Měsíc se s měsícem sešel a je tu další číslo měsíčníku FORUM 24+. Tentokráte kvůli svátkům o něco dříve, než jste zvyklí. Příště už to bude zase ve čtvrtek. Co vám tedy přinášíme? Je toho jako obvykle mnoho a nabízí vám pohledy do mnoha oblastí života. Politikou samozřejmě počínaje, přes historii či cestování až po tradiční kulturu. A tentokráte, protože se v Praze koná mistrovství světa v ledním hokeji, došlo i na sport.
Podle titulního obrázku zřejmě rychle odhalíte, jakému tématu bude část politiky věnována. Ano, je to ANO. Andrejův rozvod a náhradnice za Moniku se totiž, ať chceme, nebo ne, v politice nějak odrazí. Všimli jste si například, jak je Babiš v poslední době ve svých videích „mimo“? Je to kvůli rozvodu? Nebo mu naopak radí jeho nová múza, jak má vystupovat?
Od trochu bulvárního tématu pak přejdeme k tradičním „jistotám“ posledních měsíců a bohužel již i let. K ruské agresi vůči Ukrajině. Jiří Pondělíček napsal text o americké pomoci. Jak bude tato pomoc ale vypadat po prezidentských volbách v USA, závisí na tom, kdo usedne v Oválné pracovně v Bílém domě.
František Kalenda pak zaměřil pozornost na další významnou politickou událost, která se mílovými kroky blíží. Na volby do europarlamentu. Pro Evropu to budou jedny z nejdůležitějších voleb, protože v tuto chvíli nikdo nedokáže ani odhadnout, nakolik se změní složení parlamentu. Posílí populistické strany a hnutí? Jak se změní frakce v parlamentu působící? Odpovědi na tyto otázky se dozvíme již poměrně brzy.
V rubrice O kom se mluví se Jan Jandourek podíval na rozporuplnou osobnost. Je Elon Musk vizionář, roztomilý člověk, génius, narkoman, ultrapravičák či proruský kolaborant? Chce se říct, od každého kousek. Ale úsudek si udělejte až po přečtení textu.
Ministr zahraničí Jan Lipavský pro FORUM 24+ napsal komentář k dvaceti letům členství České republiky v Evropské unii. Jak to tedy vidí člověk nejpovolanější?
K válce, respektive k válkám ve světě se ještě jednou vrací Vojtěch Laštůvka v článku Věk chaosu. Uvědomili jste si někdy v poslední době, že čtvrtina lidí žije v místech, kde se nějakým způsobem bojuje na život a na smrt?
Velký politický, i když nejen politický, rozhovor vedl Petr Hlaváček se známým novinářem, který se dlouhodobě věnuje Blízkému východu. Jakub Szántó je skutečný znalec tamního dění, takže jeho hodnocení současného konfliktu v Gaze a postupu Izraele je podložené mnohaletým důkladným pozorováním na vlastní oči a doslova i kůži.
Při příležitosti otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku si Pavel Šafr povídal s romským hudebníkem Gejzou Horváthem. Povídali si nejen o historii vztahující se k Letům, ale také o vztahu Romů a Čechů a samozřejmě i o hudbě.
Markéta Mitrofanovová pak jela přímo do Švédska zjišťovat, jak to v této severské zemi vypadá. Zprávy, které se v poslední době objevují stále častěji v médiích, totiž naznačují, že v tamní společnosti došlo k poměrně značným změnám proti dobám před několika málo desetiletími, kdy za vytouženou svobodou prchali po ruské okupaci v roce 1968 do Švédska tisíce našich krajanů.
Dominika Machová se podrobně věnuje problematice deepfake. Hrozby, které v této oblasti může přinést umělá inteligence, si zatím neumíme příliš představit. Ale na sociálních sítích se už objevují „první vlaštovky“.
K mistrovství světa v ledním hokeji jsme připravili speciální dvoustranu. V první části Petr Hlaváček nahlíží na hokej jako na politikum, kde v našem případě hrálo hodně roli ne vyhrát mistrovství, ale hlavně porazit nenáviděné „Rusáky“. Ve druhé části pak Pavel Šmejkal vybral zajímavosti z celkem deseti světových šampionátů, které se od roku 1933 odehrály v České republice nebo v Československu.
A v Praze, tedy už ne hokejové, ještě zůstaneme. Nabídneme vám totiž procházku s Franzem Kafkou, jak ji připravili kulturní producentka Pavlína Šulcová a výtvarník Kakalík. A s touto procházkou úzce souvisí i dvojportrét Franze Kafky a Maxe Broda, který sepsal Dan Hrubý.
Velký kulturní rozhovor vedl Milan Tesař s Alenou Mihulovou, manželkou režiséra Karla Kachyni, autora třeba Kočáru do Vídně, Ucha, Sestřiček, Smrti krásných srnců, který by se na prvního máje dožil neuvěřitelné stovky. Je to rozhovor plný vzpomínání na skvělého režiséra, ale nesmělého muže.
Kultura jede tentokráte vůbec samé pecky. Rudolf Král se věnuje fenoménu Šikmého kostela, jehož třetí díl právě vyšel, a s autorkou Karin Ledeckou si o knize, ale nejen o ní, povídala Johana Hovorková.
Rubrika Panorama přibližuje další výrazné výročí. Je to totiž již padesát let, co se v Praze prvně ozvalo „Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají“. 9. května 1974 prvně vyjelo pražské metro a my vám nabízíme prostřednictvím velké grafiky stručný pohled na jeho historii i současnost. Grafiku, jejíž autorkou je Lucie Batková, pak doplňuje vzpomínka Milana Tesaře a infotexty Jana Pánika. Třeba o tom, jak Husák pohřbil české metro.
Nová Orientace přináší text, jehož autorem je Jiří Pondělíček a který rozebírá fenomén toho, když „demokracie válčí“, nejen zbraněmi, ale také s propagandou.
Od těžkých politických témat si pak můžete odpočinout třeba u textu o neoficiální první dámě. Karolína Němcová se blížeji podívala na osobnost Alice Masarykové, která celý svůj život zasvětila pomoci druhým, ač sama bojovala s depresemi i předsudky.
Je jaro, začíná být hezky, a tak můžete vyrazit do přírody. Letos je to již 135 let od chvíle, kdy Klub českých turistů vyznačil první trasu. Dnes už můžete chodit po více než 42 000 kilometrech různě značených cest a tras. Takže můžete třeba vyrazit po stopách pohraničního opevnění na Trutnovsku, kam vás ve svém textu zve Pavel Šmejkal. Taková návštěva podzemí pevnosti Stachelberg je skutečným zážitkem, na který se nezapomíná.
A chybět nesmí ani tradiční ping-pong, tentokráte s písničkářkou Kateřinou Marií Tichou, a samozřejmě ani největší křížovka v České republice.