Ruská agrese na Ukrajině trvá již déle než dva týdny a stále se bojuje. Ukrajina za pomoci spojenců z celého světa odolává náporu Putinovy armády a způsobuje jí těžké ztráty. Jakým způsobem však o konfliktu informují veřejnost Rusové? Jaké největší lži o celém konfliktu diktátor Putin a jeho nohsledi vypustili? Lži, které ruská strana prezentuje, jsou však velice naivní a není problém je okamžitě odhalit. I lhát se zkrátka musí umět.
Staré pořekadlo tvrdí, že kdo chce lhát, musí mít dobrou paměť. Zdá se, že Rusové buď toto pořekadlo neznají, nebo je jejich paměť zkrátka příliš děravá. Spíše jim je však zcela jedno, že všichni v jejich okolí vědí, že lžou, a co si o nich v zahraničí myslí. Tyto lži jsou totiž většinou namířeny směrem domů, k lidem, kteří jsou dennodenně masírováni podobnými prohlášeními a kvůli odstřižení od nezávislých zdrojů si nemohou udělat svůj vlastní názor.
Již 28. ledna prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov, že Rusko žádnou válku nechystá. „Dokud bude záležet na Ruské federaci, válka nebude. Nepřejeme si válku. Nedopustíme ale, aby někdo hrubě pošlapával a ignoroval naše zájmy,“ prohlásil ve chvíli, kdy na ukrajinských hranicích bylo již soustředěno minimálně sto tisíc plně ozbrojených vojáků, kteří se podle ruské strany účastnili vojenského cvičení na území Ruska a Běloruska.
Když server Politico s odvoláním na informované zdroje uvedl, že vpád na Ukrajinu začne 16. února, okomentovala to na ruské komunikační síti Telegram mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová následovně: „Prosba k prostředkům masové dezinformace USA a Británie, k Bloombergu, The New York Times, The Sun a dalším – oznamte nám harmonogram našich invazí na příští rok. Ráda bych si naplánovala dovolenou.“
Dne 16. února však Igor Konašenko z ministerstva obrany prohlásil, že „po ukončení prověrky bojové připravenosti se vojska jako vždycky přesunou na místa trvalé dislokace. Jednotky Jižního a Západního vojenského okruhu, které už splnily své úkoly, již zahájily nakládání pro transport na železnici a silnici a začnou se přesouvat do svých posádek.“ Satelitní snímky však ukázaly, že jednotky se nestahují, ale naopak míří k ukrajinským hranicím.
„21. února v 9:50 dělostřelecká palba neznámého typu odpálená z ukrajinského území zcela zničila místo působnosti pohraničníků z Federální služby bezpečnosti v Rostovské oblasti,“ uvedl server RT.com prohlášení ruských zpravodajců. Rusové publikovali záběry, na nichž bylo zachyceno zničené stanoviště u obce Ščerbakovo. Ukrajina to označila za provokaci, protože střelba přicházela z míst ovládaných proruskými silami a měla posloužit jako záminka k propuknutí konfliktu. Téhož dne Rusové oznámili, že na hranicích s Ukrajinou zastřelili pět narušitelů. Kyjev zprávu popřel, ale Rusové s odvoláním na „pohraniční konflikty“ uznali nezávislost samozvaných útvarů na východě Ukrajiny – Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky. Vladimir Putin následně podepsal uznávací dekrety a v proslovu řekl: „Od těch, co se zmocnili vlády v Kyjevě, žádáme, aby se projevili zodpovědně a zabránili krveprolití, jinak ho budou mít na svědomí.“
Ve čtvrtek 24. února vystoupil Putin v televizi s projevem, v němž prohlásil, že dal svolení ke „speciální vojenské operaci na Ukrajině“. Válka začala. Projev však byl předtočen již v pondělí, takže nešlo o reakci na jakékoliv aktuální dění, ale o předem připravený teroristický útok vůči sousednímu státu. Předtočení projevu potvrdila tzv. metadata u videa. „Nevylučuji, že někdo chtěl, aby Rusko zabředlo do Západem uměle vytvořeného konfliktu na Ukrajině,“ řekl 2. března ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. A 10. března na tiskové konferenci po neúspěšném jednání s ukrajinskou delegací v Turecku uvedl, že „pokud jde o otázku, zda plánujeme útočit na jiné země, neplánujeme útočit na jiné země. Ani na Ukrajinu jsme nezaútočili“. Nicméně poslanec Státní dumy Rifat Šajchutdinov 4. března pro ruskou televizi potvrdil, že Rusko invazi plánovalo minimálně rok.
Ještě v době před vypuknutím války si Rusové chtěli vytvořit záminku pro svůj teroristický vpád. A tak vznikla některá videa, jež měla dokazovat útoky Ukrajinců na Rusy žijící v Doněcké oblasti. Mělo tak dojít k atentátu na velitele milic samozvané Doněcké lidové republiky. Ovšem evidentně jim bylo líto zničit poměrně drahé SUV, a tak jen přehodili poznávací značku na starý armádní UAZ. O tom, že si vozidla nejsou ani trochu podobná, nikdo z autorů tohoto podvrhu evidentně nepřemýšlel.
Ze stejného soudku bylo i video, jež mělo ukazovat hrdinství ruských vojáků, kteří zabránili teroristickému útoku na vlak „plný žen a dětí směřujících do Ruska“. Pod mostem se mělo nacházet vozidlo naplněné výbušninami, které se čackým vojákům podařilo odtáhnout pryč a následně jej kontrolovaně odpálit. Podle zástupců samozvané Luhanské lidové republiky se akce odehrála pouhou hodinu před průjezdem vlaku. Metadata však Rusy usvědčila z podvodu, protože video vzniklo již 12. června 2019.
Neméně směšné a díky metadatům prokazatelně lživé je i video z údajného útoku polsky hovořících sabotérů na nádrže s chlórem u Gorlovky. Dva diverzanti měli být zabiti, tři uprchli. Na místě Rusové „objevili“ ochranné vybavení a kameru, která průběh akce zaznamenávala. Ovšem video, které ruská strana pustila do světa, bylo upravováno tím, že k němu byly dodatečně přidány záběry i zvuk, který pocházel ze starých záběrů z finské vojenské střelnice, které jsou běžně dostupné na serveru YouTube.
Zakladatel serveru Bellingcat Eliot Higgins napsal na twitter o Rusech, že věděl, že budou lhát, ale že neočekával, že to bude provedeno tak amatérsky a naivně. „Toto jsou jedny z nejidiotičtějších dezinformačních pokusů, jaké jsem kdy viděl. Nízká úroveň kvality této propagandy mě uráží a je mi líto Ruska, že ji vytvořilo,“ shrnul svůj názor lakonicky Higgins. Video, které Rusové vydávali za důkaz ukrajinské sabotážní akce, bylo skutečně velice amatérské. Těžko totiž očekávat, že by speciální sabotážní a záškodnická jednotka používala velice hlučný obrněný transportér a ještě si celou akci nahrávala. Navíc se pomocí geolokace zjistilo, že video bylo natočeno na místě ovládaném separatisty.
Po vpádu na Ukrajinu Moskva tvrdila, že cílí jen na vojenské objekty. Ze lži ji usvědčila videa z aktuálního dění, jež se začala objevovat na internetu. Útoky na civilní cíle potvrdilo i OSN.
Lží, která se vyvrací sama, je neustálé omílání toho, že na Ukrajině vládnou neonacisté, fašisté a narkomani. „Zdá se, že pro nás bude snazší dohodnout se s vámi (myšleni ukrajinští vojáci, pozn. red.) než s tou bandou narkomanů a neonacistů, kteří okupují Kyjev a celý ukrajinský lid si vzali jako rukojmí,“ prohlásil Putin v mylné naději, že se ukrajinští vojáci uchýlí k puči. Důkazy pro jeho tvrzení samozřejmě chybí, je však známo, že předkové ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynuli během holocaustu.
„Vladimir Putin informoval o provokaci ukrajinských radikálů v oblasti záporožské jaderné elektrárny,“ komentoval Kreml. Světové agentury však informovaly, že za ostřelováním stojí Rusové, což potvrdila i agentura TASS, která uvedla, že příslušníci ruské gardy převzali plnou kontrolu nad elektrárnou.
Podle Putina se agrese vůči Ukrajině neúčastní žádní branci vykonávající povinnou vojenskou službu. Záběry zajatých ruských vojáků jej však jasně usvědčují ze lži, neboť jde v mnoha případech o chlapce ve věku 18–19 let. Měli se účastnit cvičení, ale najednou byli posláni do války s tím, že jim byl na místě změněn status ze „záklaďáků“ na vojáky z povolání.
Navíc ponechme stranou fakt, že se ani jednotliví ruští představitelé nejsou mezi sebou občas schopni domluvit tak, aby alespoň lhali stejně.