Dušan Brunclík, bývalý důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů. To je jméno, které se objevuje na třetí nahrávce zveřejněné skupinou Juliuse Šumana na Twitteru, na kterou upozornil deník FORUM 24.
Možná si na něj někteří z vás vzpomenou v souvislosti s článkem nazvaným Sobotkova pavučina moci. Napsal jej loni v létě pan Martin Shabu a byl z toho otvírák Babišových Lidových novin. Shodou okolností se tak dělo v době, kdy byly LN v čele bojovníků proti policejní reorganizaci. Kvůli té opustil svůj post Robert Šlachta, člověk, který pomohl shodit vládu Petra Nečase a který Babišovi „vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem“.
Pro kontext je dobré zmínit, že v období od 2. června do 23. července 2016 v obou Babišových denících vyšlo celkem 124 článků týkajících se kauzy „Šlachtagate“ (tedy tažení proti policejní reorganizaci), z toho 77 v Lidových novinách a 47 v Mladé frontě DNES. Nezapojoval se jen Martin Shabu, ale aktivní byl hlavně Ondřej Koutník, který shodou okolností v jednom z textů tvrdil, že vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu ohrozí vyšetřování kauzy Beretta – ano, i o ní se v Babišově třetí nahrávce hovoří.
[ctete]123858[/ctete]
Vraťme se ale k panu Brunclíkovi.
Shabu jej představuje jako protikandidáta současného policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Jelikož však byl blízký ODS (to potvrzuje na záznamu Marek Přibil), bylo jasné, že vyhraje Tuhý. Shabu z toho ale automaticky dovozuje následující: „Snaha ohlídat si rozhodující funkce v bezpečnostním aparátu je u sociální demokracie patrná i v další oblasti. ČSSD ovládá dvě ze tří zpravodajských služeb Česka, přesněji řečeno jejich šéfové jsou zavázáni „oranžovým“ politikům, že je do funkcí navrhli. A to za situace, kdy se s ohledem na měnící se rizika navyšují personální i finanční kapacity služeb.“
Ano – byly to mnohem více Lidové noviny, na které by se vedle „slavné“ MF DNES, nemělo zapomenout. Lidové noviny totiž pro svého šéfa v otázce ovlivňování policie a využívání otevřených spisů udělaly mnohem více, než současná nová celebrita Marek Přibil. Když se nepovedlo zabránit reorganizaci a zachránit Šlachtu, pokusily se zdiskreditovat samotného policejního prezidenta – a to se nepovedlo taktéž.
Připomeňme Lidovým novinám fakt, že Andrej Babiš zjevně nezasahuje jen do policejního vyšetřování nebo do svých médií. On sám již na první z nahrávek přiznal, že chtěl ovlivňovat obsazení rozhodčího soudu. Pořád to nestačí?