Generál ve výslužbě Petr Pavel i bývalý předseda vlády si pro případ, že ve druhém kole prezidentských voleb uspějí, vybrali, s kým budou spolupracovat. Nejčastěji otázky novinářů směřovaly k tomu, kdo povede kancelář nového prezidenta a nahradí tak Vratislava Mynáře.
Kancelář prezidenta Václava Havla vedly osobnosti jako Karel Schwarzenberg, který se sám o post hlavy státu později ucházel. Po něm do organizační složky Hradu nastoupil Luboš Dobrovský, Ivan Medek, Ivo Mathé. Václav Klaus si za svoji pravou ruku vybral Jiřího Weigla a Miloš Zeman Vratislava Mynáře.
Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou České republiky, která zajišťuje výkon pravomocí, protokolární povinnosti a další činnosti spojené s osobou prezidenta České republiky a výkonem prezidentského úřadu. Kancelář Andreje Babiše (ANO) by v případě jeho vítězství ve volbách vedla Tünde Bartha, generál Petr Pavel si vybral Janu Vohralíkovou.
Manažerka se slovensko-maďarskými kořeny
Tünde Bartha je manažerka se slovensko-maďarskými kořeny. Pro hnutí ANO, jeho šéfa a zakladatele Andreje Babiše pracuje už sedm let. Bartha se narodila v roce 1976 v obci Kráľovský Chlmec na jihovýchodním Slovensku nedaleko hranic s Ukrajinou a Maďarskem. České občanství má už ale několik let. Kvůli práci ve státní správě potřebovala navíc i bezpečnostní prověrku. Tu má na stupeň tajné, jak prozradil v jedné z předvolebních debat její šéf.
Kariéru začala Bartha v roce 1999 jako ředitelka kanceláře Mary Travel Agency v Praze. V roce 2007 založila incomingovou cestovní agenturu Fair fairy travel. O rok později byla ředitelkou kanceláře a osobní asistentkou generálního ředitele společnosti AWT a po dalších dvou letech působila jako ředitelka kanceláře a tajemnice majitele společnosti BXR Partners, miliardáře Zdeňka Bakaly.
Ve státní správě začala pracovat v roce 2015, kdy dva roky působila na ministerstvu financí jako ředitelka kabinetu Andreje Babiše. Babiš si ji po volbách v roce 2017 vzal i na Úřad vlády. Nejprve působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády a od června 2018 se stala po nástupu druhé vlády Andreje Babiše náměstkyní pro řízení sekce kabinetu předsedy vlády.
Dne 28. června 2018 byla pověřena řízením Úřadu vlády. Funkci zastávala do prosince 2021, kdy se s příchodem nové vlády Petra Fialy stala novou vedoucí Úřadu vlády ČR Jana Kotalíková. Andrej Babiš často připomíná její zásluhy na opravě zahrady Strakovy akademie. I po změně vlády zůstala Bartha v týmu Andreje Babiše. Před prezidentskými volbami vedla jeho kampaň.
Bývalá kancléřka senátu z antikomunistické rodiny
Ženu by si jako vedoucí kanceláře vybral i generál Petr Pavel. Pokud by v druhém kole voleb uspěl, Vratislava Mynáře by nahradila Jana Vohralíková. Ta působila na vysokých pozicích hned na několika ministerstvech, ve správních radách, soukromých firmách a v neziskovém sektoru.
Vohralíková se narodila v srpnu 1963 v antikomunistické rodině, která to za minulého režimu neměla jednoduché. Její otec byl v 50. letech odsouzen za špionáž. Za to její rodina čelila perzekuci. Do revoluce pracovala v souladu se svým vzděláním jako projektant-statik.
Má zkušenosti z politiky, do které vstoupila v roce 2002, a do roku 2006 byla pražskou zastupitelkou za Evropské demokraty. V roce 2003 působila jako ředitelka odboru provozních služeb ministerstva informatiky a o rok později nastoupila na pozici náměstkyně zodpovědné za ekonomiku a řízení sekce elektronických komunikací, kde působila až do roku 2006.
Její další profesní štace směřovala na ministerstvo kultury. Tam byla dva roky vrchní ředitelkou pro evropské fondy, investice a fond kultury a kinematografie. Následně působila i jako náměstkyně ministra a předsedy legislativní rady vlády. Ve vládě Jana Fischera byla ředitelkou odborných útvarů předsedy vlády.
V roce 2010 se přesunula do soukromého sektoru. Stala se členkou představenstva IT firmy ANECT, kdy zodpovídala za ekonomiku a HR. Po roce 2014 působila na České zemědělské univerzitě jako kvestorka.
Kancléřkou horní komory parlamentu se stala v roce 2019. Na konci února ve funkci ale končí. V souvislosti s působením v senátu čelila podezřením z klientelismu, netransparentního zadávání veřejných zakázek nebo velkým personálním odchodům. „Na tyto i jiné výtky jsem odpovídala příslušným orgánům Kanceláře Senátu: organizačnímu výboru a stálé komisi pro práci Kanceláře Senátu, žádný z orgánů neshledal mé pochybení,“ řekla Hospodářským novinám. Generál Pavel s Vohralíkovou nemá bližší vztah, vybral si ji prý na doporučení.
Kdo nahradí Jiřího Ovčáčka?
Nový prezident České republiky si také zvolí nového tiskového mluvčího. Oba kandidáti přitom jméno svého budoucího mluvčího už oznámili. Stane se jím někdo z dvojice Markéta Řeháková nebo Vladimír Vořechovský.
Pokud by ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel, místo Jiřího Ovčáčka zaujme bývalá redaktorka Hospodářských novin Markéta Řeháková. Pokud bude úspěšnější expremiér Andrej Babiš, hradním mluvčím se stane dlouholetý redaktor Novy Vladimír Vořechovský.
Oba přitom s kandidáty už dlouho spolupracují. Vořechovský posledních deset let pracuje pro Agrofert a nyní opoziční hnutí ANO. Řeháková se stala manažerkou komunikace kampaně generála Pavla poté, co oznámil kandidaturu.