřejného mínění jsou volby, které mohou přinést mnohá překvapení. Po nich se ukáže, kdo bude schopen dodržet slovo. Zatím to vypadá, že s trestně stíhaným Andrejem Babišem do vlády nepůjde nikdo. Ovšem ti, kdo tvrdí, že se spojí s hnutím ANO bez jeho účasti, jen licoměrně markýrují skutečnost, že oligarcha bude nadále hlavním hybatelem koalice. A bez jeho souhlasu se taková vláda nepohne z místa.