Pokud by si někdo myslel, že vyspělé technologie (a to, že jejich správci sídlí v demokratických zemích) mohou pomoci boji za svobodu, je na omylu. Teď to předvedl YouTube v Rusku a není důvod si myslet, že by to neprovedli kdekoli jinde.
YouTube vlastněný společností Google vyvolal v Rusku i v zahraničí pozornost, když s odvoláním na nařízení ruské vlády zablokoval video „Chytré hlasování“, které zveřejnil tým Alexeje Navalného před ruskými volbami 19. září. Video doporučovalo kandidáty, u nichž se jevilo jako nejpravděpodobnější, že by mohli porazit politiky z prokremelské vládní strany Jednotné Rusko. Byl to v podstatě poslední zoufalý pokus, jak nějak zasáhnout vševládnoucí Putinovu stranu. Většina hlasitých kritiků Kremlu byla z tohoto hlasování, které si nezaslouží název volby, předem vyloučena.
Jenže Kremlu vadí i to, když Rusové vyzývají, že by někdo měl volit nějaké v Rusku povolené strany, a to ještě navíc takové, které jsou stejně všechny vůči současné moci loajální. I tohle vadí. Zatímco Kreml do západních zemí šíří svou propagandu oficiálně i skrytě, na domácí půdě nesmí zaznít ani hlas vlastních občanů.
Web The Moscow Times cituje bizarní výroky, jakými se teď YouTube hájí. YouTube prý považuje svobodu projevu za jednu ze svých „základních hodnot“, zaznělo v pondělí od představitelky společnosti v televizi Bloomberg.
„Když spolupracujeme s vládami, musíme brát v úvahu mnoho věcí, ať už jde o místní zákony nebo dění na místě,“ uvedla generální ředitelka Susan Wojcicki v prvním veřejném komentáři platformy od stažení videa. Ty místní zákony a jejich provádění znamenají, že Rusko v červnu zakázalo Navalného organizace jako „extremistické“, a to v rámci rozsáhlého zásahu proti odpůrcům vůdce Vladimira Putina. „Extremismus“ spočíval v tom, že Navalnyj a jeho lidé odhalovali obří korupci, jaká v Rusku vládne, a pak s tím lidi seznamovali na sociálních sítích.
Společnosti Google a Apple také před hlasováním odstranily ze svých obchodů aplikaci Navalného týmu Chytré hlasování a podle zpráv se sklonily před ruskými hrozbami jako obvinění z trestných činů a uvěznění místních zaměstnanců.
Zatím byl YouTube bezpečným útočištěm pro ruské opozičně smýšlející blogery a aktivisty, kde mohli vyjadřovat své názory bez obav z cenzury.
„Myslím, že se opravdu chceme ujistit, že pracujeme a sloužíme publiku, jak jen to jde,“ řekla Wojcicki a dodala, že „pokud dojde k tomu, že se vyskytne problém s vládou, budeme se snažit to vždy vyřešit“.
Takže to „vyřešili“ a Navalnyj to zpoza mříží okomentoval: „Jestli mě něco v posledních volbách překvapilo, tak to nebylo to, jak Putin zfalšoval výsledky, ale jak poslušně se všemocné velké technologické firmy proměnily v jeho komplice.“
Tak aspoň víme, že kdyby došlo někdy k nejhoršímu a nastala v našich končinách z nějakého důvodu nesvoboda, můžeme se spolehnout jen sami na sebe. Problém je jen v tom, že bojovat za svobodu s psacím strojem a několika listy kopírovacího papíru už dnes není úplně účinné. Zřejmě bychom měli trénovat mimosmyslové vnímání a bránit se cenzuře telepatií. Bylo by to nejspíš praktičtější než přesvědčovat některé lidi, že se nemají klanět diktaturám.