Na mediálně-politickou událost začínajícího týdne bezesporu aspiruje první kolo výběru hned šestice nových členů Rady České televize. Ta kontroluje hospodaření veřejnoprávní televize a má v rukou osud generálního ředitele. Vybírat budou poslanci. Žádný div, že se stali objektem mediální i lobbistické masáže. V cestě za zvolením odhodil poslední skrupule Lubomír Xaver Veselý za podpory Parlamentních listů.
Výběr šesti nových členů Rady České televize zahájí poslanci již 4. února. Po tři dny budou mít kandidáti nominovaní organizacemi nebo spolky šanci přesvědčit o svých kvalitách členy sněmovního volebního výboru. Jejich úkolem je zase „prosít“ 86 uchazečů tak, aby celá Poslanecká sněmovna vybírala v tajném hlasování z 18 takto vyvolených (z trojnásobku počtu poptávaných radních).
Projít sítem volebního výboru je tedy prvním předpokladem úspěšné kandidatury. Jeden z adeptů – konkrétně Lubomír Xaver Veselý – se zjevně rozhodl neponechat nic náhodě a začal zvát členy volebního výboru do svých pořadů na internetové televizi XTV. Od veřejného oznámení svého úmyslu zasednout v Radě České televize (na konci září 2019) Xaver Veselý na kus řeči pozval již šest z osmnácti členů volebního výboru.
Xaver a jeho hosté
Z následujícího přehledu je patrné, že lidi, kteří budou rozhodovat o jeho postupu, začal zvát především v poslední době.
28. září 2019 – Lubomír Xaver Veselý oznamuje úmysl kandidovat do Rady ČT.
16. října 2019 – Zve do XTV předsedu volebního výboru Stanislava Berkovce z klubu ANO.
3. prosince 2019 – Rozpráví na XTV s členem volebního výboru Pavlem Blažkem z ODS.
12. ledna 2020 – Natáčí rozhovor s Patrikem Nacherem, který je ve volebním výboru za ANO.
17. ledna 2020 – Debatuje s členkou volebního výboru za ANO Barborou Kořanovou.
24. ledna 2020 – Ptá se člena volebního výboru za ANO Martina Kolovratníka.
28. ledna 2020 – Vůbec poprvé je do XTV pozvána Miloslava Vostrá, členka volebního výboru za KSČM.
K výše zmíněnému seznamu je na místě doplnit ještě jednu „náhodu“ – kromě komunistky Vostré vůbec poprvé na obrazovkách XTV dostali příležitost i další tři: Blažek, Kořanová a Kolovratník (alespoň podle vyhledávače na stránkách XTV). Až do doby, než Xaver Veselý projevil odhodlání stát se členem Rady ČT, je on ani nikdo jiný do XTV nepozval.
Těžko říci, proč najednou pocítil Xaver Veselý potřebu oslovit právě tyto poslance. Faktem je, že politici po podobném mediálním prostoru touží. Xaver Veselý je totiž vyhlášený tím, že své hosty nijak „necupuje“, neklade nepříjemné otázky. Právě naopak.
Jak si získat plusové body
A pro Xavera Veselého je to zase skvělá příležitost, jak na sebe před volbou Rady ČT upozornit ty správné lidi, kteří budou mít v prvním kole v rukou osud jeho i dalších 85 uchazečů o místo radního ČT. A získat tím před volbou „plusové body“, o kterých mluví například poslanec za ANO Nacher v chystaném rozhovoru pro HlídacíPes.org, z něhož přinášíme ukázku týkající se popisovaného tématu:
Jak teď bude probíhat ve volebním výboru Sněmovny výběr 18 lidí, kteří „postoupí“ do dalšího kola volby členů Rady ČT? Existuje nějaká předdohoda v koalici, nebo nějakém jiném složení politických stran?
O ničem takovém nevím. Od čtvrtého do šestého února jsou veřejná slyšení kandidátů. Když budu moci, tak na ta slyšení půjdu. Předpokládám, že asi každý z členů výboru řekne, jaké má s kým zkušenosti, kdo koho zná. Ale my nemůžeme ovlivnit nominaci.
Tento výběr ale ovlivnit můžete…
Budu mluvit za sebe. Abych někoho doporučil, musím ho znát. Třeba, že se pohyboval 20–30 let v televizi, v médiích. A když takto někoho znám, tak je pro mě zárukou profesionality, kvality. Zná to prostředí, nemusí se to učit. A já pro něj budu hlasovat bez ohledu na jeho aktuální názory. Ale když někoho vůbec neznám, tak moji podporu získá těžko.
Tak bude slyšení, tam si můžete udělat obrázek.
Já tam maximálně budu, ale nemůžu tam být celé tři dny.
Zkusme si projít jména lidí působících desetiletí v médiích. Michal Klíma…
To ani nevím, že tam je. Ten, co byl v Economii?
Také. V roce 1989 spoluobnovoval Lidové noviny, byl šéfem Economie, vedl vydavatelství Vltava Labe Media, byl viceprezidentem Světové asociace novin…
Já ale nechci nikoho jmenovat. Abych ho nepoškodil.
Pak je tam další jméno. Xaver Veselý, kterého znáte. Byl jste u něj minimálně pětkrát.
Jo jo…
Proč se na to ptám: to, že vás zve do pořadů, to, že se znáte, jsou to plusové body? Sám jste říkal: vybírám si podle toho, koho znám.
Tak samozřejmě je to plusový bod v tom, že ho znám. Že vím, že se pohybuje v oblasti médií, že to prostředí zná. Nebudu říkat, že ne. Nejdříve si udělám skupinu lidí, které znám. Potom skupinu lidí, kteří mě zaujmou ve veřejném slyšení, případně životopisem. To, že mě někdo pozve nebo nepozve do nějakého pořadu, pro mě není rozhodující. To, že ho znám, vím, jak vystupuje, vím, proti čemu se vymezuje, to pro mě je nějaká informace, podle které se rozhodovat budu. To ano. Ale všechno vychází z mého nečernobílého pohledu. Já tam nevidím jenom ty čerty, kteří se vymezují třeba vůči České televizi, a nebo ty „bílé“, kteří Českou televizi chrání. Proto nechci zmiňovat žádné jméno. Ani Klímu, ani Xavera nebo Romana Bradáče, kterého jsem tam viděl. Protože ty lidi by najednou na sobě měli terč, protože jejich jméno řekl poslanec ANO.
Je třeba překřičet Fridrichovou
Volbě členů Rady ČT se intenzivně věnují i Parlamentnílisty.cz, které ovládá „hazardní král“ a senátor Ivo Valenta. Redakce nabídla čtenářům rozhovory s pěti vybranými kandidáty do Rady ČT.
Asi nepřekvapí, že se mezi nimi – vesměs kritiky současného vedení ČT – ocitl i Xaver Veselý, kterého do Rady vyslala neziskovka spojená s Trikolórou Václava Klause mladšího.
Sympatie, které Parlamentní listy chovají ke Xaveru Veselému, dokládá i potřeba „vyvážit“ kritiku Nory Fridrichové. Ta v rozhovoru pro DeníkN řekla, že Xaver Veselý není dobrý moderátor, a použila termín „držák mikrofonu“.
Redakce Valentových listů dala prostor hned sedmičce lidí, aby se k výroku Fridrichové konkrétně a volbám do Rady ČT obecně vyjádřili.
- Karolině Stonjekové, která je dvorní komentátorkou XTV: „Nevěděli to v ČT? Nebo hůř… Karolina Stonjeková ke kauze ,Xaver‘. Je to jinak.“
- Petru Štěpánkovi, který s Trikolórou Klause juniora objíždí republiku: „Hnisavý vřed České televize. Běs, propagandistiští gauneři. Protičeská, bruselská instituce. Eurobolševická úderka dovede Petra Štěpánka pobavit.“
- Tomáši Vyoralovi, mimo jiné autorovi webu Protiproud, který provozuje bývalý mluvčí Václava Klause staršího Petr Hájek: „Tomáš Vyoral vrací úder za Xavera: Podbízivost a servilita? Pusťte si v ČT rozhovor s Čaputovou, Drahošem, Milionem chvilek, Člověkem v tísni… Fridrichová je držák na cetky neziskovek!“
- Politologovi Zdeňku Zbořilovi: „Držák mikrofonu Xaver? Paní Fridrichová, toto asi nevíte, rozvíjí úvahu Zdeněk Zbořil. A mluví o volbách do ČT.“
- Analytičce Ireně Ryšánkové „Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatky.“
- Bývalé radní ČT Janě Dědečkové, která nesouhlasila s vyloučením Klause juniora z ODS: „Drsná slova o současné Radě ČT: Banda pseudointelektuálů, pražská smečka. Ekonomka Lipovská je hrozba, viděla by do hospodaření.“
- Politologovi Petru Sokolovi, který v minulosti kandidoval ve volbách v dresu ODS: „Xaver a Lipovská do Rady ČT, a Geislerová a další půjdou demonstrovat? Politolog Sokol odhaduje, že to může dopadnout ještě úplně jinak.“
Vrána k vráně sedá
Veselý zvaním poslanců, kteří teď rozhodují o jeho osudu, do svých pořadů žádný zákon neporušuje. Prostě „jen“ využívá příležitosti, jak si je naklonit, jak představit sám sebe a získat oproti zbývajícím 85 soupeřům výhodu. Otázkou zůstává, proč poslanci na Veselého hru naskakují. Že si nedali do souvislosti jeho náhlý zájem o jejich osoby a blížící se výběr radních.
Xaver Veselý už je takový. Když to poslouží jeho cíli, ohne pravidla. Položí vstřícnou otázku, polkne tu nepříjemnou. V minulosti v živém vysílání slíbil Václavu Klausovi mladšímu svůj hlas ve volbách. Klaus mu nadšeně děkoval. Pak se Veselý tvářil, že nic takového „explicitně“ neřekl. Ani se nezačervenal.
Pak se mu spolek blízký Klausovi odvděčil nominací do Rady ČT. Jindy věnoval Xaver Veselý z peněz koncesionářů desítky minut na vlnách Českého rozhlasu sebepropagaci Andreje Babiše. Když na to novináři upozornili, začal se mstít. Za pomoci polopravd, manipulací i lží.
Když dostane anticenu FITES za způsob moderování politických debat, neváhá to bez důkazu označit za výsledek kampaně současného vedení České televize proti jeho kandidatuře.
Teď chce tento člověk nectící novinářská pravidla hlídat Českou televizi. Za super nápad to považuje například redakce Parlamentních listů. Je to vlastně pochopitelné. Úctu k žurnalistickému řemeslu mají v Parlamentních listech obdobnou jako Xaver Veselý. To prokázali již mnohokrát, existuje na to i nepravomocný rozsudek soudu.
Neváhají publikovat ani materiál bez jakýchkoliv důkazů špinící současného šéfa Rady ČT Jana Bednáře a ředitele ČT Petra Dvořáka. Bednářovi totiž končí mandát a rozhodl se ho obhajovat.
Co se peklo v Bokovce
Klasická parlamentnolistní produkce mísí informace o ceně vína (snaha o vyvolání zášti vůči aktérům u čtenářů?) s odhalením, které je uvozeno slůvkem „ÚDAJNĚ“. Článek z klávesnice oblíbence Miloše Zemana, zástupce šéfredaktora Radima Panenky, s názvem Přijďte, popijeme. A oni nepřišli… Co se děje kolem ČT? Problém bobtná. Žhavé informace stojí za přečtení. Cituji klíčovou pasáž:
Podle informací ParlamentníchListů.cz už začal vše řešit (Generální ředitel ČT měl podle PL řešit protlačení radních, kteří by neusilovali o jeho odvolání – pozn. redakce) a koncem roku pozval televizní radní na předvánoční večírek do luxusní restaurace Bokovka v pražské Dlouhé ulici. Jenže. Radní tuto akci většinou ignorovali. Výjimkou měl být kupříkladu předseda Rady Jan Bednář. Ten patří k lidem, kterým v únoru končí mandát a hodlá ho před poslanci obhajovat (termín pro nominaci kandidátů skončil v pondělí 20. ledna).
Jak jsme zjistili, právě na zmiňovaném večírku v podniku, kde lze pořídit lahev vína v rozmezí zhruba od 600 korun až do 13 tisíc, nabídl údajně šéf ČT Dvořák Bednářovi, že pokud mu zajistí, že Rada nebude navrhovat odvolání, postará se na oplátku o jeho znovuzvolení radním.
Nakolik Petr Dvořák sliboval něco, co může splnit, není zatím jasné. Pro své záměry má totiž mít předběžně podporu poslaneckých klubů ODS, Pirátů a TOP 09. A to mu rozhodně stačit nebude. Nejvíc bude záležet na tom, jak se k volbě nových radních veřejnoprávní televize postaví nejsilnější klub, tedy klub hnutí ANO, který disponuje 78 hlasy.
V jednom má Panenka přeci jen pravdu. Pro nové složení Rady ČT bude klíčový postoj Andreje Babiše a potažmo zákonodárců z jeho ANO. Hraje se o jejich hlasy. Třebas pozváním do „milého pokecu“ v XTV, přehlušením nežádoucích názorů, nebo třebas i šířením ničím nepodložených výmyslů.
Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org