Kolem bombového útoku na autobus Borussie Dortmund, který jako zázrakem nemá oběti na životech, zůstávala řada otazníků. Kdo chtěl zabít fotbalisty? Ve hře bylo několik teorií včetně divoké hypotézy o zahraniční rozvědce. Nakonec je všechno jinak. Za činem nestojí islámští ani pravicoví radikálové, ale nejspíš chamtivý jedinec, který chtěl vydělat na propadlých akciích klubu.
Minulé úterý večer explodovaly u autobusu Borussie v Dortmundu tři nálože, zatímco tým směřoval na čtvrtfinálový zápas Ligy Mistrů proti AS Monaco. Při útoku byl zraněn fotbalista Marc Bartra, který utrpěl zlomeninu ruky a musel na operaci.
Ostatní jako zázrakem vyvázli ve zdraví, díky silným sklům autobusu, ale také čiré náhodě. Podle německého listu Bild stačilo, aby nálože vybuchly o sekundu dřív. „Kdyby tříštivé bomby byly odpáleny o pouhou vteřinu dříve, dostal by autobus z boku přímý zásah. To by určitě mělo za následek těžká zranění a možná i mrtvé,“ citoval list vyšetřovatele Spolkového kriminálního úřadu.
Dlouho to vypadalo, že policie tápe a kromě tří nevěrohodných přiznání (viz dále) nemá žádnou reálnou stopu ani podezřelého. Dnes ráno přišel průlom.
Policie dopadla podezřelého muže v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Zadrženým je osmadvacetiletý německý Rus Sergej W., kterého úřady vedly již dlouho v patrnosti, napsal deník Rheinische Post s tím, že to nebyl extremista. Zadržený podle prokuratury 11. dubna, tedy v den útoku, získal opce na akcie fotbalového klubu se splatností 17. června v celkové hodnotě 78 tisíc eur (asi 2 miliony korun). Po útoku by vydělal na klesající ceně akcií klubu – ty po útoku skutečně poklesly, byť jen o několik procent.
Obchod byl uskutečněn prostřednictvím internetu z hotelu, odkud autobus s hráči odjel. Prokuratura se domnívá, že muž spekuloval na propad kurzu. Zadržený v hotelu pobýval od 9. dubna a ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu, zřejmě také proto, aby mohl na dálku rádiem odpálit nálože ve chvíli, kdy bude kolem projíždět autobus Borussie. Nyní je obžalovaný z pokusu o vraždu a použití výbušnin.
Tři dopisy
Případ byl od začátku podivný, a od jiných teroristických útoků se odlišoval několika zvláštnostmi. Údajnou odpovědnost za útok hlásily tři různé „organizace“: islamisté, pravicoví radikálové a levicoví radikálové. Už to bylo velmi neobvyklé a ve světle nových důkazů nejméně za jedním z těchto přiznání může stát sám pachatel, který chtěl odvést pozornost vyšetřovatelů.
Policisté přímo na místě činu našli první dopis, ve kterém se údajný pachatel přiznával k činu „Ve jménu Alláha, milosrdného, slitovného“, což je zažitá fráze uváděná buď před recitací koránu, nebo před pronesením důležitého textu. Spolkové úřady od začátku pochybovaly o věrohodnosti dopisu – podobná přiznání jsou u islámských extremistů výjimečná. Na místech činu dřívějších útoků Islámského státu a podobných organizací se dříve nenašly žádné dopisy. Na listu také chyběly klasické znaky používané džihádisty, včetně insignií radikálních organizací či milicí. Jazyk doznání taktéž neodpovídá běžnému vyjadřování teroristů.
Dopis obsahoval konkrétní požadavky – stažení německých bojových letounů Tornado ze Sýrie a uzavření americké vojenské základny Ramstein. I to je neobvyklé. Vyšetřovatelé uvedli, že dopis obsahuje pravopisné a gramatické chyby, jako by jej psal někdo, kdo se německy teprve učí, což byl nejspíš záměr pachatele.
Policie hledala dva členy radikálního salafistického hnutí ze Severního Porýní-Vestfálska. Jeden z nich měl v Iráku podle prokuratury vést teroristická komanda připravující únosy, vydírání a vraždy. Toho policie zatkla a vyslechla, ale zatím se nepodařilo prokázat jeho přímé napojení na dortmundské exploze. Druhý podezřelý je podle stanice Deutsche Welle stále na svobodě.
Poteče barevná krev
Německá tisková agentura DPA brzy nato oznámila, že na internetu koluje jiné prohlášení, podle níž atentát provedla levicová antifašistická organizace proto, že Borussia Dortmund se údajně nedistancuje od krajně pravicového populismu a extremistů v řadách svých fanoušků.
Několik dní po útoku přišel do berlínské redakce německého deníku Tagesspiegel anonymní e-mail od údajného pravicového extremisty, který se hlásil k útoku na autobus Borussie. Ve svém textu dle listu zmiňoval Adolfa Hitlera a tvrdě odsuzoval multikulturní společnost a uprchlickou politiku německé kancléřky Angely Merkelové. Útok na autobus Borussie byl prý „poslední výstrahou“.
Kromě toho autor přidává varování, že „22. dubna poteče barevná krev“. Podle bezpečnostních složek má na mysli plánované protesty převážně levicových aktivistů proti sjezdu populistické pravicové partaje Alternativa pro Německo, jenž se toho dne má konat v Kolíně nad Rýnem. Autor e-mailu naráží na častý slogan demonstrantů proti krajní pravici, kteří provolávají „barevná místo hnědé“ v narážce na barvu stejnokrojů národně socialistických polovojenských oddílů Sturmabteilung (SA) – těm se lidově říkalo „hnědé košile“.
Také autenticita této výhrůžky byla od začátku pochybná, protože skutečný atentátník by své záměry nejspíš neohlašoval předem, jak poukázaly spolkové úřady. Hrozbu přesto braly vážně. „Je známá věc, že Dortmund má problémy s krajní pravicí. Tyto stopy musíme důkladně prošetřit,“ řekl dříve jeden z vyšetřovatelů Sebastian Fiedler.
Neznámý je však původ výbušniny. Autobus zasáhly tři speciálně vyrobené trubkové bomby naplněné hřeby s armádní roznětkou. Podle německého listu Welt am Sonntag by mohly pocházet ze skladů německé armády. Úřady proto dle Tagesspiegelu prověřovaly také poměrně divokou teorii, zda za útokem nestojí nějaká zahraniční rozvědka či organizace. „Podobné součástky se v Německu velmi těžko shánějí,“ řekl listu jeden z vyšetřovatelů. Podle něj by se některé země mohly snažit destabilizovat Německo před důležitými volbami do spolkového sněmu, které se budou konat v září. Německé tajné služby se obávaly spíše kyberútoků ze strany ruských hackerů, ale kvůli napjatým vztahům s Ankarou je ve hře také turecká operace. Útok na autobus Borussie však podle všeho neměl natolik zlověstné pozadí a šlo spíše o vypočítavý a chladnokrevný čin jedince. Vyšetřování nadále pokračuje.