Příčin momentální náklonnosti Miloše Zemana k Andreji Babišovi je jistě více, ale zásadní pro jejich sblížení byla takzvaná akce lánský puč. Michal Hašek a další sociální demokraté, kteří mají blízko k Miloši Zemanovi, se pokusili převzít kontrolu nad stranou po nepříliš úspěšných volbách do poslanecké sněmovny. Vypadalo to, že se jim to podaří a v jednu chvíli měli pro sesazení Bohuslava Sobotky i většinu v předsednictvu ČSSD.
Až po provalení schůzky takzvaných pučistů na Hradě díky Milanu Chovancovi a následnému opakovanému lhaní Michala Haška o schůzce v přímém přenosu České televize se karta obrátila. Sobotkovým přívržencům se podařilo mediálně celou věc obrátit zvláště proti Michalu Haškovi, Zdeňku Škromachovi a Jeronýmu Tejcovi. Tito lidé od té chvíle zaznamenali jenom politické pády.
V případě, že by to takto nedopadlo a prozemanovské křídlo by zvítězilo, stala by se ČSSD prezidentovým hlavním želízkem v ohni potenciální vlády. Miloš Zeman by se soustředil na jejich podporu a oni by podporovali jeho. Místo toho převzalo sociální demokracii křídlo Bohuslava Sobotky, které je s Milošem Zemanem na kordy, a sám Miloš Zeman je dlouhodobě považuje za své politické nepřátele. To trvá minimálně od doby, kdy ho zradili při volbě prezidenta v roce 2003.
Miloš Zeman tak ve vládě potřeboval najít nějakého jiného spojence. A tak přestože Andreje Babiše ještě před volbami kritizoval jako nedůvěryhodného, se s ním nakonec spojil vůči společnému nepříteli – Bohuslavu Sobotkovi. Od té doby Andreje Babiše podporuje téměř ve všem. V rámci lustračního zákona, odporu proti takzvanému lex Babiš, často ho chválí a nyní brání jeho odvolání. Spojuje je samozřejmě mnohem více. Kupříkladu autoritářský přístup k vládnutí a výrazný populismus. Andrej Babiš se zjevně na oplátku chystá přesvědčit své voliče, aby podpořili Miloše Zemana v druhé přímé volbě prezidenta republiky.
Uvidíme ale, jestli pánové nenapínají strunu trochu příliš. O nadstranickém prezidentovi dnes nemůže být řeč. Až křečovitě nehledě na ústavu brání Andreje Babiše, který není po chuti zdaleka všem bývalým voličům Miloše Zemana. Útoky na Bohuslava Sobotku zase působí příliš účelově a mstivě. I příznivci prezidenta začínají mluvit o tom, že to přehání — a to by ho mohlo stát vítězství ve volbách.