Ta otázka v nějaké podobě padne snad v každém rozhovoru s lídrem koalice SPOLU a předsedou občanských demokratů Petrem Fialou. Vstoupí ODS po volbách do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše? Ta otázka se neustále opakuje, až je to otravné. V první řadě je potřeba říct, komu její neúnavné vytahování prospívá a komu naopak škodí. Kromě toho je třeba zopakovat základní faktory, které rozhodnou o tom, kdo po říjnových volbách sestaví vládu s důvěrou dolní komory parlamentu.
Před každými volbami je nutné si připomínat jeden jednoduchý fakt, na který se bohužel velmi často zapomíná navzdory tomu, jak samozřejmý a očividný je: výsledky každého volebního klání se dozvíme až poté, co jsou hlasy voličů sečtené a výsledky voleb oznámené.
Cokoli, co se děje předtím, je třeba brát s určitou rezervou. Všechny aktuální průzkumy i všemožné dohady a spekulace mohou být od skutečných volebních výsledků a povolební reality nejenom vzdálené, ale nakonec mohou být i tím, co do nich zasáhne a významným způsobem je ovlivní. Tuhle skutečnost musíme brát v potaz a myslet na ni.
S tím souvisí druhá věc: i když hnutí ANO v předvolebních šetřeních vede, jeho náskok až na naprosté výjimky není tak vysoký, aby se vítězem voleb nemohla stát koalice SPOLU, případně i koalice Pirátské strany a hnutí STAN (v posledním průzkumu agentury Data Collect mělo ANO 25 procent, koalice SPOLU 22 procent a Piráti se Starosty a nezávislými 21 procent a nejnovější volební model Medianu pro změnu hnutí ANO přisoudil 27 procent, koalici SPOLU 21 procent a Pirátům a Starostům 20,5 procenta).
Od toho všeho by se měly odvíjet i další úvahy o tom, kdo s kým po sněmovních volbách skončí ve vládě. Předseda občanských demokratů Petr Fiala před několika dny v rozhovoru pro Deník zdůraznil, že koalice SPOLU nechce připustit, aby po říjnových volbách vládli populisté s extremisty, tedy hnutí ANO s SPD a komunisty. Politická analytička a komentátorka Kateřina Perknerová na to vzápětí reagovala slovy: „Říkáte, že ANO by mohlo vytvořit vládu s SPD a KSČM, ale v poslední době ve veřejném prostoru stále častěji zaznívá, že ODS by měla jít do vlády s ANO.“
Předvolební tanečky
Analytička tak vytáhla téma, které se v médiích přetřásá stále dokola a na které Petr Fiala opakovaně znovu a znovu reaguje, ovšem bez jakéhokoli výsledku – kdyby mluvil do kamene, mělo by to úplně stejný efekt. Rovněž v tomto případě opět, minimálně posté, uvedl: „To už tady bylo před čtyřmi lety. Také sleduji předvolební tance a pokusy zpochybnit pozici koalice SPOLU a ODS, ale to je marné. My jsme dokázali činy, že slovo držíme, a nedává žádný smysl, abychom se spojovali s těmi, kteří způsobili to, co chceme změnit.“
Názor, že koalice SPOLU se po volbách rozpadne a občanští demokraté skončí ve vládě s Babišovým hnutím, se objevuje často. Pravda je, že někteří politici zastupující koalici vedenou Petrem Fialou tomu příliš nepomáhají, což připomněla i Kateřina Perknerová v navazujícím dotazu: „Přesto se v rámci ODS podobné hlasy objevují, ať už od Alexandra Vondry, nebo od Martina Kuby. Překvapivě se k nim připojil i Ondřej Kolář z TOP 09. Nedává logiku spojit se s menším zlem než dopustit z vašeho pohledu to horší v podobě vlády ANO, SPD a KSČM?“
Všechny úvahy na výše zmíněné téma a stejně tak i tento a jemu podobné dotazy ale mají jeden zásadní nedostatek: v tuhle chvíli vůbec nevíme, jaká bude situace po volbách, kdo je vyhraje a které politické strany, hnutí a koalice budou mít dohromady 101 poslaneckých mandátů nutných pro vznik vlády s důvěrou v dolní komoře parlamentu.
Tuhle většinu může mít dvojice koalic, může jí disponovat také hnutí ANO společně s SPD a komunisty, ale rovněž ji může mít třeba Babišovo hnutí s KSČM a sociálními demokraty, nebo ANO, Přísaha a komunisté, anebo ANO, Přísaha a ČSSD. My v tuhle chvíli nevíme ani to, jaká všechna uskupení se do sněmovny dostanou.
Snaha narušit důvěryhodnost koalice SPOLU
A naopak klidně se může stát i to, že ODS společně s hnutím ANO většinu ve sněmovně dohromady nedá a koaliční partner, který by tuhle dvojici doplnil, nemusí být k dispozici (těžko si představit, že by ANO a ODS asistovali komunisté či sociální demokraté). Zkrátka a dobře pohrávat si v tuhle chvíli s tím, že vznikne vláda hnutí ANO a občanských demokratů, má jediný efekt – oslabuje to koalici SPOLU a narušuje její důvěryhodnost.
Jistě, nelze vyloučit, že za určitých okolností přes všechny sliby taková vláda vznikne. Navzdory všemu se nakonec taková vláda může stát realitou, ale jednak by po volbách musela nastat určitá specifická situace a také by tomu zřejmě předcházela klidně i roční mezihra, kdy by se hledaly a zkoušely jiné možnosti a zároveň by vládl Babišův kabinet bez důvěry. A stejně tak by se to určitě neobešlo bez velmi bouřlivého vývoje uvnitř ODS a velkého přeskupení uvnitř této strany. V každém případě je hloupost si myslet, že už teď je něco takého připraveno a upečeno.
Petr Fiala na uvedený dotaz mimo jiné odpověděl: „Nechci se vracet k jednotlivým výrokům zmíněných kolegů, ale je fér říct, že v rozhovorech to řekli na pátou doplňující otázku a v rámci spekulací, co by se stalo, kdyby… My jsme přesvědčeni, že je nutné dosáhnout politické změny, která je možná jenom bez populistů, to znamená bez hnutí ANO. Žádná další varianta neexistuje. A menší zlo? Lidem říkám, že jsou dvě možnosti. Buď zvítězí strany v čele s koalicí SPOLU, které to chtějí dělat jinak, nebo tu bude vláda populistů a extremistů.“
Pokud tahle slova předsedovi ODS někdo nevěří, nebo se domnívá, že za jeho zády už nyní někdo za občanské demokraty o koalici s ANO vyjednává a po volbách se mu podaří Petra Fialu svrhnout, ve výsledku jenom přispívá k tomu, že se to tímto způsobem nakonec opravdu může vyvinout, i když by to tak vůbec být nemuselo.