Médii i společností aktuálně hýbe kauza „deníčku“ vlivného muže hnutí ANO, šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Hustě popsaný mnohastránkový dokument, který získala redakce Seznam Zpráv, skýtá vcelku výbušné čtení. Třeba o tom, jak důmyslně Faltýnek maskoval vlastní kšeftíky či zařizoval zakázky a dotace pro svoje známé. Předseda hnutí a premiér ČR Andrej Babiš na to vyhlásil, že kdo poruší principy boje proti korupci (se kterými hnutí údajně stojí a padá), musí pryč. Kdo si ale vzpomene na pružné změny etického kodexu ANO, týkající se trestního stíhání členů, které jistě jen čirou náhodou korespondovaly s vývojem kauzy Čapí hnízdo, tomu nekompromisnímu „padni, komu padni“ zas tak ochotně neuvěří.
Novináři Seznam Zpráv před časem získali a aktuálně začali zveřejňovat a rozkrývat soubor vlastnoručně i strojově psaných poznámek a zápisků předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Má se za to, že Faltýnek zápisník ztratil či z nepozornosti někde nechal. Pravost nepopírá, ale trvá na tom, že nic z obsahu jej z ničeho závadného, natož kriminálního neusvědčuje a že se ničeho špatného nedopustil.
Jak ale Seznam Zprávy zveřejnily, je zde ke čtení například poznámka: „SRO – vlastní AKCIE 33 procent. Kmenové listy (akcie na doručitele)“. A k tomu poměrně zábavný dodatek: „Skutečný vlastník – Já.“ Podle zjištění redakce má jít o způsob, jak zařídit, aby vysoce postavený poslanec vládního hnutí mohl vlastnit firmu, ale toto vlastnictví současně důmyslně skrýt. Dále se pak v „diáři“ podrobně rozvádí, jak na to, aby majitelem takové firmy byl navenek někdo jiný než Faltýnek, a současně jak to zaonačit, kdyby se později chtěl stát neskrývaným majitelem. Z podnětné četby rovněž vyplývá, jak ovlivňoval státní zakázky ve prospěch spřátelených firem, pomáhal svým známým k dotacím všeho druhu nebo sám skrytě obchodoval.
„Kdo poruší principy boje proti korupci, musí z hnutí ANO odejít,“ prohlásil pod dojmem zveřejněných zpráv o Faltýnkovi předseda hnutí a premiér ČR Andrej Babiš. Faltýnek mu prý musí vše vysvětlit, a pokud by to nedokázal a nemohl se od podezření očistit, podle Babišových slov „platí u něj jako u kohokoliv v hnutí princip padni, komu padni“. Občanům pak vyložil, že své hnutí ANO postavil na transparentnosti a principech boje proti korupci. Kdo je poruší, musí prý odejít. „A je jedno, jak se jmenuje nebo na jaké je pozici,“ dodal nekompromisní bojovník proti korupci.
Šťouralové si pak ale možná neodpustí otázku, zda je to tedy opravdu a dozajista jedno, a pokud ano, tak proč tedy nemusí odejít ten, co se jmenuje Babiš a je na pozici předsedy vlády České republiky. Všichni přece víme, že pan premiér nečelí jen nějakému podezření plynoucímu z nějakého zápisníku a komentovanému médii, nýbrž je regulérně trestně stíhaný pro podezření z několika trestných činů, například z neoprávněného čerpání dotací čili dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Na úplně stejnou morální autoritu si Babiš totiž hlasitě hrál už před třemi lety, kdy se provalila ohavná korupční kauza, v níž byli jedněmi z hlavních aktérů brněnští politici ANO, dnes už bývalý radní Brna-Střed Jiří Švachula a rovněž již bývalý vedoucí odboru investic Petr Liškutin. „Nekompromisně se zbavujeme všech takových, kteří k nám nalezli a chovají se nepatřičně,“ hřímal tehdy (trestně stíhaný) Babiš pro své holdingové médium iDNES. Provinilci pak byli z hnutí – které si Babiš podle svých slov umínil očistit – vyloučeni. Bylo nutno, jak se vyjádřil, udělat radikální řez.
Vypadá to moc hezky, to proklamované „padni, komu padni“, očista a radikální řezy. Zvlášť když ve Faltýnkově „deníčku“ nalezneme i poznámky týkající se právě Švachuly, konkrétně obchodního sporu o miliardové zakázky na billboardy ve veřejné dopravě, které pak získala společnost ve spoluvlastnictví Faltýnkova kamaráda. Jenže jak se s tím rýmují změny etického kodexu hnutí ANO, které (což je ale prý pouhá náhoda) jako by pružně reagovaly na postup v premiérově trestní kauze Čapí hnízdo?
V roce 2014 bylo v morálním kodexu ještě uvedeno: „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.“ Stručně a jasně. Jenže pak přišlo trestní stíhání proti reprezentantovi nejvyššímu – Andreji Babišovi. V roce 2017 převzal usnesení v této věci. A téhož roku doznal kodex změn. Ta náhodička! Trestně stíhaný už nemusí opouštět funkce ani hnutí. To musí od té chvíle jen „reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce“.
No výborně. Zařízeno. Dosud jen stíhaný, leč zatím ještě neobžalovaný Babiš může zůstat, zastávat funkce nejvyšší a ještě všem kolem kázat o své spravedlnosti, nekompromisnosti a o svém bytostném odporu ke korupci a korupčníkům.
Tak uvidíme, jestli s Faltýnkem udělá „radikální řez“, o kterém tak rád a hezky mluví. A nebo všechno pojede dál ve starých kolejích, až na to, že nám každý den bude odtajněna další stránka Faltýnkova – samozřejmě zaručeně nezávadného – „deníčku“. Jedno je ale jisté – oheň a síru na ty nemorální korupčníky podezřelé z hrozných věcí dál bude dštít trestně stíhaný premiér.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.