Po desetiletí se mnozí američtí a evropští zahraničněpolitictí experti velmi obávali reakce Ruska, co udělá, když některá z jeho sousedních zemí vstoupí do NATO. Podle amerického historika Timothyho Snydera dnes víme mnohem více, jak Vladimir Putin skutečně reaguje, když je vážně ohrožen. To podle Snydera máme vzít v úvahu, když se mluví o vstupu Ukrajiny do Aliance. Ta se totiž nikdy nerozšiřovala za nějakých ideálních podmínek.
Timothy Snyder ve vstupu na stanici MSNBC říká, že už víme, co se stane, když se Putin a celý Kreml cítí ohroženi.
„Nyní víme, že to, co dělají, je deeskalace. To platilo po celou dobu války, vlastně to platilo po celou dobu Putinova režimu, ale viděli jsme to zcela jasně a názorně, když ruská vojska, ruští žoldáci mířili na Moskvu. Co udělal Putin, jak reagoval, když došlo ke skutečnému ohrožení jeho skutečného režimu, jeho skutečné osoby? Sedl do letadla, odcestoval do jiného ruského města, nastoupil na jachtu, pravděpodobně vydal nějaké šeky, určitě uzavřel dohodu,“ popisuje Putinovo počínání za vzpoury Jevgenije Prigožina a jeho wagnerovců Snyder.
„To je to, co udělal, neeskaloval, radikálně deeskaloval. Zkusil hrozby, když hrozby nezabraly, uzavřel dohodu. Myslím, že to musíme mít na paměti, když přemýšlíme o důsledcích rozšiřování NATO, protože NATO mu (nic víc) nemůže udělat. Ukrajina mu nemůže nic udělat,“ soudí historik. Západ s Ukrajinou nemohou už Putinovi provést nic hrozivějšího, než se mu před měsícem stalo z vlastních řad.
Dále Snyder poukazuje na to, že Aliance se nikdy nerozšiřovala v klidu za nějakých normálních podmínek a bez rizika.
„Stojí za to si to připomenout ty počátky. Když to uděláme, vzpomeneme si, že NATO nikdy nejednalo tak, že by vzalo něco dokonalého se snahou si to udržet. O to jde, vzít střed Evropy, místo, kde jsou rizika, a snížit tato rizika zajištěním společné bezpečnosti. Myslím, že to je duch, ve kterém by se mělo přemýšlet a ve kterém by se mělo jednat. V této době se nedá přemýšlet o NATO jako o instituci, která má udržovat dokonale stabilní situaci. Takhle to není a nikdy nebylo. NATO vždycky jednalo tak, že uchopilo situaci, která byla riziková, a učinilo ji méně rizikovou.“
Na doložení svých slov uvádí konkrétní příklad.
„NATO vždy muselo fungovat v nedokonalých podmínkách, když bylo založeno, tak to bylo v v době, kdy bylo Německo rozděleno. Nejdůležitějším členem NATO, kromě Spojených států, bylo západní Německo – Spolková republika Německo, země, která byla rozdělena, a byla tu část země, na kterou Německo mělo nárok a kterou nekontrolovalo,“ uzavírá Snyder.