Skandál s čínským prohlášením, které je neuvěřitelně ponižující pro českou vládu i celou Českou republiku, nebere konce. Zatím to vypadá, že obě strany si za kulisami říkají něco jiného než na veřejné scéně před obecenstvem a nedaří se jim domluvit, aby mohli lidem v České republice lhát synchronizovaně. A tak každá strana lže odlišně, z čehož vzniká zmatek.

Čínský velvyslanec zajel před Vánocemi do Průhonic za českým premiérem. Tedy vlastně domů. A pak nechal vydat velkopanské prohlášení, že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“. A také se holedbal, že mu údajně Babiš sdělil, že „nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR. Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním.“ Dal tedy najevo spokojenost, že Češi slouží Číňanům.

Jsou dvě možnosti. Buď tuto servilní a poníženou věc premiér Babiš skutečně řekl a jen nechtěl, aby se to vědělo, nebo si to čínský ambasador účelově přibarvil pro své prohlášení, a tudíž lhal. V každém případě ale Babiše podrazil, neboť i kdyby se mu Babiš klaněl až k zemi, tak rozhodně nechtěl být při tom viděn. A zda se Babiš skutečně tak klaněl, jak čínský ambasador prezentuje, to opravdu nevíme. Víme jen, že Babiš musel o ambasadorovi nakonec v televizi říci, že v prohlášení lže. Byla to jen jediná možnost, protože jinak by se choval jako veřejný sluha Čínské lidové republiky.

Nyní prý (zase za kulisami) čínský ambasador říkal předsedovi senátu Kuberovi, že udělal se svým prohlášením chybu. Tím ovšem není jasné, zda Číňan udělal chybu tím, že Babiše prásknul české veřejnosti, nebo že o jeho slovech lhal ve svém prohlášení. Vypadá to jen, že Kubera na oplátku vykecal české veřejnosti to, co jí čínský velvyslanec sám říci nechce a nehodlá. Každopádně to inkriminované a dost děsivé prohlášení stále visí na facebookovém účtu čínské ambasády, jako by se nechumelilo. Je dobře, že ministr zahraničí Petříček ambasadora dnes požádal, aby ten odpudivý text konečně nechal sundat.

Pojďme se podívat, co je v této divné hře zřejmé či jasné.

Je zřejmé, že čínský ambasador musel mít z Babiše pocit, že si to s Čínou nechce rozházet, a je jasné, že neřekl občanům plnou pravdu.

Z celého případu je také jasné to, že Číňané jsou pro nás kamarádi k pohledání. Podrazáctví a arogantní tendence ovládat Čechy z tohoto případu přímo čiší.

Moc děkujeme, Miloši Zemane, že jste nám zařídil v Asii takové „přátele“!

Lidový humor na téma schůzky Babiše s čínským velvyslancem

Text skandálního a nedůstojného prohlášení čínské ambasády o jednání s českým premiérem:

Dne 23. prosince se předseda vlády České republiky Andrej Babiš v Praze setkal s velvyslancem ČLR v ČR Zhangem Jianminem. Obě strany si při setkání vyměnily názory na čínsko-české vztahy a otázky společného zájmu.
Premiér Babiš pozitivně zhodnotil úspěšný rozvoj Číny a pokroky dosažené v čínsko-českých vztazích. Vyjádřil se, že česká strana si velice váží strategického partnerství obou zemí a je ochotna dále posilovat ekonomickou a obchodní výměnu a praktickou spolupráci s Čínou.
Premiér Babiš zdůraznil, že nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR. Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním a Bezpečnostní rada státu již vydala prohlášení poskytující objasnění této situace. Česká republika vítá zahraniční firmy včetně čínských, aby v Česku investovaly a působily, a bude jim vytvářet dobré podnikatelské prostředí.
Velvyslanec Zhang uvedl, že čínsko-české strategické partnerství se v posledních letech rychle rozvíjí a výměna a spolupráce ve všech oblastech se neustále prohlubuje. Čínská strana je ochotna spolu s Českou republikou na základě vzájemného respektu a oboustranné výhodnosti posilovat bilaterální spolupráci, aby vznikl ještě větší prospěch oběma zemím a jejich lidem.
Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje. Uvedl, že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.

Zdroj: Facebook Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora