Jeden z nejhlasitějších tuzemských vlastenců Jaroslav Foldyna o sobě zase dal vědět. Jako vyhlášený ochránce všeho slovanského, a ruského zvlášť, neodolal a musel se vyjádřit ke kauze Novaka Djokoviče, jenž nebyl kvůli chybějícímu očkování vpuštěn do Austrálie, aby se mohl účastnit tenisového turnaje Australian Open.
Vlastence Foldynu rozlítilo rozhodnutí australské vlády do země nevpustit nenaočkovaného člověka, který pro odmítnutí vakcinace nemá závažný důvod. A protože jde o kauzu, v níž figuruje známý sportovec, zalovil Jaroslav Foldyna ve sportovní historii. Jenže se měl držet osvědčeného „dvakrát měř a jednou řež“, případně vzpomenout na dobu, kdy pískovcovou cihlou drhnul palubu na šífu, sklonit hlavu a raději mlčet.
„Nacisté neměli rádi Jesse Owense, ale nechali jej v roce 1936 v Berlíně závodit a on vyhrál. To Novak Djokovič má v Melbourne smůlu,“ napsal na svůj twitter Foldyna. Už sama formulace „nacisté neměli rádi Jesse Owense“ je naprosto nehorázná. Nacisté nenáviděli nejen Owense, ale všechny lidi, kteří měli jinou barvu pleti. Považovali je za podlidi. A Owens měl Hitlerovi posloužit jako příklad, neboť nacistický diktátor předpokládal, že černý sportovec prohraje. Jenže se šeredně spletl.
Naciseté neměli rádi Jesse Owens 🇺🇸ale nechali jeji v roce 1936 v Berlíně závodit a on vyhrál. To Novak Djoković🇷🇸má v Melbourne smůlu
— Jaroslav Foldyna (@FoldynaJaroslav) January 16, 2022
Naproti tomu Djokovič není v Austrálii nijak nenáviděn. Ostatně Australian Open vyhrál za značného povzbuzování místních diváků již devětkrát a naposledy zde triumfoval v loňském roce.
Austrálie má však v současné době v souvislosti s bojem proti viru covid-19 jasně nastavená pravidla. A ta Djokovič nerespektoval. Nikdo ho nediskriminoval kvůli barvě pleti, vyznání či čemukoliv jinému. Prostě jen nesplnil jednu z podmínek, kterou si Austrálie legitimně zvolila. Proč právě tohle Jaroslava Foldynu tak nadzvedlo, když jeho nyní mateřská SPD razí zásadu „naše země, naše pravidla“, není jasné. Že by se snad někomu, jak říkal Jára Cimrman, počítalo pomaleji?
Než v sobě Foldyna objevil ty správné vlastenecké geny, které jej přivedly do náruče SPD, za niž usedl do nového parlamentu, byl v letech 1987–1989 kandidátem Komunistické strany Československa, jež se svým internacionalismem nijak netajila, posléze vstoupil do ČSSD, kde to dotáhl až na místopředsedu strany v období 2018–2019. To však již jeho srdce začínalo bušit stále více pro národ, až v září 2020 zakotvil u českého národovce z největších, u Tomia Okamury.
Mezitím se hezky vlastenecky projevoval třeba při vítání ruského motorkářského gangu Nočních vlků, který i ruští liberální novináři považují za pouhou bandu radikálů a násilníků. V roce 2018 se před Olšanskými hřbitovy s odpůrci tohoto ruského ultranacionalistického sdružení málem popral.
Kdyby to nebylo k pláči, bylo by směšné, jak český nacionalista přirovnává demokratický australský stát kvůli nenaočkovanému srbskému sportovci k německé nacistické říši, jež byla doslova etalonem nenávisti, rasismu a zla.