Ruský rubl se v pátek propadl na nejnižší úroveň vůči americkému dolaru od března 2022. Stalo se tak den poté, co Moskva vypálila na Ukrajinu hypersonickou raketu a Washington uvalil sankce na klíčovou ruskou banku. Ruská měna po celou dobu téměř tříleté vojenské ofenzivy Moskvy na Ukrajině velmi kolísala a výrazně reagovala na vývoj na bojišti a západní sankce.
Centrální banka stanovila oficiální kurz rublu na 102,58 vůči americkému dolaru. Nejnovější pokles kurzu následoval několik hodin poté, co Vladimir Putin prohlásil, že Rusko vypálilo na Ukrajinu hypersonickou raketu nové generace. Podle Putina je nová raketa schopná jaderného útoku a Spojené státy a jejich evropští spojenci jsou podle něj legitimní cíle.
Spojené státy ve čtvrtek oznámily sankce vůči ruskému věřiteli Gazprombank, který je hojně využíván pro mezinárodní platby Moskvy za energie, což podle analytiků Rusko těžce zasáhlo.
„Existuje značné riziko, že oslabování rublu bude pokračovat,“ uvedl Jevgenij Kogan, profesor moskevské Vysoké školy ekonomické.
Ruské banky postižené sankcemi nemohou provádět žádné transakce, které se jakýmkoli způsobem dotýkají amerického finančního systému. Z toho důvodu se i nezápadní banky a společnosti bojí se subjekty pod sankcemi obchodovat.
„Nakonec budou vybudovány nové mezinárodní platební řetězce, ale než bude tento proces dokončen, mohou příjmy z vývozu dočasně klesnout. Rubl tedy v nadcházejících měsících pravděpodobně oslabí,“ napsal ekonom Kogan na Telegramu.
Než Rusko v únoru 2022 provedlo invazi na Ukrajinu, obchodoval se rubl vůči dolaru na úrovni přibližně 75 až 80 bodů. Oficiální kurs, který stanovuje centrální banka a který vychází z obchodních údajů, klesl v březnu 2022 na rekordní minimum 120. Ruské manévrování s vývozem ropy a plynu pak pomáhalo rubl držet.
Amerických sankcí se obávají i čínské banky, což Rusku komplikuje obchodování s Čínou, kam by Rusko rádo zaměřilo svůj export, který už nemůže proudit na Západ. Náklady na válku rekordně stouply a Kremlu stále více chybějí peníze na její financování. Centrální bance se nedaří krotit inflaci a experti už dokonce mluví o tom, že by mohlo dojít ke zmrazení účtů občanů a převedení úspor lidí na státní dluhopisy.