Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení povinné sterilizace jako podmínky pro změnu pohlaví vyvolalo na sociálních sítích ostré reakce. Zatímco někteří politici, zejména z vládních stran, to uvítali, jiní tvrdí, že to „jde proti biologii i zdravému rozumu“. Zákonodárci ale musejí rozhodnutí soudu respektovat a zohlednit v zákonech.
V úterý Ústavní soud rozhodl, že požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli „statusové“ změně pohlaví je v rozporu s lidskou důstojností. Současný stav považoval za neudržitelný a upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků.
Středověká praktika
Piráti toto rozhodnutí uvítali a řekli, že povinná sterilizace patří do středověku. „Podmínka sterilizace trans osob pro úřední změnu pohlaví je zcela barbarská a zpátečnická praktika. Stát nemá zasahovat lidem do života víc, než je nutné. A to, aby říkal, kdo smí a nesmí mít možnost reprodukce, je absolutně nepřijatelné,“ napsal předseda strany Ivan Bartoš.
Podobně se vyjádřili i politici hnutí STAN. „Ústavní soud rozhodl ve prospěch lidské důstojnosti. Jsem za to velmi rád, zrušení podmínky chirurgického zákroku včetně sterilizace při úřední změně pohlaví je něco, co dlouhodobě podporuji a prosazuji. Do Evropy 21. století totiž nepatří,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Rodící muži
Proti rozhodnutí soudu se postavili například senátoři Daniela Kovářová nebo Zdeněk Hraba. „Ústavní soud na vlně aktivismu. Pokud soud konstatoval, že jsou kastrace při změně pohlaví protiústavní, zároveň tím řekl, že i muži mohou porodit dítě. Tedy ti, kdo budou mít v občance „pohlaví: muž“. To jde proti biologii i zdravému rozumu. A i přesto, že je třeba rozhodnutí Ústavního soudu respektovat, musíme tento nesmysl napravit. Ústavní cestou,“ oznámil.
Kovářová uvedla, že tím pádem už „nechce slyšet“ o kvótách pro ženy, o rozdílech pohlaví, odchodech do důchodu, násilí na ženách či potřebě ochrany žen. „Ať se každý cítí, jak chce. Třeba jako letadlo,“ napsala. Žádná z těchto věcí ale nesouvisí s úterním rozhodnutím soudu.
K rozhodnutí soudu se vyjádřila také konzervativní Aliance pro rodinu. „Konečně míříme na Západ. Dle drtivé většiny pléna Ústavního soudu neumožnit rodící muže je protiústavní. Gratuluji prezidentovi za kvalitní nominace a senátu za výběr. Takže už jsme konečně ve finální fázi feminismu. Muž je žena,“ myslí si místopředseda Jan Gregor.
Na to ironicky reagoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Pane Gregor, když máte s těmi rodícími muži takový problém, tak neroďte, nikdo vás nenutí,“ vzkázal mu.
„Pokud někomu přijde povinná sterilizace v pořádku, tak mu nikdo nebrání, aby si ji na sobě aplikoval. Ale prosím nevnucujte své názory ostatním, kterým svým jednáním ubližujete,“ upozornil také v debatě na sociální síti populární starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN).
Změny v zákonech
Česko je jednou z posledních zemí v Evropě se zákonnou podmínkou kastrací. Za svůj přístup k trans lidem je dlouhodobě kritizováno ze strany mezinárodních organizací.
Ústavní soud v úterý z občanského zákoníku škrtl větu, že „změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů“. V zákoně o specifických zdravotních službách zrušil větu, podle které „změnou pohlaví transsexuálních pacientů se pro účely tohoto zákona rozumí provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce“.
Zákonodárci už dříve začali řešit novelu zákona, který by povinnou kastraci zrušil. Představilo ji loni na jaře ministerstvo spravedlnosti. Kvůli neshodám ji ale už přes rok projednává koalice. Nyní by se věc mohla pohnout právě díky rozhodnutí soudu, které politici musejí respektovat a zohlednit.