Dávejte pozor, abyste si nemusel přestat sám sebe vážit, vzkázal bývalý člen hnutí ANO a někdejší ostravský primátor Tomáš Macura současnému europoslanci z Babišovy partaje Ondřeji Knotkovi. Ten se ve vysílání ČT24 pustil do prezidenta Petra Pavla a zároveň vychvaloval volební heslo předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z prezidentské kampaně. Do diskuze mezi Macurou a Knotkem se zapojil také šéf pražské buňky ANO Ondřej Prokop. Toho přitom nedávno samotný Babiš vyzval, aby se soustředil na pražskou komunální politiku a neřešil celostátní věci.
„Pan prezident připustil, že Ukrajina může vstoupit do NATO i v případě, že na jejím území probíhá válečný konflikt. To je za mě nepřijatelné. Znamenalo by to, že se stane NATO včetně Česka součástí otevřeného válečného konfliktu. Ukazuje se, že heslo Andreje Babiše z prezidentské kampaně ‚Nezavleču Česko do války‘ bylo pravdivější, než si mnozí mysleli,“ napsal na sociální síti X staronový europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Ke svému příspěvku přiložil úryvek z vysílání ČT24, kde pronášel podobná slova na adresu prezidenta Pavla.
Jeho výroky nenechal bez povšimnutí bývalý významný člen Babišovy partaje a někdejší primátor Ostravy Tomáš Macura. „Ondřeji, dávejte pozor, abyste si nemusel přestat sám sebe vážit. Poslední dobou jste se touto cestou bohužel vydal,“ vzkázal Knotkovi pod jeho příspěvkem. Macura hnutí ANO opustil poté, co před loňskou volbou prezidenta oznámil, že nedá hlas šéfovi svého hnutí Babišovi, ale podpoří jeho protikandidáta Pavla.
Od vás to opravdu sedí
Do diskuze se okamžitě zapojil na sociálních sítích aktivní předseda pražské organizace hnutí ANO Ondřej Prokop. „Říká prospěchář, který se nechal vytáhnout na vrchol své kariéry lidmi a hnutím, ke kterému se pak otočil zády. Lidé jako vy nemají žádné právo kohokoli jiného moralizovat. Tomáši, vážím si vás proto, co jste udělal pro Ostravu, ale že se takto otevřeně přikloníte na stranu zla, to je něco, co nikdy nepochopím,“ pustil se do Macury.
Prokop si přitom od svého stranického šéfa nedávno vyslechl, aby se věnoval pouze tématům v Praze. „Pan Prokop by se měl soustředit na pražskou komunální politiku a neměl by vůbec řešit nějaké celostátní věci, protože si nemyslím, že má nějaké předpoklady k tomu, aby se vyjadřoval k věcem, ke kterým se vyjadřuje. My mu to na předsednictvu určitě doporučíme,“ prohlásil Babiš v květnovém rozhovoru pro Novinky.cz. Stalo se tak poté, co Prokop obvinil prezidenta Pavla i část představitelů stran vládní koalice z vlastizrady. Tématu se tehdy věnoval také deník FORUM 24.
Urážky ze strany Prokopa si Macura nenechal líbit. „Od vás, Ondro, to označení ‚prospěchář‘ opravdu sedí. Kdybych jím byl, tak jen velebím šéfa stejně jako vy a váš jmenovec a zůstanu primátorem do penze… ANO, s nímž jsem se před 10 lety spojil, bylo ideově zcela jiný subjekt, než je dnes. Buď to nevidíte, nebo je vám to jedno,“ vpálil šéfovi pražkého hnutí ANO.
Vstup Ukrajiny do NATO
Knotek komentoval slova prezidenta Pavla v rozhovoru pro Novinky.cz, kde hlava státu prohlásila, že vstup Ukrajiny do NATO nemusí být podmíněný tím, že bude země čelící ruské agresi kontrolovat celé své území. Pavel poukázal na poválečný vstup západního Německa do Severoatlantické aliance. Lídři zemí NATO na červencovém summitu ve Washingtonu slíbili Ukrajině nezvratnou cestu do aliance a dlouhodobou vojenskou pomoc, přímou pozvánku do NATO ale země nedostala.
Pavel očekává, že v příštích letech by mohla Ukrajina jednat s Ruskem o míru. Dohoda by podle prezidenta mohla znamenat, že by Rusko dlouhodobě okupovalo část ukrajinského území, ovšem bez toho, že by změnu hranic akceptovaly demokratické státy. „Myslím, že není nutným předpokladem plná obnova kontroly nad celým územím. Pokud dojde k vymezení, byť nějaké administrativní hranice, pak můžeme brát tuto administrativní hranici jako dočasnou a Ukrajinu v teritoriu, které bude v té době kontrolovat, přijmout do NATO,“ řekl Pavel.
Český prezident pro takový krok vidí precedent v historii. „Podívejme se třeba na Německo. Došlo k rozdělení Německa, které nebylo akceptováno všemi západními státy, a přestože část Německa byla okupovaná Sovětským svazem, tak Německo, tedy ten zbytek, byl přijat do NATO, a to už v roce 1955. Takže si myslím, že je tady jak technicky, tak právně řešení, jak umožnit Ukrajině vstoupit do NATO, aniž by se tím dostalo NATO do konfliktu s Ruskou federací,“ podotkl Pavel.
Ukrajina se víc než 900 dní brání rozsáhlé ruské agresi. Ukrajinci vpád ruských vojsk na své území zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Rusové ale části ukrajinských regionů na východě a jihu země nadále okupují a boje pokračují. Na východě Ukrajiny v poslední době ruská invazní vojska pomalu, ale setrvale postupují. Ukrajina zároveň v posledních téměř dvou týdnech obsadila část území Kurské oblasti na západě Ruska, cílem je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského omezit ruské útoky přes hranici na Ukrajinu.