
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Málokterý člověk vzbuzuje v současné době takovou pozornost jako Elon Musk. Tento podnikatel, vizionář a filantrop patří k nejbohatším lidem světa a nyní také k významným podporovatelům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Někteří lidé ho považují za génia nejen v oblasti technologického inženýrství, jiní pak za šíleného megalomana, který může být pro svět nebezpečný. Jak vlastně přišel ke svému bohatství a celoplanetárnímu vlivu?
Elon Musk se narodil 28. června 1971 v jihoafrické Pretorii. Již v deseti letech se začal zajímat o počítače a naučil se programovat pomocí manuálu. Jeho mládí prý ovlivnila knižní série Nadace od Isaaca Asimova. V Jihoafrické republice vystudoval Pretorijskou chlapeckou střední školu. Před svými osmnáctými narozeninami se odstěhoval do Kanady a později do Spojených států, kde vystudoval ekonomiku a fyziku na Pensylvánské univerzitě. V roce 1995 začal studovat doktorské studium aplikované fyziky na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Již po dvou dnech ale studia zanechal, aby se mohl naplno věnovat podnikání, a založil svou první společnost Zip2.
Podnikatelské začátky
Muskova softwarová společnost Zip2 vznikla v roce 1995. Firma vyvinula online platformu pro zveřejňování obsahu novin New York Times či Chicago Tribune. Čtyři roky po založení Zip2 za 307 milionů dolarů odkoupila společnost Compaq Computers. Musk v té době vlastnil 7 procent firmy, a získal tak 21 milionů dolarů. V roce 1999 založil internetovou banku X.com.
O rok později Musk koupil také firmu Confinity, jež poskytovala službu převodu peněz pod názvem PayPal. Po sloučení obou společností se X.com přejmenovala na PayPal a později byla firma za 1,5 miliardy dolarů prodána společnosti eBay. Elon Musk byl v té době majoritním akcionářem, díky čemuž vydělal 165 milionů dolarů.
Muskovo dobývání vesmíru
Získané finance Musk v roce 2002 použil k založení kosmické společnosti SpaceX, která vyvíjí a vyrábí nosné rakety, jako například Falcon 1, Falcon 9, Falcon Heavy, či kosmické lodě Dragon a Dragon V2. Společnost také poskytuje služby spojené s komerčními lety do vesmíru. SpaceX jako první soukromá společnost dopravila svou vesmírnou loď na orbitu Země za použití motoru na kapalné palivo. Jako první pak dokázala přistát s vesmírnou lodí na Zemi po vynesení na oběžnou dráhu. Muskovým cílem je dle vlastních slov snižovat náklady na cesty do vesmíru do té míry, že bude možné cestovat na Mars a kolonizovat ho.
V souvislosti se společností SpaceX založil Elon Musk také firmu Starlink, která vytváří satelitní konstelaci k poskytování vysokorychlostního připojení k internetu.
Tesla a SolarCity
V roce 2004 Musk vstoupil do americké automobilky Tesla, která byla založena o rok dříve. Jeho první investice činila 70 milionů dolarů. První čtyři roky působil ve společnosti jako člen představenstva a jako inženýr vývoje. V roce 2008 v době hospodářské krize investoval do firmy dalších 40 milionů dolarů a stal se jejím generálním ředitelem. Součástí Tesly je také společnost SolarCity, kterou založili jeho dva bratranci. Firma se zabývá instalací solárních panelů pro obytné domy.
Musk a umělá inteligence
Koncem roku 2015 se Elon Musk podílel na založení firmy OpenAI, jež se zabývá celosvětovým dohledem nad vývojem umělé inteligence a stejně tak i jejím samotným vývojem. Společnost například vyvinula chatovací systém ChatGPT. V roce 2018 však Musk odstoupil ze správní rady společnosti a v loňském roce firmu a jejího generálního ředitele Sama Altmana zažaloval. Ze světa umělé inteligence však v žádném případě nevystoupil, jelikož v roce 2023 založil startup xAI. Společnost ještě v témže roce představila chatbota Grok.
Neuralink chce propojit mozek s počítačem
Další společností, kterou založil, byla Neuralink v roce 2016. Ta se zabývá neurotechnologiemi a vyvinula například takzvaný Brain-computer interface, jinými slovy neurální rozhraní propojující mozek s počítačem. Firma však čelila kritice za vysokou úmrtnost primátů, na kterých byly čipové implantáty původně testovány.
Zmocnil se sociální sítě
Aby toho nebylo málo, koupil Musk v říjnu 2022 také 100 procent akcií sociální sítě Twitter, a to za 44 miliard dolarů. Společnost pak přejmenoval na X a stal se zároveň jejím generálním ředitelem. O rok později ho však ve funkci nahradila Linda Yaccarinová. V roce 2023 přišla média s informací, že Musk změnil algoritmus sociální sítě, aby protežoval své vlastní příspěvky. Musk také změnil pravidla pro moderování obsahu a obnovil dříve zablokované účty. Podle jeho názoru se tak stalo v souvislosti s návratem amerického principu svobody projevu.
Muskovo bohatství
Elon Musk se pravidelně objevuje na špici nejbohatších lidí na světě. Tomuto žebříčku vévodil podle agentury Bloomberg v lednu roku 2021, kdy s hodnotou majetku 185 miliard dolarů přeskočil Jeffa Bezose. O pár dní později pak překonal hranici 200 miliard dolarů.
V prosinci 2022 ho na prvním místě kvůli poklesu ceny akcií Tesly vystřídal Bernard Arnault. Na konci loňského roku jako první člověk na světě překonal hranici výše majetku v hodnotě 400 miliard dolarů.
Politické veletoče
Jestliže hledáte člověka, který symbolizuje názorové veletoče v politice, je jím Elon Musk. Historicky finančně podporoval demokratické i republikánské politiky. V amerických prezidentských volbách v roce 2016 hlasoval pro demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. O čtyři roky později pak prý volil Joea Bidena. V roce 2022 však prohlásil, že již nemůže volit demokraty. „Jsou stranou rozdělení a nenávisti,“ prohlásil tehdy.
Zdaleka největší Muskovu podporu si v loňských prezidentských volbách vysloužil současný republikánský prezident Donald Trump, jehož předvolební kampani daroval 260 milionů dolarů. Za tímto účelem zřídil akční politické výbory America PAC a RBG PAC.
Po nástupu do úřadu zřídil Trump nový poradní úřad Department of Government Efficiency (DOGE), jehož český překlad může znít jako úřad pro efektivní státní správu. Nejde však o oficiální úřad federální vlády. Musk se zde již od začátku pustil do rozsáhlých personálních čistek na mnoha úřadech. V únoru pak DOGE získal přístup k federálním platebním systémům. Podle The New York Times se Musk snažil získat rozsáhlou kontrolu nad vnitřním chodem americké vlády a do několika úřadů obsadil své dlouholeté zástupce.
V únoru letošního roku také několik demokratických politiků upozornilo na Muskův střet zájmů, jelikož měl mít prý z pozice šéfa DOGE vliv na reorganizaci federálních úřadů, u níž však jeho společnosti získaly veřejné zakázky v hodnotě desítek milionů dolarů.
Válka na Ukrajině
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu je napadená Ukrajina čím dál více závislá na Muskově satelitní internetové službě Starlink. V říjnu 2022 zveřejnil na Twitteru anketu a takzvaný mírový plán, jak válku na Ukrajině vyřešit. Podle některých informací před tímto návrhem mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V roce 2023 pak po rozhovoru s ruským diktátorem navrhl odpojit Ukrajinu od internetu.
Kontroverze Elona Muska
Kontroverzních případů se s Elonem Muskem pojí tolik, že by to vydalo na samostatnou knihu. V březnu 2024 například zpochybnil smysl existence NATO, jelikož podle něj již splnilo svůj účel v podobě rozpadu Varšavské smlouvy v roce 1991. Několikrát byl kvůli urážlivým výrokům označen za transfoba a propagátora antigenderových hnutí.
Stejně tak byl opakovaně obviněn z antisemitismu, a to především kvůli útokům na adresu židovského filantropa George Sorose. V roce 2023 pak prohlásil, že organizace jako Anti-Defamation League šíří protibělošskou nenávist.
Na inauguraci prezidenta Donalda Trumpa Musk několikrát pozvedl pravici, což velmi nápadně připomínalo nacistický a fašistický pozdrav.
14 dětí s různými ženami
Elon Musk je ve svých třiapadesáti letech otcem již čtrnácti dětí. Během osmiletého manželství s kanadskou spisovatelkou Justine Wilsonovou přivedli na svět šest dětí. První syn Nevada zemřel na komplikace spojené s náhlým úmrtím kojenců (SIDS). Dva roky poté se manželům narodila dvojčata Griffin a Xavier. Byl to právě Xavier, kdo v 18 letech požádal o změnu jména a pohlaví. Už jako Vivian Jenna Wilsonová se pak vzdala Muskova příjmení a se svým otcem již nechce mít nic společného. „Vždycky byl chladný, snadno se rozčílí a je narcistický,“ okomentovala Muskovu povahu pro NBC News.
Později přivedl pár na svět také trojčata Kaie, Saxona a Damiana. Tři děti zplodil Musk také s kanadskou hudebnicí Grimes. Během jejich dynamického vztahu si Musk stihl pořídit dítě ještě s jinou ženou. První společný syn dostal jméno X Æ A-Xii – nyní je znám zkrátka jako „X“. Dceru Exu Dark Sideræl páru odnosila náhradní matka. Dívce se říká „Y“. V červnu roku 2022 se jim pak narodil syn Techno Mechanicus, jemuž se přezdívá „Tau“.
Již v roce 2021 se ale Muskovi narodila další dvojčata. Matkou dcer Azure a Strider je kanadská manažerka a investorka s indickými kořeny Shivon Zilisová.
V červnu 2024 Musk potvrdil, že se Zilisovou přivítali na svět dalšího potomka, jehož jméno však dosud tají. Ve stejném roce prozradila influencerka Ashley St. Clairová, že porodila Muskovo 13. dítě.
Před pár dny se pak Musk pochlubil dalším potomkem, kterého má se Shivon Zilisovou. Jejich syn se jmenuje Seldon Lycurgus.