Poslanecká sněmovna měla v pátek na programu jednání o otravě Bečvy kyanidy, nikterak překvapivě na ně ale nedošlo, protože po projednávání populistického návrhu na jednorázový příspěvek penzistům už nezbyl čas jednat o ekologické katastrofě. Poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) proto alespoň na svém profilu na facebooku upozorňuje na základní nesrovnalosti kolem této ekologické katastrofy a jejího vyšetřování.
Časová tíseň nebyla jediným důvodem, proč na kyanidy otrávenou řeku nepřišla řeč. Na pátečním jednání poslanecké sněmovny, na jehož programu předmětné téma bylo, navíc chyběl klíčový muž Babišovy strany ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec. Situace, jakou je ekologická katastrofa, kde mezi podezřelými figuruje premiérem nepřímo vlastněná chemička (DEZA), si žádá maximálně důvěryhodný přístup jak policie, tak i členů vlády. Nedostává se ho však ani od jednoho.
Poslanec za opoziční ODS a současně starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha proto na svém profilu na facebooku zveřejnil otázky na Babišovu vládu, jimiž zároveň poukazuje na podezřelé okolnosti případu i následného postupu policie, jejíž vyšetřování se až podezřele vleče. „Nemáme odpovědi a vláda se s námi odmítá bavit,“ stěžuje si Blaha, který má starost, že 40 dní od události stopa notně zeslábla. Jak jinými slovy naznačuje, nestandardní vyšetřování posiluje podezření ze snahy zamést věc pod koberec. Nepřímým vlastníkem firmy DEZA je premiér a ministr životního prostředí také pracoval v Agrofertu, připomíná Blaha s tím, že v případě prokázání viny by ANO v regionu přišlo o podporu voličů.
Zde je souhrn argumentů, z nichž poslanec Blaha nabývá přesvědčení o tom, že Bečvu otrávila DEZA:
„DEZA slovy svého tiskového mluvčího krátce po havárii několikrát popřela, že mají cokoliv společného s kyanidy. Jasné, jednoduše ověřitelné důkazy ale dokazují přesný pak. Proč DEZA lže? Jaký mají důvod popírat, že se v jejich areálu nacházejí kyanidy, pokud s únikem nemají nic společného? Pracovat s kyanidy přece není trestné. Pokud je ovšem nevypouštíte do řeky.
V DEZE kyanidy jsou. A to je fakt. Ukazuje na to několik diplomových a bakalářských prací, které ve svém úvodu dokonce děkují DEZE za informace nebo přístup ke vzorkům. Z dat integrovaného registru znečišťování taky jasně vyplývá, že z DEZY kyanid už několikrát unikl.
Pokud by slova tiskového mluvčího byla pravdivá, nedovedu si vysvětlit, proč by DEZA v roce 2007 investovala miliony korun do ionizační jednotky, která měla podle jejich vlastních slov být nejlepší dostupnou technologií, která výrazně přispěje ke snížení obsahu kyanidů v odpadních vodách. Pro zajímavost – to výrazné snížení znamená 70 %! To mě vede k myšlence, co do vody proboha DEZA vypouštěla předtím?
Ujít by vám nemělo ani to, že ač má DEZA povinnost odebírat vzorky vody v určitých intervalech a sledovat předem dané parametry (včetně kyanidů), v onu osudnou neděli, kdy unikl kyanid do vody, udělala hned 3 extra měření. První z nich bylo v 8 ráno, kdy ještě nikdo nic netušil. A v dalších dvou pro jistotu přestala sledovat jeden z parametrů – hádejte třikrát, který to byl. Tušíte správně. Kyanidy.
V Česku rozhodně nejde o první případ otravy vody kyanidem. Je to ale první případ, kdy vyšetřování trvá přes 40 dní. Je to šílenost.
Doporučuji vám k přečtení zejména tyto dva články od Marka Petřivalského z Univerzity Palackého (zde a zde). Komplexně a přitom jednoduše vysvětluje, co je na DEZE podezřelého.“