Při očkování proti covid-19 u chronicky nemocných lidí vládne chaos. Jedna soukromá pražská klinika si vykládá vládní nařízení, kdo má na očkování nárok, jinak než třeba lékař v Ostravě. Přitom mají pacienti stejnou diagnózu. Kvůli nejasnému postupu vlády nebo přístupu zdravotníků tak u lidí vzniká pocit nerovnoprávnosti. Zatímco soukromá klinika chronicky nemocného očkuje, oblastní lékař nikoli.
Na problém upozornil nenápadným článkem tuto středu server iRozhlas.cz. Problém umocňuje ještě jedna věc: soukromá klinika Iscare, kde to vypadá, že se očkuje víc než jinde, patří do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Vzniká tedy otázka, zda klinika nemá nějaké zvláštní výhody, nebo zda nejsou jejich pacienti privilegovaní.
Na to, že se v „Babišově klinice“ Iscare přistupuje k očkování jinak, upozornila novináře jedna z pacientek z Ostravy, která trpí Crohnovou nemocí.
„Mám Crohnovu nemoc, což je autoimunitní nemoc, chronická a nevyléčitelná. A nějak nerozumím tomu, že lidé s naší diagnózou, kteří se léčí ve zdravotním centru Iscare v Praze, které patří ‚náhodou‘ Babišovi, jsou hojně očkovaní a jsou jim rozdávány kódy na registraci. A je jedno, v jaké fázi nemoc mají, čím se léčí a podobně. Prostě jsou očkovaní. Ale všude jinde léčení pacienti s touto diagnózou mají problém. Jako třeba já,“ uvedla žena z Ostravy, která se novinářům svěřila pod podmínkou, že nebude publikováno její jméno.
„Moje gastro lékařka žádný kód nemá, abych se mohla registrovat a nechat očkovat. Teoreticky to jde přes praktické lékaře, když zbyde vakcína, ale nemá co zbýt, když je vakcín nedostatek,“ dodala pacientka s Crohnovou nemocí. „Já to lidem s Crohnem přeju, ale stejně tak to přeju sobě. Nechápu, proč nemám nárok na očkování jen proto, že nejsem léčena v Iscare,“ řekla.
KUPTE SI KNIHY JAROSLAVA KMENTY ZDE
Chronicky nemocné pacienty rozdělilo ministerstvo zdravotnictví už dříve do dvou skupin. Ti z druhé skupiny, například pacienti trpící Crohnovou chorobou, museli splňovat podmínku další přidružené nemoci, aby získali nárok na očkování. Zatímco jinde posuzovali jejich aktuální stav přísněji, na pražské soukromé klinice Iscare byli benevolentnější. Klinika sice dodržovala podmínky dalších přidružených nemocí, ale na akutní stav pacienta a druh léčby zřetel nebrala.
Klinika své jednání podle serveru iRozhlas.cz vysvětlovala tím, že obdržela písemný souhlas od předsedy Sdružení ambulantních specialistů. „Správnost postupu jsme konzultovali se Sdružením ambulantních specialistů, které seznam prioritizovaných pacientů společně s ministerstvem zdravotnictví vytvořilo. Máme písemný souhlas předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojky s tím, že náš postup je v souladu s platnými pravidly,“ napsal v prohlášení za kliniku Iscare Milan Lukáš, přednosta Klinického centra.
Jenže Jojka toto vysvětlení označil za lež. „O tom já nic nevím. Zcela jednoznačně jsem to já nenapsal. Žádná komunikace na téma Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy neproběhla,“ reagoval Jojka.
Předseda představenstva kliniky Iscare Jozef Janov pak připustil, že mohlo dojít k dezinterpretaci a že je chyba na straně kliniky.
„Způsob, jak se očkování v Česku provádí, je neetický,“ řekl před dvěma týdny expert na lékařskou etiku David Černý. Případ soukromé kliniky Iscare potvrzuje, že někteří pacienti dostávají v očkování přednost na úkor jiných. A to jen proto, že mají výhodu, že „jsou z Prahy“, nebo přímo z „Babišovy kliniky“.