Nový lidovecký předseda Marián Jurečka nemá dobrou pověst. Jako ministr zemědělství v Sobotkově vládě se přivinul k agrobaronovi Andreji Babišovi, který tehdy dobýval Českou republiku ve funkci ministra financí. To je Jurečkova zátěž a pro KDU-ČSL krajně smutná okolnost.
Babiš tehdy velice nutně potřeboval, aby mu Státní zemědělský intervenční fond nadále posílal dotace, třebaže se nacházel v očividném konfliktu zájmů. Suverénní ministr zemědělství by mohl Babišovi zproblematizovat život. A tak se Babiš s Jurečkou co nejrychleji spřátelil. Podíval se tehdy do Jurečkových naivních očí prostého zemědělce a pochopil, že tento ministr mu problémy dělat nebude. Jurečka byl polichocen, jak se k němu miliardář hezky chová, a vytvořil si představu o své genialitě, s níž se dostal až na samotnou špičku mocenské pyramidy, kde má tu čest spoluvládnout se samotným Andrejem Babišem. Tím se začala psát nová trapná historie strany lidové.
Nyní nám nový předseda KDU-ČSL vypráví, že pro jeho stranu je – co se týče možné spolupráce – ODS vzdálenější než hnutí ANO. Tvrdí, že problémem ANO je trestní stíhání předsedy, ale jinak je to normální strana, s níž už KDU-ČSL v různých místech spolupracuje. Podobnou anofilní tendenci měla v ODS Alexandra Udženija. Také tvrdila, že problém není v ANO, ale jen v Babišovi. Je to smutné nepochopení podstaty problému.
Tak předně, žádné „hnutí ANO“ jako suverénní politická formace neexistuje. Pojem „hnutí“ významově představuje něco docela jiného, než je Babišova mocenská formace. Slovo hnutí má vyjadřovat spontánní a otevřený názorový proud. Babišovo ANO je ale podnikatelský projekt, uzavřený útvar blízký spíše sektě, který vznikl na bázi komerčního impéria a z jeho obrovských finančních prostředků. Je to vůdcovská strana, která nemá demokratické mechanismy. Navíc nemá ani transparentní ideovou základnu a žádné světonázorově ukotvené hodnoty. Je to prostě jen výtah k moci pro obyčejné kariéristy. Žádné ANO bez Babiše tu není, nebylo a nebude. Ví to každý, kdo se na tuto formaci krátce podívá.
Demokratické politické strany si občas malují situaci tak, že vlastně jediným problémem Andreje Babiše je jeho trestní stíhání. To je ale jenom jeden z mnoha symptomů, nikoli příčina jeho toxicity. Fundamentálním problémem je nesystémový antidemokratický útvar, který propojuje ekonomickou, mediální a politickou moc a tím vytváří stav, kdy se komerční impérium prolíná se státem. Pro demokracii je takový stav podobný rakovině. Důsledky tohoto stavu dostaly českou demokracii na kolena a způsobily naší zemi naprosto zahanbující ostudu v zahraničí.
Je tragédií, že se v demokratické politické straně, jakou KDU-ČSL nepochybně je, dostávají ke slovu takto necivilizované přístupy, nad nimiž by její zakladatel monsignore Šrámek hořce zaplakal.