Běloruské úřady přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Athén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a kritika vlády tamního vůdce Alexandra Lukašenka. Novinářem je šestadvacetiletý Roman Protasevič.
Narodil se 5. května 1995 v Minsku. Jeho otcem je Dmitrij Ivanovič Protasevič, bývalý podplukovník v záloze (zbavený vojenské hodnosti dekretem prezidenta Běloruska).
Protasevič se účastní opozičních protestů od počátku roku 2010. Do roku 2012 byl jedním ze správců velké opoziční skupiny na sociální síti Vkontakte. Nastoupil na katedru žurnalistiky Běloruské státní univerzity, ale brzy jej vyloučili. Byl opakovaně zadržován, mimo jiné během „tichých protestů“ v roce 2011.
Pracoval jako novinář v některých běloruských médiích, konkrétně od 1. září 2018 jako zpravodaj Euroradia. Dne 22. ledna 2020 požádal v Polsku o azyl s odkazem na pronásledování běloruskými úřady.
Protasevič říká, že po zadržení svého přítele Vladimira Čudencova cítil tlak ze strany bezpečnostních složek. Od 21. listopadu, poté co byl zadržen ve vlaku na cestě do Varšavy, je Čudencov držen ve vyšetřovací vazbě v Brestu. Nedávno byl kromě případu drog, které se údajně našly v jeho zavazadlech, obviněn ze sexuálního zneužití nezletilé osoby.
V komentáři pro Euroradio Protasevič o svém odchodu za hranice řekl: „Zcela to souvisí s tím, co se děje v Čudencově případu. Byl jsem první, kdo se o jeho zadržení dozvěděl. Byl jsem první, kdo spustil informační vlnu. Byl jsem také aktivní na sociálních sítích, aktivně jsem informoval veřejnost o průběhu případu. Moje osoba samozřejmě nemohla zůstat bez povšimnutí orgánů činných v trestním řízení…“
Protasevič se domnívá, že v Bělorusku byl odposloucháván jeho mobilní telefon a neznámé osoby ho začaly sledovat.
„Pochopil jsem, že teď nejspíš jen na něco čekají, a pak mám také všechny šance skončit za mřížemi,“ řekl novinář.
Od roku 2020 vedl Protasevič telegramový kanál NEXTA spolu s jeho tvůrcem Stěpanem Putilem. V srpnu 2020 se NEXTA stala jedním z největších nezávislých zdrojů informací během masivních výpadků internetu v prvních dnech po prezidentských volbách. Postupně začal kanál koordinovat akce protestujících. Do 29. září 2020 byl Protasevič šéfredaktorem kanálů Telegram messenger NEXTA a NEXTA Life.
Dne 5. listopadu 2020 byli Protasevič a Putilo v nepřítomnosti obviněni podle tří článků trestního zákoníku Běloruské republiky: organizace masových nepokojů (článek 293), organizace akcí hrubě porušujících veřejný pořádek (článek 342) a podněcování sociální nenávisti na profesionálním základě (článek 130, část 3).
Dne 19. listopadu 2020 KGB zařadila Protaseviče a Putila na seznam teroristů. Tisk upozornil, že Protasevičovi hrozí v případě zadržení trest smrti, jiné zdroje však poznamenaly, že by se mohl zastřelení vyhnout. Spor o možnosti trestu smrti pro Protaseviče vyvolala skutečnost, že jeho jméno bylo na seznamu osob zapojených do teroristických aktivit KGB, ale bez obvinění podle příslušného článku trestního zákoníku (článek 289 „Teroristický čin“).
(Zdroj ru.wikipedia.org, Euroradio)