Europoslanec Ondřej Knotek z hnutí ANO se v souvislosti s unijním migračním paktem rozčílil nad vládní koalicí. Pokaždé, když podle něj jede její zástupce do Bruselu, Masaryk pláče. Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) se mu na to vysmála, že kdyby náš první český prezident viděl hnutí ANO, zamířil by rovnou k terapeutovi.
Europoslanec Ondřej Knotek z hnutí ANO se vyjádřil k unijnímu migračnímu paktu a uprchlické situaci v České republice. Podle něj jsme v situaci, kdy má většina Čechů z uprchlíků strach a nepřeje si ekonomickou migraci, což je podle něj vidět i na bezpečnostní situaci v západní Evropě. „Já to sám, protože cestuji hodně pracovně po západní Evropě, mohu vidět. Bezpečnost se zhoršuje,“ varoval.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle slov Knotka i přes tuto situaci „hlasoval pro povinnou solidaritu a zavázal Českou republiku pravidelně, každý rok se na této povinné solidaritě podílet“. „A jen připomínám, že na celkové evropské úrovni se jedná o minimálně o 30 tisíc osob a minimálně 600 milionů eur,“ řekl a nezapomněl si do vlády rýpnout. „Pokaždé, když jede zástupce této pětikoaliční Fialovy vlády do Bruselu, tak prostě Masaryk pláče,“ uvedl s tím, že jsme to podle něj viděli v klimaticko-energetické politice.
Na to se ozvala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Kdyby viděl Masaryk vás z hnutí ANO, tak by neplakal, ale šel rovnou k terapeutovi,“ reagovala na Knotkův výrok a dodala, že to, co předvádí, nelze ani slušně pojmenovat. „A ještě se nestydíte odkazovat na prvního našeho prezidenta,“ napomenula ho.
K unijnímu migračnímu paktu a nelegální migraci požádalo tento týden hnutí ANO o svolání mimořádné schůze poslanecké sněmovny. Vláda podle opozice totiž musí vysvětlit „otočku o 180 stupňů“, jak řekla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. „Považujeme za nutné, aby vláda poslanecké sněmovně a hlavně občanům vysvětlila tu otočku o 180 stupňů. Migrační pakt, tak jak ho připravilo a vyjednalo české předsednictví v čele s ministrem vnitra Rakušanem, je pozvánka pro nelegální migranty do Evropy,“ uvedla.
Před dvěma týdny vláda oznámila, že se Česko při hlasování o unijním migračním a azylovém paktu rozhodlo zdržet, protože reformní kroky z poslední verze materiálu jsou podle ministerstva vnitra méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zároveň se podle úřadu zvyšuje administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici EU.
Mimořádnou schůzi sněmovny, na které má vláda vysvětlit, proč k evropským migračním pravidlům změnila postoj, tedy svolala první místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová (STAN) na středu 28. února dopoledne. Schůze s jediným bodem nazvaným „migrační pakt“ zasáhne do schůze řádné, která začíná v úterý odpoledne. Je možné, že sněmovna návrh programu vzhledem k postoji koaliční většiny zamítne a schůze se vůbec neuskuteční. Navzdory tomu budou moci v úvodu promluvit řečníci s přednostním právem. Vystoupení mohou celkem vyplnit i několik hodin.