Za vysokou inflaci může rozhazovačná politika státu během covidu-19, energetická krize, která začala už krachem Bohemia Energy, a to, že některé články řetězce od producentů po prodejce využily situace a zvýšily marže. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl v nedělní Partii na CNN Prima News s tím, že růst cen, se kterým se země potýká, rozpoutal Babišův kabinet. To bývalý premiér odmítl.
„Snížili jsme dluh na třicet procent a předali jsme zemi se šestým nejmenším dluhem. Není pravda, co si vymyslela vláda, že hrozí bankrot. Využili to, aby lidem vzali peníze,“ pustil se ostře Andrej Babiš v úvodu nedělní Partie na CNN Prima News do premiéra Petra Fialy. Ve vysílání zároveň ukázal na kameru připravené grafy.
Nařčení šéfa hnutí ANO ministerský předseda odmítl, Babišovy tabulky podle něj nesedí. Podle Fialy má inflace, která v dubnu meziročně byla 12,7 procenta, tři příčiny. „Rozhazovačná politika státu během covidu, důsledek energetické krize nejen po ruské agresi. Začalo to už krachem Bohemia Energy, a také, že některé články řetězce od producentů po prodejce využily situace a zvýšily marže,“ reagoval Fiala.
Vláda podle Fialy dělá protiinflační opatření. Vyzval Babiše, aby snížil marže v holdingu Agrofert, jehož je konečným vlastníkem a který má významnou roli v zemědělském i potravinářském sektoru.
Babiš naopak vládu obvinil z toho, že jí vysoká inflace vyhovuje, protože díky ní získává víc peněz do rozpočtu. „Předseda Fiala lže, že nám hrozí bankrot. Říká to zákeřně, aby lidem vzal peníze. Důchodcům, mladým. Tato vláda nemá ráda lidi. Zdanila je inflací a nyní je zdaní navýšením daní,“ prohlásil Babiš.
„Děláme protiinflační politiku jako první vláda. Meziměsíčně se inflace nezvyšuje, naopak se dostáváme do předpovědi, že se dostaneme k jednociferným číslům. Ceny potravin díky našim opatřením začaly klesat i o 10 procent. V tomto směru jsme na dobré cestě,“ vzkázal Fiala.
Nevyvíjí se to dobře
Deficit letošního rozpočtu se však podle Fialy nevyvíjí dobře, nelze ale ještě říct, že vláda schválený schodek 295 miliard korun za celý rok nedodrží. „Nevyvíjí se to dobře, ale ještě nemohu říct, že to nedodržíme,“ vzkázal Fiala k letošnímu rozpočtovému cíli. Za rychlým růstem schodku podle něj stojí nárůst sociálních dávek a důchodů skoro o 50 miliard korun, pomoc firmám a občanům s vysokými cenami energií ve výši 40 miliard nebo navýšení peněz na obsluhu státního dluhu.
V létě kabinet očekává příjmy z windfall tax, dividendu z ČEZ či peníze z evropských fondů, pak se uvidí, jaký je skutečný stav rozpočtu, míní. „Současně očekáváme v průběhu léta příjmy z windfall tax, dividendu z ČEZ, peníze z evropských fondů. Příjmy budou přicházet teprve během léta a my během léta uvidíme, jaký je skutečný stav rozpočtu,“ doplnil předseda vlády a ODS. Pokud by se ukázalo, že kabinet není schopen plánovaný schodek dodržet, je připraven ještě letos šetřit, dodal.
Babiš vládu kritizoval za to, že neumí čerpat peníze z evropských fondů. Nelíbí se mu také návrh státního rozpočtu na rok 2024, který podle Deníku N počítá se schodkem 235 miliard korun. Fiala tento týden uvedl, že dokument je pouze technicko-administrativním výpočtem, který je nutný kvůli dodržení zákona, nikoliv politickým rozhodnutím vlády.
Předchozí premiér a šéf opozičního hnutí ANO Babiš kritizoval, že se mají snížit rozpočty ministerstev školství, průmyslu a obchodu nebo resortu pro místní rozvoj. „Co budou ty obce dělat?“ tázal se.
Co se týče letošního rozpočtu, Fiala se podle Babiše vymlouvá na Ukrajinu. Vyzval ministerského předsedu, aby sdělil, kolik vláda dala na pomoc uprchlíkům či na zbraně. Celková pomoc Ukrajině se podle Fialy pohybuje v nižších desítkách miliard, do konce roku to bude zhruba 30 až 40 miliard korun. Část z toho jde na podporu českých občanů, obcí a krajů, které se podílejí na pomoci uprchlíkům z Ruskem napadené země, dodal Fiala.
Ohledně superhrubé mzdy se oba politici shodli. „Přineslo to peníze lidem navíc. Bylo to správné rozhodnutí,“ řekl Fiala. „My jsme dali lidem peníze, jsem na to pyšný, mají rezervy,“ připojil se Babiš. Zrušení superhrubé mzdy podpořily v minulém období tehdy vládní ANO a tehdy opoziční ODS a SPD, podle části ekonomů to znamenalo významný inflační impulz, který zároveň zhoršil rozpočtovou situaci.
Podle Babiše by měla vláda šetřit tím, že zítra propustí 100 lidí z úřadu vlády a zakáže zakázky. „Co říká u daní, to jsou odpisy. Zatěžujete daněmi všechny. Mícháte jablka s hruškami. Snížili jste daň spotřební na naftu, teď jste zjistili, že je levná, tak navyšujete,“ prohlásil šéf hnutí ANO.
„Slyšeli jsme sérii nesmyslů a lží. Naše babičky říkaly, že kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Je to nehorázné,“ reagoval Fiala na slova Andreje Babiše.
Stojíme za konsolidačním balíčkem
Vláda podle premiéra Fialy stojí za konsolidačním balíčkem a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Kabinet ho schválí v nynější podobě, řekl. O tom, jaké konkrétní dotace vláda v balíčku škrtne, chce ještě jednat se zaměstnavateli a odbory.
„Celá koalice, celá politická reprezentace, která reprezentuje našich pět koaličních stran, stojí za balíčkem. Budeme ho v této podobě prosazovat a schválíme ho v této podobě,“ prohlásil Fiala. „Opatření jsou těžká, nepopulární. Není to jednoduché, ale nemůžeme žít s těmito dluhy, s těmito deficity,“ dodal.
O tom, jaké konkrétní dotace vláda v rámci konsolidace veřejných financí zruší, se ještě podle Fialy bude jednat. Do jednání chce zapojit i zaměstnavatele a odbory. Zdůraznil ale, že platí záměr kabinetu škrtnout na dotacích za dva roky 54 miliard korun.
Podotkl také, že Babišovi konsolidační balíček vadí, protože se škrtání dotací dotkne i jím vlastněného holdingu Agrofert. „Vás rozčiluje konsolidační balíček, protože se tam vyškrtají dotace a vy jich nebudete mít, kolik jste zvyklí,“ řekl Fiala.
Babiš se proti výroku ohradil, Agrofert podle něj z dotací nežije, přestože je pobírá. Podle něj by pro narovnání trhu bylo nejvhodnější zrušit veškeré dotace v celé EU, vláda by se o to podle něj měla zasadit, a ne řešit dotace v Česku. „Já jsem pro, zrušme všechny dotace, ale evropské. Celá EU běží na dotace,“ řekl.