
Kateřina Konečná (KSČM) a Filip Turek FOTO: Midjourney / Profimedia / Lucie Batková / FORUM 24
FOTO: Midjourney / Profimedia / Lucie Batková / FORUM 24
Zatímco u europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) už je jisté, že bude kandidovat v podzimních parlamentních volbách, europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) tuto možnost podle svých slov zatím zvažuje. Pokud by nakonec kandidovali oba a stali se českými poslanci, na jejich místo v Evropském parlamentu by usedli náhradníci. Deník FORUM 24 se proto podíval, kdo by Česko v Bruselu na místo Konečné s Turkem nastoupil.
Že bude europoslankyně Konečná lídryní komunistického hnutí Stačilo!, oznámil na tiskové konferenci jeho zakladatel Daniel Sterzik, který vystupuje jako bloger pod jménem Vidlák, v polovině ledna. Konečná tehdy prohlásila, že se chce z europarlamentu, kde loni obhájila mandát, dostat do poslanecké sněmovny. Novinářům následně řekla, že se mandátu europoslankyně vzdá, pokud hnutí uspěje ve volbách a získá křesla v české dolní parlamentní komoře.
Konečnou by v takovém případě v Bruselu nahradila právnička Jana Turoňová, která v loňských volbách usilovala o křeslo v europarlamentu jako nestranička za stranu Spojení demokraté – Sdružení nezávislých (SD-SN) na kandidátce Stačilo!. Turoňová v roce 2019 vstoupila do ČSSD (dnes SOCDEM) a v roce 2021 kandidovala na šéfku strany. Na sjezdu však svou kandidaturu stáhla, předsedou sociálních demokratů se tehdy stal Michal Šmarda.
Ve stejné době Turoňová usilovala o sblížení ČSSD s komunisty. Vedení sociální demokracie se ji za to dokonce pokusilo vyloučit ze strany. Důvodem mělo být „podkopávání politiky strany a setkávání se se členy vedení KSČM“, mimo jiné právě s Konečnou nebo stalinistou Josefem Skálou. Její konec ve straně nakonec ale potvrdil až 45. sjezd Sociální demokracie v roce 2023. Turoňová tehdy tvrdila, že důvodem jejího vyloučení je to, že se setkává se senátorkou Janou Zwyrtek Hamplovou.
Turek kandidaturu do parlamentu zvažuje
O kandidatuře europoslance a lídra Motoristů a Přísahy z loňských eurovoleb Filipa Turka do poslanecké sněmovny se spekuluje už delší dobu. Jasné rozhodnutí však stále nepřišlo. V rozhovoru pro MF DNES z minulého týdne připustil, že nad tím v poslední době stále intenzivněji uvažuje. „Nechci mlžit, ale jasno ještě nemám. Mnoho lidí včetně voličů mě přemlouvá, abych do národních voleb šel. Ale najdou se i tací, kteří to mohou vnímat tak, že mě zvolili do Bruselu a já jsem to po roce položil,“ prohlásil europoslanec.
Zároveň si postěžoval, že proti Green Dealu a Evropské komisi toho v Bruselu sám moc nezmůže. Právě boj proti Green Dealu byl přitom hlavním bodem loňského volebního programu Motoristů s Přísahou. „Dospěl jsem k tomu, že z pozice europoslance s tím teď čtyři a půl roku skoro nejde nic dělat. Jde to změnit akorát z pozice Rady EU,“ nechal se slyšet europoslanec.
Rozhodnutí, zda bude letos na podzim kandidovat, podle svých slov udělá až na poslední chvíli. „Přihlášky se podávají někdy v květnu, takže teď o tom přemýšlím a beru si čas do konce té nejzazší lhůty,“ dodal Turek.
Šlachta být europoslancem nechce
Pokud by nakonec do českého parlamentu letos na podzim kandidoval a stal se poslancem, měl by ho v Bruselu nahradit šéf hnutí Přísaha a senátor Róbert Šlachta. Ten však deníku FORUM 24 prozradil, že se pozice náhradníka už v loňském roce vzdal. Informoval o tom prý ministerstvo vnitra i Evropský parlament.
Dalším v pořadí je tak Antonín Staněk, člen Šlachtova hnutí a bývalý ministr kultury za sociální demokraty ve vládě Andreje Babiše. Staněk během svého působení na ministerstvu kultury čelil kritice zejména kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa v dubnu 2019. Tento krok vyvolal nesouhlas odborné veřejnosti, která poukazovala na destabilizaci kulturních institucí. Následně vzniklo několik petic a otevřených dopisů požadujících Staňkovu rezignaci.
V květnu 2019 Staněk oznámil svou rezignaci na post ministra kultury, kterou adresoval premiéru Babišovi. Argumentoval tím, že ztrácí podporu ve své vlastní straně, kde stále víc funkcionářů mělo pocit, že spíše škodí. Prezident Miloš Zeman však jeho demisi odmítal přijmout. Babiš proto odeslal dne 31. května 2019 na Pražský hrad vlastní návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou z ČSSD. Zeman ale ministra stále odmítal odvolat. Ve hře bylo dokonce podání kompetenční žaloby na prezidenta, což ovšem Babiš odmítal. Nakonec Staněk po mnoha jednáních k 31. červenci 2019 ve funkci skončil.
Staněk posloužil Zemanovu sponzorovi
Ještě před odchodem z ministerstva stihl Staněk potěšit tehdejšího prezidenta Zemana. Vyšel vstříc sponzoru jeho volební kampaně a developeru Jaroslavu Třešňákovi a navzdory památkářům zrušil 31. července památkovou ochranu Hadích lázní v Teplicích. O to se Třešňák snažil mnoho let, proti bourání však byli nejen památkáři, ale i ministerstvo kultury.