IN MEDIAS RES. Patří padesátitisícová demonstrace proti vládě druhý den na titulní stranu celostátních deníků, nebo nepatří? A co vyvodit z toho, když informaci o akci ten který deník nezařadí? Tak se ptá Ondřej Neumann ze serveru Hlídací pes.
V úterý 21. května bouřilo plné Václavské náměstí v Praze proti jmenování ministryně spravedlnosti Benešové konkrétně a proti Andreji Babišovi v čele vlády obecně. Jediné Hospodářské noviny umístily informaci o protestech na titulní stranu.
„Premiérovy noviny Mf DNES a Lidové noviny se k věci postavily tak, jak se dalo očekávat – je to pro ně banalita… Deník Právo zařadil zatím největší demonstraci proti Babišovi na stranu 2. V Deníku N o ní nenajdeme ani slovo, deník Blesk zařadil malou zprávičku na stranu 5,“ vypočítala Johana Hovorková na webu Forum 24.
A položila řečnickou otázku, zda je tento fakt dán nekompetencí vedení redakcí, nebo snahou zakrývat, „jak se věci mají“.
Odboráři se do novin dostali
Zajímavé srovnání nabídli insideři na Twitteru, když vedle sebe položili titulní strany MfD a Lidových novin z 21. dubna 2012 (tehdy ještě oba tituly vlastnil německý vydavatel) a 21. května 2019, kdy je řídí lidé dosazení Andrejem Babišem.
Zatímco před sedmi lety stotisícový odborářský protest proti tehdejší Nečasově vládě (a Kalouskovým reformám) dostal prostor na dvou třetinách titulních stran obou deníků, minulý týden byste informaci o 50 tisících lidí na stejném místě hledali marně.
Služebností se to dá jistě vysvětlit v případě MfD a LN. Ale co další tituly? Proč se kupříkladu nenamáhal Deník N, který ze sympatií k Babišovi lze vinit jen stěží?
Myslím, že více než ve zlé vůli je problém v kompetenci vedení redakcí. Živě vidím ty porady: „Přece nebudeme na titul dávat něco, co lidé znají z internetu a už od večera z televize“. (U Deníku N k tomu ještě přistupuje argument uzávěrky, která proběhla ještě dříve, než demonstrace na Václaváku začala.)
Můžu to chápat, ale omluvou to pro mě není. Tohle dilema řeší redakce papírových novin už dlouhá léta – o čem psát v době on-line zpráv na webech? Pokud někdo chce peníze za papírový deník, nemůže rezignoval na aktuální dění.
Otvírák k demonstraci mohl být napsán klidně dva dny před ní samotnou… Je nutné předvídat, analyzovat, nabídnout čtenářům pohled do budoucnosti. Ne popisovat včera řečené či počet demonstrujících.
Předpovědět soudný den
Takže má odpověď na otázky z úvodu: protest na titulku deníků patřil. A pokud tam není, je to zcela jistě projev nekompetence vedení redakce. Čímž nijak v případě MfD a LN nevylučuji i nadbíhání majiteli.
A mimochodem. „Předvídání věcí příštích“ vyžaduje špičkové novináře – analytiky. Takže si neodpustím upozornit na fakt, že titulek MfD den po odborářské demonstraci v dubnu 2012 zněl: „Soudný den vlády“.
Nečasova vláda svůj „soudný den“ přežila o více než rok. Ani 100 tisíc lidí v ulicích s ní nehnulo. Padla až kvůli chamtivé a žárlivé šéfce premiérova kabinetu, jisté Janě Nagyové. Přesně pak 17. června 2013, čtyři dny po policejní razii na Úřadu vlády.
Z čehož si zase můžou vzít ponaučení organizátoři demonstrací proti současné vládě. Ale to už je námět na úplně jiný článek.
Tento článek ze serveru Hlídací pes vznikl ve spolupráci s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.