QAnon je označení pro soubor propojených konspiračních teorií, který si v posledních letech získal značnou popularitu v USA a odsud se prostřednictvím internetu šíří do zbytku světa. Jeho středobodem je předpoklad, že existuje globální tajná organizace či kult skrytě ovládající nebo se snažící ovládat vládu USA i celý svět. Protože se narativy z tohoto konspiračního prostředí dostávají i do České republiky, považujeme za důležité s jeho původem čtenáře seznámit.
Jako první se pochopitelně nabízí otázka, kdo stojí za identitou Q. V současnosti vše nasvědčuje tomu, že nejde o jedinou osobu, ale skupinu tří až pěti lidí. Posty na fóru 4chan jsou anonymní, ale systém obsahuje mechanismus, tzv. tripcode, který dovoluje ztotožnit účet uživatele s příspěvky, které vkládá. Tripcode užívaný Q byl použit i pro dalších několik set až tisíc příspěvků podepsaných různými jmény, a navíc se během doby několikrát změnil, což nasvědčuje tomu, že pod ním operuje více osob.
Naprosto nic přitom nenaznačuje, že by Q měl reálný přístup k jakýmkoliv tajným informacím. Většina tvrzení z jeho postů je vágních či nedoložitelných, a v řadě případů se prokazatelně mýlil či uváděl lživé informace. Mimo jiné například opakovaně tvrdil, že John McCain rezignuje na post v Senátu USA, že Mark Zuckerberg odejde z vedení Facebooku, anebo že 16. února 2018 dojde v Londýně k velkému teroristickému útoku. Nic z toho se nestalo.
Ve světle těchto zjištění se řada výzkumníků přiklání k názoru, že Q je ve skutečnosti skupinovým výtvorem moderátorů 4chanu a 8kunu. V podezření je zejména Jim Watkins, jeho majitel, spolu se svým synem Ronem, a už zmínění Paul Furber a Coleman Rogers. Motivem mohlo být jak získání pozornosti, tak zisk: Většina konspirativních webů je financována dobrovolnými příspěvky stoupenců, přičemž jejich majitelé je užívají i pro svou osobní potřebu. Popularita QAnonu pro ně znamená finanční profit, a lidé jako Watkinsovi, Furber nebo Rogers mají technické zázemí i dostatek znalostí s fungováním konspiračních komunit, aby podobnou akci dokázali realizovat. Nutno dodat, že všichni zmínění toto samozřejmě popírají.
Pochopitelně existuje řada jiných spekulací o identitě Q, které jsou více či méně samy konspiračními teoriemi. Podle jedné jde o sociální experiment některé z tajných služeb, podle jiné zase o nepřiznanou součást volební kampaně Donalda Trumpa, čemuž nahrává zejména načasování vzniku. Sami příznivci QAnonu považují za Q víceméně kohokoliv od Trumpa samotného po JFK, čímž je zpravidla míněn John Fitzgerald Kennedy jr., právník a třetí potomek amerického prezidenta Kennedyho, který tragicky zahynul při leteckém neštěstí v červenci 1999. Podle stoupenců QAnonu ovšem smrt pouze předstíral, aby se mohl věnovat boji s „Deep State“ jako Q.
Deep State, satanismus a adrenochrom
Asi nejznámější skandál spojující tajné satanistické organizace s pedofilií, který je v mnohém podobný teoriím QAnonu, je případ školky McMartinových.
V roce 1983 bylo v Kalifornii obviněno sedm osob, z toho čtyři členové rodiny McMartinových, provozující malou školku, ze sexuálního zneužití padesáti dětí. Případ patrně začal jako vyřizování účtů rodičů jedné z údajných obětí během rozvodového sporu. Za vydatného přispění bulvárního tisku i televize se rozrostl do honu na čarodějnice, kdy se objevovala stále další obvinění, mimo jiné i z pořádání satanských černých mší v podzemních chodbách pod školkou (nikdy se žádné nenašly) s dětmi v roli rituálních obětí. Proces se v atmosféře davové hysterie táhl sedm let, americké daňové poplatníky stál neuvěřitelných 15 milionů dolarů (dodnes jde o nejdražší kriminální soudní přelíčení v dějinách USA), a skončil naprostou blamáží, protože všichni obvinění byli postupně osvobozeni.
Co se satanismu týče, v USA momentálně existují dvě satanistické církve, které jsou úředně uznávány coby náboženské organizace: Starší a klasická „Church of Satan“ založená Antonem Szandorem LaVeyem, autorem známé „Satanské bible“ v roce 1966, a relativně nová „The Satanic Temple“, z roku 2013. Zatímco „Church of Satan“ je zhruba tím, co si představujeme pod pojmem satanismus, jak ho zobrazuje populární kultura, „The Satanic Temple“ je částečně recesistický spolek proslulý hlavně různými drsnými vtipy a „trololo akcemi“ zesměšňujícími náboženskou bigoterii. Obě organizace se mnohokrát distancovaly od jakýchkoliv projevů násilí. Spoluzakladatel „The Satanic Temple“, Lucien Greaves, který má diplom z neuropsychologie, varoval opakovaně před nebezpečím sekt i QAnonu. „Klasičtí“ satanisté jsou pro změnu spíše politicky konzervativní a řada komentářů upozorňuje na smutnou ironii spočívající v tom, že ještě v šedesátých či sedmdesátých letech byli v konspiračních teoriích v USA ze satanismu mnohem častěji obviňováni právě republikáni.
Samozřejmě existují rovněž skutečné zločiny spojené se satanismem – hlásil se k němu například neblaze proslulý sériový vrah Richard Ramirez – ale vždy šlo pouze o činy jednotlivých psychopatů. FBI opakovaně, poprvé ještě pod svým prvním ředitelem a zakladatelem J. Edgarem Hooverem, prošetřovala možnou existenci tajných satanských sekt či obřadů, vždy s negativním závěrem. Nikdy nebylo potvrzeno nic ani vzdáleně podobného tomu, čemu věří příznivci QAnonu.
Adrenochrom, údajná droga získávaná „kultisty“ z dětských obětí, je skutečnou chemickou látkou přirozeně se vyskytující v lidském těle jako rozpadový produkt adrenalinu. Lze ji relativně snadno ze syntetického adrenalinu laboratorně vyrobit. To, zda má nějaké psychotropní účinky, je značně diskutabilní. Poprvé je zmiňuje Aldous Huxley ve své známé eseji „Brány vnímání“ (The Doors of Perception) z roku 1954, kde ho přirovnává k droze meskalin, ovšem v té době ještě nebyla výroba možná, tudíž šlo o pouhou spekulaci. Autor Adam Gottlieb ve své knize „Legal Highs“ z roku 1973 sice označuje adrenochrom za povzbuzující drogu, jenže do stejné kategorie řadí například šantu kočičí.
V šedesátých letech byla intenzivně zkoumaná možnost, podle které snížení množství adrenochromu v mozku pomocí podávání vysokých dávek vitamínů C a B3 může zmírnit projevy schizofrenie i jiných duševních chorob. Hypotéza byla nakonec odmítnuta jako chybná. Adrenochrom se dnes nenachází ani na seznamu zakázaných drog či léků.
Původ myšlenky použití adrenochromu, jak ho předkládá QAnon, lze ve skutečnosti hledat spíše v beletrii, konkrétně v slavném románu Hunter S. Thompsona „Fear and Loathing in Las Vegas“ z roku 1971. V českém překladu s názvem „Strach a svrab v Las Vegas“ se můžeme v páté kapitole druhé části dočíst: „… Byl to jeden z těch satanistickejch cvoků. Nabízel mi lidskou krev, tvrdil, že po tom budu tak sjetej jako nikdy v životě,“ zasmál se. „Myslel jsem, že si dělá srandu, tak jsem mu řekl, že bych si místo toho radši dal pár gramů čistýho adrenochromu anebo že bych rovnou zakousnul čerstvou nadledvinku.“
Inspirace v literatuře
Scéna se dostala i do filmové adaptace knihy s názvem „Strach a hnus v Las Vegas“ z roku 1998. Režisér Terry Gilliam ovšem v komentářích na DVD filmu uvedl, že během natáčení ani netušil, že adrenochrom je skutečnou látkou. Poloamatérský artový horor režiséra Trevora Simmse, dokonce přímo s názvem „Adrenochrom“ (u nás uváděný jako Misirlou), z roku 2017 předkládá totéž.
Nutno podotknout, že příznivci QAnonu jsou si těchto spojení vědomi. Protože však dle jejich teorií jsou členy „Deep State“ i přední hollywoodští producenti, režiséři a herci, tyto souvislosti berou naopak jako důkaz podporující jejich tvrzení. Jednoduše obrací příčinu a následek a tvrdí, že filmy jsou inspirované dobře tajenou realitou. Jak konstatoval australský psycholog Stephan Lewandowsky: „Při zapojení takového mechanismu věrohodného popření se i argumenty vyvracející konspirační teorii stávají v očích jejich příznivců důkazem její pravdivosti.“
Poté, co Donald Trump prohrál druhé prezidentské volby, následovala vlna videí a zpráv označujících Joe Bidena za pedofila. Nezanedbatelná část z nich měla původ v QAnonu. Teprve incident v Kapitolu ovšem přiměl velké sociální sítě, aby začaly jeho šíření potírat. Twitter kromě zabanování samotného Trumpa smazal více než 6000 účtů propagujících QAnon a facebook v současnosti automaticky odstraňuje posty, kde je zmíněn, bez ohledu na kontext.
Pro mnohé vlažnější příznivce představovala Trumpova porážka ve volbách a výtržnost v Kapitolu trpké vystřízlivění. Další ovšem pokračují v bezvýhradné podpoře a podle všeho si znovu tvoří alternativní realitu zapadající do jejich obrazu světa. V něm Donald Trump ve skutečnosti volby neprohrál, ale stále tajně vládne USA za pomoci armády, zatímco Joe Biden i oficiální administrativa je pouhá loutková vláda určená k oklamání „kultistů“. Tato tvrzení se už objevují také v řetězových e-mailech šířených v ČR. Ve skupině obětí QAnonu na Redditu se pro změnu množí hrozivé předpovědi, že násilností podobných těm v Kapitolu bude přibývat, jak se nejfanatičtější příznivci QAnonu cítí stále více zatlačováni do kouta. Je zcela možné, že USA to nejhorší stále teprve čeká.
A rovněž je velmi pravděpodobné, že schéma QAnonu se ukázalo být natolik úspěšné, že bude dříve či později zopakováno či napodobeno někým jiným.