Pokud v každé vládě platí, že klíčovou postavou je ministr financí, který drží kasu a zodpovídá za státní rozpočet, v kabinetu, který vzejde z říjnových voleb, to bude platit dvojnásob. Už jen z toho důvodu, že nová vláda bude muset řešit neuspokojivý stav veřejných financí, který jí odkáže současná vládní koalice v čele s premiérem Andrejem Babišem. Jedním z možných adeptů, který by mohl vystřídat Alenu Schillerovou ve funkci ministryně financí, je i kandidát Starostů a nezávislých na tento post Věslav Michalik.
Na postu ministra financí se v historii České republiky vystřídala už pěkná řádka různých postav a postaviček. Stojí za to si je trochu připomenout. Před Alenou Schillerovou to byli Ivan Pilný, Andrej Babiš, Jan Fischer, Miroslav Kalousek, Eduard Janota, opět Miroslav Kalousek, Vlastimil Tlustý, Bohuslav Sobotka, Jiří Rusnok, Pavel Mertlík, Ivo Svoboda, Ivan Pilip a konečně Ivan Kočárník.
Mnozí z nich už dávno upadli v zapomnění. Další se proměnili ve směšné figurky a někteří z nich se vrátili v jiné roli, která přebila jejich působení ve funkci ministra financí. O to zajímavější bude, kdo mezi ně po letošních volbách do poslanecké sněmovny přibude a jak se popasuje s nelehkým úkolem, který ho v čele tohoto resortu čeká, kdy státní pokladna je v rozvratu a veřejné finance nutně potřebují konsolidovat.
Koalice Pirátské strany a hnutí STAN, která zatím vede všechny předvolební průzkumy, by měla mít hned dva kandidáty do čela resortu financí. Za Piráty to s největší pravděpodobností bude dosavadní pirátský senátor a bývalý Babišův náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht a za Starosty a nezávislé starosta obce dolní Břežany a náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalik.
Kdyby se stal ministrem financí po volbách právě Michalik, bylo by to možná trochu překvapivé v tom smyslu, že nepatří ani trochu mezi okoukané tváře a i pro ty, kteří českou politickou scénu sledují celkem podrobně a intenzivně, byl donedávna spíše neznámý.
Starostové a nezávislí a jejich kandidát na ministra financí
Přesto existuje nemalá šance, že to bude starosta Dolních Břežan, který se nakonec resortu financí ujme. Jistě, než nastoupí nová vláda, ve které bude figurovat koalice Pirátů a Starostů, může to po volbách ještě nějaký ten měsíc trvat, ale trend v předvolebních průzkumech se zatím zdá být jasný: hnutí ANO slábne a postavení koalice Pirátské strany a hnutí STAN je velmi pevné, navíc posiluje i koalice SPOLU, takže pravděpodobnost společné vlády dvojice koalic se zvyšuje.
Dá se očekávat i to, že v případě jejich společného vládního kabinetu bude chtít mít koalice Pirátů a hnutí STAN jak premiéra, tak ministra financí. Jde ostatně o dvě zásadní nohy, na kterých každá vláda stojí, a jen velmi vyrovnaný výsledek s koalicí SPOLU, případně opravdu velké nebezpečí toho, že by byla ve hře ještě nějaká jiná vládní alternativa a Piráti a Starostové by se mohli ocitnout v opozici, by je zřejmě donutily k tomu, aby tento post pustili a přenechali svému koaličnímu partnerovi.
Stejně tak dává smysl to, aby do této ministerské funkce nenastoupil kandidát Pirátské strany, ale nominant, kterého navrhnou Starostové a nezávislí. Piráti by jednak obsadili premiérskou pozici a pak ještě minimálně dvě velmi významné ministerské funkce – post ministra spravedlnosti, o který se zřejmě bude ucházet předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek, a post ministryně práce a sociálních věcí. Zde je horkou kandidátkou poslankyně, místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Je proto logické post ministra financí přenechat hnutí STAN, a to i z toho důvodu, že leckoho možná uklidní – a v neposlední řadě také případného koaličního partnera Pirátské strany a Starostů a nezávislých, když do čela rezortu financí nepůjde pirát, nýbrž starosta.
Náměstek hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové se tak opravdu může strážcem české státní kasy stát. Ostatně na kraji má Věslav Michalik na starosti právě oblast financí a strategie. Za sebou má práci ve finančních institucích jako finanční a investiční analytik a posléze jako výkonný ředitel a člen představenstva německé HVB Bank.
Místo radikality nevyhnutelná nutnost
V tuhle chvíli zatím příliš nevíme, s čím vším by starosta Dolních Břežan jako případný ministr financí po volbách přišel nad rámec koaličního programu Pirátů a Starostů a nezávislých. Zatím působí rázným, věcným a střízlivým dojmem a je vidět, že už má za sebou mnohé životní zkušenosti. Od většiny pirátských politiků se tak v neposlední řadě liší i věkem.
V rozhovoru pro E15 Michalik zdůraznil: „Musíme zvýšit daňový příjem, to považuji za opatření číslo jedna. Nějakým prorůstovým, investičním balíčkem, který by v postcovidové době pomohl k tomu, aby se ekonomika rozběhla. Abychom se vrátili na trajektorii masivního růstu, a v tom okamžiku samozřejmě část toho dluhu pokryji tím, že z něho vyrůstám. Druhé opatření je zlepšení výběru daní, a to tedy zmiňovaným rušením daňových výjimek, kde se dají najít desítky miliard korun. Když sečteme všechny výjimky, všechny odečitatelné položky, tak to je přes tři sta miliard.“
Z toho je patrné, že Věslav Michalik v první řadě opravdu prezentuje společný program koalice Pirátů a hnutí STAN. Byť zmiňuje i to, že v nejzazším případě, pokud by nebyla jiná možnost, připadá v úvahu také zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent. Na rovinu také hovoří o zdanění příjmu ze státních dluhopisů a kapitálových příjmů ve výši 15 procent.
Pozoruhodné na tom je, že díky tomu, že je starostou a nikoli pirátem a navíc má zkušenosti z finančních institucí, má větší šanci prosadit to, co by se pirátskému politikovi podařit nemuselo, protože od Michalika se to bude brát a vnímat ne jako potrhlost a radikalita, ale jako nevyhnutelná nutnost. Ovšem to nic nemění na podstatě oněch návrhů a opatření.