Vyděšení třídní premianti, kteří marně hledají obor s maturitou. Jejich zoufalí rodiče obíhající jednu vzdělávací instituci za druhou. Přetížení zaměstnanci zpracovávající stovky přihlášek dětí, které nemají kam umístit. Tak lze v kostce popsat hlavní problém letošního přijímacího řízení na střední školy. Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl diskutovali v České televizi o kritické situaci českého středního školství a o možnostech, jak ji změnit.
Nedostatečné kapacity českých středních škol přivádějí letos k zoufalství rodiče, a zejména jejich potomky. „Systém je nastaven tak, že automaticky garantuje obrovské zklamání. Letos je situace komplikovanější o ten populační nárůst,“ řekl v pořadu Události, komentáře ministr Bek. Dodává, že pomoci by v tomto ohledu měly zejména kraje. „Nechci na ně svalovat vinu, ale cítím, že zřizovatelé jsou ti, kdo rozhodují, jaká bude nabídka míst v daném kraji,“ myslí si a dodává, že ministerstvo nese především zodpovědnost za financování.
Podle Šteffla by řešením mohlo být omezení osmiletých gymnázií a rozšíření gymnázií čtyřletých. Bek by rád viděl navýšení kapacit v oblastech s velkým zájmem studentů, což jsou oblasti v okolí velkých měst. „Situace je opravdu velmi vážná, zejména v prstencích kolem Prahy a Brna, ale dnes také už kolem dalších velkých měst,“ popsal. Současně se ale domnívá, že skutečné změny školství mohou trvat i deset let.
O situaci na středních školách bude příští týden jednat s ministrem Bekem a premiérem Petrem Fialou (ODS) Asociace krajů ČR. Informoval o tom místopředseda asociace a liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle Půty je situace v každém kraji jiná. V některých problémy nemají a kapacity jsou dostatečné, největší problémy s nedostatkem míst zejména na gymnáziích jsou v Praze a středních Čechách.
Na schůzce s ministrem školství budou podle Půty hejtmani řešit změnu přihlašování ke studiu a také situaci ve středním školství do dalších let. „Je potřeba, aby stát nějak nastavil systém, není možné, abychom na gymnázia přijali všechny, kdo na ně chtějí, vždycky musí být nějaká hranice,“ myslí si hejtman. Stát by měl podle něj nastavit limity všeobecného vzdělání, ale nechat na krajích, aby si samy nastavily systém středních škol tak, aby to odpovídalo zaměření toho kterého kraje a poptávce zaměstnavatelů.
Ke zkouškám na maturitní obory SŠ se letos přihlásilo rekordních 116 031 dětí. To je o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Rodiče školáků sepsali petici a obrátili se na ministra Beka a další politiky otevřeným dopisem, požadují změnu jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou. Chtějí digitalizaci přijímacího řízení na SŠ a zrušení povinnosti pro školy přijímat studenty podle výsledků didaktických testů od Cermatu.