Po šokující zprávě o tragické smrti miliardáře Petra Kellnera se veřejná debata točí dvěma směry. Tou první rovinou jsou dojemné výroky o tom, jak nejbohatší Čech podporoval charitu, výchovu dětí a vývoj léků. Ministr vnitra Hamáček uvedl, že Kellner byl mezi prvními, kdo na začátku epidemie pomohl Česku. Není třeba tyto aktivity nejbohatšího Čecha nyní shazovat, jen by se měl obraz Kellnera filantropa postavit vedle mnohem reálnějšího obrazu Kellnera byznysově-politického dravce první kategorie.
Těch zhruba 293 miliard korun, které získají Kellnerovi dědicové, rozhodně nevzniklo z dobroty, ale z velmi tvrdé strategie, při níž se Kellner zcela otevřeně snažil přizpůsobit zahraniční politiku České republiky svému byznysu. Ať už byl mnoha lidem jakkoli sympatický a působil kultivovaně a inteligentně, tak právě vliv na českou zahraniční politiku je bohužel tím nejviditelnějším a velmi smutným odkazem jeho působení.
V dědictví po Petru Kellnerovi zůstává jeden klenot, který má značný význam pro podzimní volby do sněmovny a utvoření příští vlády. Tím klenotem a zároveň silnou zbraní je televize NOVA, která je dosud ze všech médií schopná ovlivnit největší množství voličů.
Kellnerova PPF získala TV NOVA v rámci celého balíku médií společnosti CME s akvizicemi v řadě středoevropských a východoevropských zemích. Zaplatila v této transakci 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč) a Kellner se stal jedním z největších východoevropských mediálních magnátů. Jakkoli tvrdil, že mu vůbec nejde o politiku, nýbrž jen o synergie s jeho telekomunikačním byznysem, realita PPF byla samozřejmě zcela jiná. Kellner si platil experty, novináře i akademiky, kteří horovali pro komunistickou Čínu. Jeho urputná snaha otočit kormidlem zahraniční politiky České republiky je dostatečně zdokumentovaná, a jak ukázalo kupříkladu zjištění reportérů Aktuálně, jeho kampaň pro rudou Čínu měla rozsáhlý vliv. Na to se nyní pod vlivem tragédie u aljašského ledovce přirozeně poněkud zapomíná. Obavy, že Kellner k této kampani využije i tak silný nástroj, jakým je TV NOVA, byly zcela na místě.
Kellnerovo převzetí TV NOVA ale paradoxně zatím českému prostředí za poslední dobu spíše prospělo. Jestli totiž někdo v České republice opravdu sloužil k upevňování politické moci druhého nejproslavenějšího miliardáře Andreje Babiše, tak to byla v letech 2013–2018 právě NOVA. Její manipulace ve prospěch Babišových zájmů jsme v deníku FORUM 24 několikrát popsali a vyhráli jsme s televizí i soud o klíčovou reportáž, která ukazovala, jak TV NOVA zametla pod koberec kauzu Čapí hnízdo a rozloučila se i s reportéry, kteří na kauze pracovali. NOVA také „nezištně“ pomohla Babišovi se vysekat z průšvihu kolem zavlečení jeho vlastního syna na Krym, aby nevypovídal v této kauze před českou policií. Posloužila mu dojemným rozhovorem o tom, jak miluje svoji rodinu a jak za ním i jeho bývalá žena a nemocný syn stojí.
Kellnerův nástup do TV NOVA tuto podivnou a dost masivní službu Andreji Babišovi ukončil. Premiér musel asi pukat vzteky, ale na Kellnera v této věci neměl sílu. Kellnerova televize zároveň také nikomu jinému nijak zvlášť nepomohla, což je vlastně také dobře, když si uvědomíme jeho blízký vztah k rodině Klausů. Otázkou ale je, jak by se TV NOVA chovala dál vzhledem k čínské a ruské rozpínavosti v naší zemi.
Nyní budeme sledovat, zda se Kellnerova smrt a vliv nových vládců na televizi nějak projeví. Byli bychom nesmírně rádi, kdyby toto mediální dělo zachovalo alespoň neutralitu a jeho novináři se snažili o objektivitu a odevzdanost pro pravdivou žurnalistiku. Právě teď, kdy vláda selhala v boji s epidemií, k tomu mají příležitost, a v zásadě na tom i pracují.
Návrat Babišova vlivu do TV NOVA je bohužel možný a velmi nebezpečný. Ve chvíli, kdy silný vládce televizi již neřídí a může vzniknout mocenské vakuum, tak by se mohli třeba někteří televizní odborníci vrátit ke starým korupčním praktikám a znovu pomáhat Agrofertu. Věřme, že se už situace v zemi i v TV NOVA dostatečně změnila a že už návrat k někdejšímu brutálnímu PR pro Babiše není tak snadno možný. Ale je třeba na tuto věc vážně upozornit, aby byla pod veřejnou kontrolou.
Ve hře je hned několik scénářů dalšího vývoje. Předně nevíme, zda po sobě Kellner zanechal nějakou závěť. Jestli ne, tak je veřejně známo, že dědici Kellnerova majetku jsou čtyři děti a manželka Renáta. S rodinou i s firmou PPF má z miliardářů asi nejbližší vztahy Daniel Křetínský, který se v prvních letech Babišovy vlády také ve svém mediálním fungování příliš nevyznamenal ostražitým hlídáním nezávislosti svého deníku Blesk. V posledních letech jsou ale jeho média poměrně nezávislá.
Je tu celá řada dalších scénářů a nám jako voličům a pozorovatelům dění v naší zemi nezbývá než vývoj bedlivě sledovat. Přitom máme jednu povinnost: Nebýt naivní.