Současné složení Rady České televize (RČT) po dovolbě Hany Lipovské, Pavla Matochy a Lubomíra Veselého plně konvenuje zájmům Babišova hnutí ANO, Komunistické straně Čech a Moravy a také postojům prezidenta Miloše Zemana. Zároveň se také značně přiblížilo vkusu Okamurovy antievropské SPD.
Už současné rozložení sil v Radě ČT a profily nových radních Romana Bradáče a Pavla Kysilky, které předseda volebního výboru Sněmovny Stanislav Berkovec v mailu poslancům ANO označil za spojence hnutí, a také Jiřího Šlégra coby nominanta koaliční ČSSD, naznačuje, že posily hnutí ANO v radě přeměnily poměr sil a vláda přebírá nad televizí kontrolu.
Zde je přehled radních s uvedením jejich názorové orientace.
Noví členové Rady ČT:
Roman Bradáč – je politickým nominantem ANO a spojencem hnutí v RČT (viz mail Stanislava Berkovce). Jde mj. o bývalého zpravodaje ČT v USA, poté ředitele ČT24, pak ředitele TV Barrandov v rukou Jaromíra Soukupa. Neúspěšný soupeř Petra Dvořáka z volby generálního ředitele ČT.
Pavel Kysilka – podporován hnutím ANO. Je to „velmi silný spojenec v případě kooperace“, píše o něm poslanec ANO Stanislav Berkovec ve svém slavném doporučení poslancům. Exbankéř, předseda dozorčí rady Českých drah, radní s kontakty na Kellnerovu společnost PPF.
Jiří Šlégr – politický nominant ČSSD, zvolený za podpory ANO. Hokejista, který je častým terčem posměchu pro nízkou schopnost rozlišování.
Vladimír Karmazín – politický nominant SPD s podporou ANO a KSČM. Bývalý příslušník komunistické SNB. V roce 2005 byl bez výběrového řízení jmenován ředitelem brněnského studia České televize. V roce 2007 rovněž netransparentně jmenován bývalým ředitelem ČT Janečkem do pozice výkonného ředitele České televize. V roce 2015 se stal opět bez výběrového řízení ředitelem Odboru správy a majetku Českého rozhlasu. V roce 2016 v Jihočeském kraji kandidoval za stranu „NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI – PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI“, resp. stranu Rozumní, která šla do parlamentních voleb s hnutím Slušní lidé či stranou Národní demokracie vedenou Adamem Bartošem.
Luboš Xaver Veselý – politický nominant ANO, Trikolóry a KSČM. Oblíbenec prezidenta Miloše Zemana a dezinformačních médií.
Hana Lipovská – politická nominantka Hradu a ANO. Mezi kandidáty ji prosadily ultrakonzervativní kruhy v katolické církvi. Odpůrkyně EU.
Pavel Matocha – politický nominant Trikolóry a ANO. Spolupracovník Babišových Lidových novin.
Dosavadní radní:
Jiří Kratochvíl – bývalý tajemník pražské ČSSD, nominant ČSSD z éry Vítězslava Jandáka, dlouholetý člen Rady ČT. V minulém složení rady často zastával stanoviska levicové části rady. V současnosti je kritický k managementu České televize. Lze předpokládat flexibilní příklon k „politické většině“.
Maxmilián Kašparů – řeckokatolický kněz, psychiatr. Politický nominant KDU-ČSL. Jeho výstupy na jednáních Rady ČT jsou od doby jeho zvolení v roce 2015 jen ojedinělé. Jaký postoj zaujme k ČT po změně poměru sil v televizní radě, není vůbec jasné.
Martin Doktor – olympionik, sportovní ředitel ČOV, spojenec ředitele ČT Petra Dvořáka. Spojenectví vychází nejspíš z pozice Petra Dvořáka v Evropské vysílací unii, kde je gestorem sportovních vysílacích práv.
Tomáš Samek – nominant levice, nejspíš ČSSD a KSČM. Vysokoškolský učitel. Neutrální, ale nelze vyloučit příklon k „politické většině“.
Daniel Váňa – politický nominant ANO, bývalý poradce hnutí ANO. Vysokoškolský pedagog, mj. vyučoval na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze za éry děkana Miroslava Ševčíka. V Radě ČT kritikem „nevyváženosti“ zpravodajství a publicistiky.
Jaroslav Dědič – dlouholetý člen Rady ČT, původně nominant ČSSD. V současnosti je jakožto úřadující místopředseda jediným členem vedení Rady ČT (po odchodu bývalého předsedy rady Jana Bednáře a skončení mandátu dalších místopředsedů). V Radě ČT především profesionál, který hájí zpravodajství a publicistiku. Díky jeho iniciativě dotlačila Rada ČT vedení televize k nutným úsporám v rozpočtu.
René Kühn – dlouholetý člen Rady ČT, původně nominant ČSSD, profesionál, garant Rady ČT nad ČT Ostrava. Objektivní, kritický, demokratický profesionál. Hájí ČT před útoky politické reprezentace.
Zdeněk Šarapatka – nominant TOP 09 a STAN s podporou ODS, KDU-ČSL a části ČSSD, nejvýraznějí obhájce zpravodajství a publicistiky ČT před snahou ANO a Hradu ovlivňovat obsah vysílání, zásadový kritik snah o politizaci veřejnoprávní televize.
Už nyní je jasné, že z 15 radních je minimálně osmičlenná většina v rukou ANO, Hradu, KSČM, SPD a Trikolóry. V horším případě ale 9–10 radních.