Podle předsedkyně KSČM europoslankyně Kateřiny Konečné by byl v souvislosti s ukončením války na Ukrajině, k čemuž dlouhodobě vyzývá, nespravedlivý mír lepší než nadále posílat muže na smrt. Rozčílila tím senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), která k prohlášení Konečné uvedla, že kdo má na zdi vraha a zločince, sám jím je.
Předsedkyně KSČM europoslankyně Kateřina Konečná v rozhovoru pro server Deník.cz opět hovořila o tom, že napadené Ukrajině by Západ nejlépe pomohl, kdyby se válku pokusil okamžitě ukončit.
Řekla, že tlak velmocí by donutil obě strany, Ruskou federaci a Ukrajinu, sednout si k jednacímu stolu, u něhož se o podmínkách začnou bavit. „To může trvat klidně několik let, garance musejí vytvořit Spojené státy americké, Čína a Evropská unie nebo Indie,“ uvedla s tím, že už to by znamenalo, že se ve válce nebude dál umírat, nebudou se pořádat nálety na civilní obyvatelstvo obou zemí a Ukrajina se nebude likvidovat.
„Myslet si, že dostaneme k.o. na lopatky jadernou velmoc, je velmi naivní. Teď už bude každý mír nespravedlivý. Pro mě je lepší nespravedlivý mír, než aby byly stovky tisíc mužů poslány na smrt a další kus země přišel vniveč,“ pokračovala.
Konečná se totiž čím dál více domnívá, že jde o velkou globální hru zbrojařských koncernů, které jediné na tomto zabíjení vydělávají.
Jako obvykle tím pobouřila zastánce Ukrajiny a její suverenity, a to zejména tvrzením o nespravedlivém míru. „A tak odevzdali komouši naši zemi sovětským russákům v roce 1948 i po okupaci 1968. Pořád stejný neřád,“ vzkázala senátorka Miroslava Němcová (ODS) a dodala, že kdo má na zdi vraha a zločince, sám je vrah a zločinec.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek informoval o tom, že Česko a Ukrajina podepíší ve čtvrtek 18. července na summitu Evropského politického společenství v Londýně bezpečnostní dohodu.
Dohoda slibuje pokračování vojenské i další pomoci Kyjevu. Shrnuje dosavadní rozsah závazků EU směrem k podpoře Kyjeva. Bezpečnostní záruky se týkají několika oblastí, včetně poskytování další vojenské pomoci, zejména munice a protivzdušné obrany. Dohoda ale řeší například i výcvik ukrajinských vojáků, spolupráci v obranném průmyslu či pomoc Ukrajině s odminováním. Dokument rovněž zdůrazňuje pokračování Ukrajiny v reformách na cestě do EU.