Dotační úřad si dovoluje na premiéra v demisi. Chce totiž po Andreji Babišovi padesát milionů, které mu dal na vybudování jeho rodinného sídla. Šéf hnutí ANO na ně totiž tak trochu neměl nárok. Kde ale vezme miliardář takovou sumu, když už dříve byl pro něj problém stavbu zainvestovat ze svého? Naštěstí je však nejen politik, ale také velkopodnikatel, takže mu stačí jen prodat pár svých výrobků a bez problému může do měsíce, jak žádá úřad, miliony poslat.
Nabízí se samozřejmě možnost, že by mohl Babiš požádat nějakou realitní kancelář, aby mu pomohla Čapí hnízdo za dobrou cenu prodat. Přeci jen, prý je tam proinvestována téměř miliarda, jak tvrdí premiér v demisi, takže určitou cenu stavba určitě má. To se však určitě nestane, protože pro Babiše je jeho farma citovou záležitostí, kterou sám vymyslel, naplánoval a zrealizoval.
I když se v některých fázích svého politického angažmá k „Čapáku“ neměl a dělal, že ani neví, kdo ho vlastnil a možná i vlastní, nedá na svůj „nejlepší nápad“ dopustit. Prodej tedy nepřipadá v úvahu.
Jako další varianta se může zdát půjčka od banky. S těmi má Andrej Babiš také skvělé zkušenosti, vždyť jednu si bral i na Čapí hnízdo v době, kdy s ním neměl nic společného. Nějaké drobné by tak pro druhého nejbohatšího člověka v Čechách určitě bez problémů našli.
Nejlepší a nejjednodušší je ovšem vzít oněch 50 milionů z vlastních zdrojů. Kde ale brát a nekrást? Jednoduché řešení, „půjčit“ si peníze z prodeje všech možných komodit, se kterými Babiš obchoduje a „střelit“ nějaké to vybavení farmy. Finanční částka, kterou však potřebuje není zrovna z nejmenších.
Když by tedy prodával například surikaty, musí počítat s tím, že za předpokladu, že se jedna dá koupit za 10 tisíc korun, návratnost nebude moc veselá. Stejně je to i s dvojicí pávů, které dostali s Monikou jako svatební dar a o nichž se nedávno rozněžnil na Facebooku. Jeden kus za tři tisíce. Lepší tedy bude se vrhnout na výrobky z firem z holdingu.
Na 50 milionů to ale stejně bude dost „kousků“. Pokud by chtěl být, jako vždy za dobroděje a cenu nešrouboval, takové kilo Vodňanského kuřete je k mání za 59 korun. Na dluh by stačilo necelých 850 tisíc kilových kousků. Mnohem víc by to bylo v Javořických párcích z Kosteleckých uzenin. Při ceně 16,90 za balení po 170 gramech by bylo nutné prodat přes dva a půl milionů zabalených dobrot.
Lepší už by to bylo s máslem, které je stále po loňské hysterii dost drahé. Farmářské z Tatry se při ceně 49,90 vejde do 50 milionů logicky milionkrát. Ještě připadá v úvahu i mléko z Olmy za 23 korun, jehož by se „na Čapák“ muselo prodat 2,173 milionu litrů.
Varianty tedy jsou a není třeba se vůbec obávat, že by na vrácení podezřelé dotace premiér v demisi neměl. Sice by bylo jednodušší provést dalších pár čistek na určitých úřadech a na celou částku zapomenout, ale to by nemuseli voliči vnímat s úplným pochopením. A názor části lidu, hltajícího Babišův Facebook, je velmi důležitý. Právě tito lidé totiž ve volbách hodí do urny lístek s tím správným třípísmenným hnutím.