Padesát šest. To je počet kandidátů, kteří se ucházejí o místo radního České televize. Volební výbor poslanecké sněmovny bude na svém zasedání 16. a 17. března vybírat dvanáct finalistů, z nichž vzejdou čtyři radní. Deník FORUM 24 se zaměřil na to, zda se někteří z kandidátů nemohou nacházet ve střetu zájmů či zda nemají vazby na konkrétní politickou stranu. V seznamu najdeme někdejšího šéfa komunikace vládního hnutí ANO, radního z téže strany, spoluzakladatele SPD Tomia Okamury nebo muže, který vystupoval na slovenském konspiračním webu Slobodný vysielač.
Propojení s hnutím ANO Andreje Babiše vykazuje kandidát Daniel Váňa, který svůj post obhajuje. Váňa je ekonom a mediální analytik, který spolupracoval s několika politickými stranami i s ministerstvy. Když v roce 2014 kandidoval do Rady ČT poprvé, z volby odstoupil, protože se stal mediálním poradcem současného premiéra Andreje Babiše. O rok později se o post ucházel znovu, načež byl ve druhém kole v tajné volbě zvolen.
Další osobou, která je jasně propojena s největší vládní stranou, je René Novotný. V roce 2014 se stal zastupitelem města Brna jako lídr kandidátky ANO 2011. Od roku 2018 je navíc i radním městské části Brno-Židenice. Tam několik let dělal dokonce starostu, konkrétně v letech 2014 až 2018. Ve stejném období zastával ještě pozici místopředsedy představenstva Starez-Sport a. s. a byl členem dozorčí rady společnosti Lesy města Brna a. s. a současně také předsedou komise Rady města Brna pro tělovýchovu a sport. Novotný v roce 1986 dokončil studium na přírodovědecké fakultě J. E. Purkyně. Následně se živil jako profesionální krasobruslař.
Do Rady ČT by se rád dostal také Jaroslav Novák zvaný Večerníček. Ten od 90. let spolupracoval jako redaktor s Denním Telegrafem, Lidovými novinami, deníkem Práce, Hospodářskými novinami, deníkem Super a dalšími. Kromě toho začal externě spolupracovat s Českou televizí i s komerčními televizemi. Od roku 1998 se z něj stal specialista na PR a založil nadační fondy Projekt Nevina a Nadační fond Památník Šoa a Oskara Schindlera (za který se také nominoval). Novák je ale hlavně politicky činný, spoluzakládal několik stran: Transnacionální radikální stranu, Úsvit přímé demokracie a později SPD Tomia Okamury.
V Okamurově straně působil jako místopředseda, je jeho dlouholetým poradcem. Spolu s Okamurou se veřejně hlásil k tomu, že usiluje o obnovu soudního procesu s rasistou Vlastimilem Pechancem, který si tam odpykává sedmnáctiletý trest za vraždu Roma Oty Absolona ve Svitavách v roce 2001. Novák ze Svitav pochází a v roce 2018 tam kandidoval do senátu za stranu Patrioti České republiky, skončil ovšem na osmém místě se ziskem přes dvě procenta hlasů.
Za zmínku stojí také bývalý ředitel Telexportu Československé televize Jaroslav Bažant. Kromě dlouholetých mediálních aktivit před časem vystupoval na slovenském konspiračním rádiu Slobodný vysielač. A o znovuzvolení usiluje taktéž Jiří Kratochvíl, který nechvalně proslul iniciativou ohledně odvolání Dozorčí komise, k němuž radní neuvedli důvody a které bylo označeno za nezákonné.
Při poslední volbě získali posty údajně konzervativní katolička a ekonomka blízká Pražskému hradu Hana Lipovská, Miloši Zemanovi blízký moderátor Lubomír Xaver Veselý a spolupracovník Lidových novin premiéra Andreje Babiše, velký kritik České televize Pavel Matocha. Všichni získali podporu vládní koalice hnutí ANO, ČSSD a KSČM.
Rada České televize má patnáct členů, které volí a odvolává poslanecká sněmovna. Celý seznam aktuálních kandidátů zveřejnil poslanec a člen volebního výboru Tomáš Martínek.