
Ruští vojáci vraždící na Ukrajině jsou kádrová záloha Putinova hnutí Jednotné Rusko. FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

KOMENTÁŘ / Stále častěji se objevují zprávy, že z ruských vojáků, kteří bojovali a zabíjeli ve válce proti Ukrajině, se stanou ruští poslanci a zasednou ve Státní dumě. Připadá mi zvláštní, když nyní někteří Rusové říkají: „Proboha, to je hrůza, co s námi teď bude, vysoké posty obsadí vrazi a zločinci.“ To si může myslet jen ten, kdo byl dosud někde v bunkru či v lese, kde nebyl ani internet. Vždyť už 8. září loňského roku proběhly „volby“ krajských a místních poslanců. Již tehdy získalo mandát 308 vojáků, kteří válčili proti Ukrajině.
Předsedkyně horní komory ruského parlamentu čili Rady federace Valentina Matvijenková navrhla, aby ruští vojáci, kteří byli úspěšní v těchto volbách, kandidovali za Putinovo hnutí Jednotné Rusko i do Státní dumy. A uvedla, že několik „veteránů speciální vojenské operace“ se stane i senátory.
„My v Radě federace máme v plánu přidělit každému z nich zkušeného senátora, který by ho po určitou dobu vedl. Nejsou to úředníci, takže nevědí, jak být poslancem, co je nutné dělat. Možná by Jednotné Rusko mohlo iniciovat, že by každému poslanci, takovému zastupiteli byl přidělen zkušený kolega a soudruh, aby se cítili jako plnohodnotní poslanci a lidé u moci,“ vyzvala Matvijenková. Pokud se tedy někdo právě teď začíná obávat, že se z ruských okupantů stanou ruští politici, může si „být v klidu“, protože oni už se politiky stali.
Zločinci jsou v ruském parlamentu už dávno
I před válkou Ruska proti Ukrajině zastávali vedoucí pozice vrazi a zločinci – a málokdo se za to styděl. Jistě, některé lidi to mohlo rozčilovat, ale většina Rusů je stále podporuje, volí, zbožňuje a je ochotna s touto „elitou“ žít a líbat jí nohy. Omluvte mě, ale já upřímně nevidím žádný rozdíl v tom, jestli vysoké mocenské posty obsadí lidé z KGB, FSB nebo „speciální vojenské operace“.
Tím spíše, že každému okupantovi-zastupiteli bude přidělen „zkušený politik“, jak říkala Matvijenková. Vůbec nechápu důvod této paniky. Oni se přece vůbec neliší! Jediný rozdíl je v tom, že někteří se naučili jednat opatrně (ne vždy), zatímco „hrdinové“, kteří se vrátili z války proti Ukrajině, jsou si jisti, že mohou dělat cokoli a nic se jim nestane. Zkušení politici je tedy naučí jednat opatrně.
Nová „válečná elita“ a její vůdce
Ve Státní dumě nyní sedí lůza, která zrovna inteligencí neoplývá, takže jsem si jista, že se okupanti k této sestavě pěkně potichu přidají. Je přece úplně jedno, kdo sedí v ruském parlamentu, když všechna rozhodnutí v Rusku přijímá jeden člověk. Pokud byste místo poslanců dosadili toulavé hladové kočky, výsledek by nebyl jiný. Takže ty, kteří se obávají, že nová „válečná elita“ bude v zemi přijímat důležitá rozhodnutí, ujišťuji, že tak neučiní bez svolení svého hlavního vůdce.
Myslíte si snad, že iniciativa, aby se „váleční hrdinové“ zapojili do ruské politiky, mohla vzniknout bez vědomí ruského diktátora? Putin udělal malou sněhovou kouli, když řekl, že „úřady by měly pracovat stejně tvrdě jako bojovníci na frontě“. A pak tu sněhovou kouli popostrčil, kutálela se z carské hory a stala se z ní obrovská koule-boule, na kterou se teď všichni dívají. Ve snaze vyhovět Putinovi začali politici navrhovat další a další šílené nápady.
Beztrestnost a nedotknutelnost
Například poslanci z Tatarstánu navrhují změnit zákon tak, aby ruští vojáci mohli kandidovat na poslance, aniž by opustili frontovou linii. Stačí najít třetí osobu, která je v Rusku a která pro ruského okupanta udělá vše. To znamená, že ani nemusí být v zemi, aby se stali novou elitou. Dovedete si představit, jak je to výhodné? Ruský okupant dále páchá válečné zločiny, a když se vrátí, hned si vezme oblek a bude chodit po městě nejen s jistotou, že je „hrdina“ a zachránil zemi před „nacisty“, ale také může říkat lidem, jak mají správně žít a myslet, protože má v kapse poslanecký průkaz.
Rusové stejně znají jen ty politiky, kteří se často objevují v televizi, jako jsou Lavrov, Volodin, Medveděv a tak dále. Drobní úředníci vůbec nikoho nezajímají. Lidé v regionech většinou znají jen starostu nebo gubernátora, a to je vše. Takže pokud se někdo obává, že ruští vojáci s parlamentními mandáty budou mít nějaký vliv na státní politiku, ať se uklidní. Jediné, co to přinese, je ještě větší důvěra navrátivších se „hrdinů“ ve svou beztrestnost a nedotknutelnost. Budou se cítit králi světa a budou to všemožně demonstrovat.
Putin jako pilot ruského letadla
Ruská vláda nám tak vzkazuje, že pokud je člověk ochoten za Putina zabíjet a umírat, může dosáhnout všeho, co chce. Představte si na chvíli, že Rusko je obrovské letadlo, jehož pilotem je Putin. Cestující, kteří seděli na nejhorších místech v economy class a s opovržením se dívali na arogantní tváře v první třídě, se tam nyní přesunuli. Ještě se nenaučili chovat arogantně pohledem na záda vyvolených cestujících, kteří celou dobu létali v business třídě.
Jenže se naučili smát a posměšně demonstrovat svou nadřazenost ostatním cestujícím v ekonomické třídě. Využívají toho naplno. Do letadla nastupují jako první a jako první také vystupují. Personál je k nim slušnější a jídlo je chutnější.
Jenže neberou v úvahu, že taková privilegia platí, dokud je letadlo ve vzduchu. Protože pokud dojde k nehodě, katapultovat se bude moci jen pilot. A nakonec zvítězí ten, kdo nehodu přežije.