Velká Británie byla v úterý první, kdo představil své sankce vůči ruskému režimu. Konkrétně premiér Boris Johnson uvedl, že se restrikce zatím budou týkat tří ruských oligarchů a pěti bank. Vybraní podnikatelé by měli mít velmi blízko k Vladimiru Putinovi, čímž by chtělo Spojené království zasáhnout citlivé místo ruského prezidenta.
Současné sankce mají postihnout Gennadije Timčenka, Borise Rotenberga a jeho synovce Igora Rotenberga. Jedná se o trojici, která je od roku 2014 i na americkém sankčním seznamu, což je například pro labouristického poslance Bena Bradshawa důkazem, že britské sankce nejsou dostatečně promyšlené.
Kdo však vlastně jsou oni vybraní oligarchové, ukázal britský deník The Mirror. Gennadij Timčenko je považován za jednoho z nejmocnějších mužů v Rusku. Zabývá se především petrochemií, konkrétně je zainteresován ve společnostech Novatek a Sibur Holding. Podle časopisu Forbes je aktuální hodnota jeho majetku zhruba 22 miliard dolarů, což z něj dělá 78. nejbohatšího člověka na světě.
Devětašedesátiletý Timčenko také prostřednictvím své firmy Volga investuje i do energetiky. Oligarcha je také jedním z hlavních akcionářů banky Rossiya, která je jednou z těch, na něž byly současné britské sankce také uvaleny. Timčenko je rovněž předsedou ruské hokejové ligy KHL. Kvůli dění na trzích po Putinově prohlášení nezávislosti separatistických republik přišel tento oligarcha jen za jeden den o zhruba 906 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun).
Dalším na britském seznamu je Boris Rotenberg. Ten je společně s bratrem Arkadijem spoluvlastníkem banky SMP a společnosti SGM Group. Největší stavební firma pro výstavbu plynovodů v Rusku si vydělala třeba i na zakázkách pro olympiádu, kterou v roce 2014 hostilo Soči. Sankce, které v roce 2014 uvalila Evropská unie, se na Borise nevztahovaly, protože má i finské občanství. Ty americké ovšem dopadly i na něj.
Podle odhadů časopisu Forbes se Rotenbergovo čisté jmění pohybuje kolem 880 milionů liber (zhruba 26 miliard korun). Pětašedesátiletý Boris Rotenberg je i viceprezidentem Ruské federace juda a sponzorem projektu SMP Racing Project, podporujícího mladé ruské závodníky.
Třetím na sankčním seznamu je Igor Rotenberg. Ten je synem Arkadije Rotenberga a synovcem Borise. Ve svých 48 letech disponuje jměním okolo 809 milionů liber (necelých 24 miliard korun). Předpokládá se, že jeho bohatství pochází z kontroly nad společností Gazprom Drilling, kterou mu prodal jeho otec.
Igor ovládá také vrtnou společnost Gazprom Burenije. Je rovněž akcionářem společnosti Platon Electronic Toll Collection system, která zpracovává výběr mýtného za vozidla nad 12 tun. Poté, co americké ministerstvo financí v roce 2014 uvalilo sankce na jeho otce, Rotenberg odkoupil otcovy podíly v některých společnostech. Igor se rovněž zabývá stavebnictvím a pohybuje se na trhu s nemovitostmi.