Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý zveřejnil nové detaily vládní očkovací strategie, v pořadí již třetí. Mimo bližších informací o samotné realizaci, kterou budou mít v gesci jednotlivé kraje, ministerstvo aktualizovalo rozhodnutí o tom, kdo a kdy se dostane do pořadníku na vakcínu proti koronaviru. Své původní stanovisko mírně upravilo.
Vláda v úterý odhalila třetí verzi své vakcinační strategie. V rámci ní si dává za cíl dosáhnout minimálně 60-procentní proočkovanosti populace České republiky. Svou vakcínu tedy musí dostat 6,42 milionu občanů. Teprve poté se podle resortu dostane pandemie onemocnění covid-19 pod kontrolu a země se navrátí k obvyklému životu.
Očkování bude probíhat ve třech fázích (plus přípravná, v níž se práce nacházíme), jak bylo již avizováno v předchozí verzi strategie. V rámci fáze IA bude Česko očkovat nejrizikovější skupiny obyvatelstva. Ve fázi IB proběhne očkování prioritních skupin obyvatelstva a ve fázi II se vakcína dostane na další skupiny obyvatelstva.
Přípravná fáze (prosinec 2020/leden 2021):
Podle dokumentu leží v rámci přípravné fáze zásadní úloha na jednotlivých krajích a krajských koordinátorech očkování. Ti na základě pokynů ministerstva postupně vytvoří síť očkovacích míst. Ministerstvo nespecifikovalo, jaké konkrétní parametry by měla tato místa splňovat.
Připravován bude také Centrální rezervačni systém (CRS), klíčová součást očkování, díky níž se budou moci lidé zaregistrovat do „fronty“ na očkování. Systém jim sám přidělí pořadí na základě věku osoby, zdravotní anamnézy a profese. „Systém je navržen tak, aby registraci a rezervaci seniorů, kteří neovládají práci s internetem, mohli asistenčně provádět rodinní příslušníci, sociální pracovníci, praktičtí lékaři i pracovníci linky podpory 1221,“ uvádí dokumentace.
Fáze IA: očkování nejrizikovějších skupin občanů (leden/únor 2021):
V rámci této fáze bude očkována skupina seniorů (80+), senioři v zařízeních pobytových sociálních služeb a personál o ně pečující, klienti v domovech pro osoby se zdravotním postižením, klienti odlehčovacích služeb a zdravotníci poskytující péči pacientům s nemocí covid-19.
Cílem je naočkovat minimálně 70 % zmiňované skupiny obyvatel. V této fázi má dojít ke spuštění zmiňovaného Centrálního rezervačního systému, do kterého budou jako první od 15. ledna 2021 registrováni senioři nad 80 let. Od 1. února se bude moci k očkování registrovat široká veřejnost.
Fáze IB: očkování prioritních skupin občanů (únor–červen 2021):
Do prioritních skupin spadají lidé nad 65 let, záchranáři, hasiči, policisté, praktičtí lékaři a nezdravotnický personál nemocnic nebo chronicky nemocní pacienti. Dočkat by se měli i učitelé – nejdříve mateřských a základních škol, později středoškolských.
V rámci této fáze už mají dle strategie být v Česku dostupné vakcíny od vícero výrobců. „Očkování provádí maximální počet zřízených očkovacích míst a postupně se v závislosti na dostupnosti očkovacích látek zapojují ordinace praktických lékařů. Zároveň jsou kraji pro širokou veřejnost zřizována velkokapacitní očkovací místa dle potřeby kraje, okresů,“ popisuje strategie.
Fáze II: masové očkování dalších občanů (červenec 2021):
Původně se k široké veřejnosti měla vakcína dostat už od dubna, ministerstvo však nyní přehodnotilo svůj přístup. Občané, na které se nevztahují výše uvedené podmínky, tak budou očkováni až v červenci.
„Na lidi, kteří nemají zdravotní problémy a jsou mladí, se s vakcínou dostane někdy kolem léta,“ sdělil při úterní tiskové konferenci ministr Blatný.