
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / CC A 2.0 / Amaury Laporte
FOTO: Wikimedia Commons / CC A 2.0 / Amaury Laporte

NÁZOR / Jakýsi Jan Zeman, doufejme, že to není ten seriálový major, poučil v článku na webu iportal24.cz o pravé demokracii Německo, Francii, Velkou Británii a Spojené státy americké. Tento web, kam se přemístil obsah i četní autoři zesnulých komunistických Haló novin, nese rudou pochodeň komunistické i promoskevské propagandy hrdě dál.
„K našim velkým demokratickým vzorům patří jistě přední západní státy. Že máte občas dojem, že to jaksi nesedí? Že štvanice na údajně špatnou volbu občanů v těchto zemích nemají nic společného nejen s demokracií, ale také s elementární lidskou slušností? Já také. Řekl bych, že nám dávají jednu podivnou lekci z demokracie za druhou,“ vykládá autor, od kterého se ovšem v celém článku nedozvíme, kde tedy na světě nějakou demokracii vlastně najdeme. Že by snad v KLDR, Rusku nebo Venezuele?
Není nutné z dlouhého textu citovat všechny údajné západní hříchy. Jen pro ilustraci se třeba v pasáži o USA zmiňuje prezident George Bush mladší, který podle autora “ rozpoutal nesmyslné války v Afghánistánu a v Iráku“. To by bylo na zvláštní článek. Pak ovšem následuje pozoruhodné sdělení. „Tu první v rámci svaté pomsty za krutý atentát 11. září 2001 proti Světovému obchodnímu centru v New Yorku, byť dodnes nebyl předložen jediný důkaz, že byl organizován z Afghánistánu, spíš to vypadá na práci tajných služeb USA.“
Ne, nikdo netvrdil, že ten útok byl organizován z Afghánistánu. Tam se utekli příslušníci teroristického hnutí Al-Káida, kteří za útokem na WTC stáli. Že mají zničení mrakodrapů na svědomí americké tajné služby, je tak hloupá konspirační teorie, že nemá cenu se tím zabývat.
Jako jeden příklad za všechny si můžeme vybrat, co píše Jan Zeman o Německu. Zmiňuje „otřesné návrhy zakázat stále vlivnější pravicovou, protiimigrační stranu Alternativu pro Německo (AfD)“, jež zaznívaly „z řad vládnoucího nesourodého liberálního semaforu (Sociální demokracie, Zelení, Svobodní demokraté)“.
„AfD a nová strana Sáry Wagenknechtové totiž odmítají nejen německou účast na válce na Ukrajině, ale také pro Německo zničující, převážně muslimskou migraci do Německa. Že obě tyto strany mají zejména na východě země masovou podporu a v evropských volbách Alternativa skončila druhá a strana Sáry se také neztratila? Prý tím hůř pro Alternativu! My si tu naší demokracii od nikoho nenecháme rozvracet, i kdyby to mělo časem znamenat vládu nového pána s knírkem!“
Zmiňovat „pána s knírkem“ není v tomto případě moc inteligentní, protože obdivovatelé starých časů nacistického Německa, nebo aspoň osoby, kterým hitlerovský režim nejspíš nevadí, se vyskytují právě v AfD. Jedním z posledních případů byly výroky předního politika AfD Maximiliana Kraha, který řekl novinářům, že příslušníci SS nejsou automaticky „zločinci“.
„To záleží na tom, jak to je. Vinu musíte posuzovat individuálně. Na konci války bylo téměř milion příslušníků SS. Günter Grass byl také ve Waffen SS,“ řekl deníkům La Repubblica a Financial Times s odkazem na německého spisovatele, který napsal Plechový bubínek. „Než někoho prohlásím za zločince, chci vědět, co udělal.“
SS neboli Schutzstaffel byla nacistická polovojenská skupina působící ve 30. a 40. letech 20. století. Kromě jiných zločinů proti lidskosti se členové SS podíleli na holocaustu, genocidě šesti milionů Židů a dalších osob během druhé světové války.
Tohle už bylo moc i na vůdkyni francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penovou. Strana oznámila, že již nebude zasedat s AfD v Evropském parlamentu.
To není všechno, co letos vyplavalo na povrch. „Pro poslance AfD pracuje více lidí z krajně pravicového spektra, než bylo dosud známo. Vyplývá to z průzkumu, který provedl Bayerischer Rundfunk. Podle něj parlamentní skupina AfD a její poslanci zaměstnávají více než 100 lidí, kteří působí v organizacích, jež německé orgány na ochranu ústavy klasifikují jako pravicově extremistické. Patří mezi ně aktivisté z ‚Identitárního hnutí‘, ideoví pohlaváři z ‚Nové pravice‘ a několik neonacistů,“ psal v březnu německý Tagesschau.
O něžném vztahu k nacismu v AfD by se toho dalo napsat hodně, ale ještě je tu neméně něžný vztah k putinovské ruské diktatuře. Velká aféra vypukla před rokem.
AfD například podala žalobu proti dodávkám zbraní na Ukrajinu na příkaz Kremlu a za ruské peníze. The Insider a Spiegel prozkoumaly uniklou korespondenci propagandisty Vladimira Sergijenka: vyplývá z ní, že působil jako prostředník mezi Kremlem a krajně pravicovými poslanci, kteří dostávali z Moskvy texty svých projevů, lobbovali za kremelské iniciativy, a dokonce žalovali vlastní vládu. Sergijenko odvážel peníze do Německa částečně v hotovosti a částečně prostřednictvím jím kontrolované nevládní organizace.
„Oficiálně AfD své spojení s Kremlem nepřiznává, ale jak ukazuje hacknutá korespondence, poslanci této frakce se s Moskvou nejen koordinovali, ale dostávali přímé pokyny, a dokonce připravené šablony, kterými se poslušně řídili. Jedním z takových úkolů byla snaha zastavit vojenskou pomoc Ukrajině. Kreml doufal, že AfD může tyto dodávky zvrátit prostřednictvím právních kroků. Sergijenko měl za úkol vysvětlit poslancům AfD tuto myšlenku a zajistit jí právní podporu i financování, což se mu podařilo,“ psal web Theins.ru.
Pak tu máme poslance AfD Petra Bystroně a kauzu Voice of Europe. Bývalý ukrajinský proruský oligarcha a mediální magnát Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk, osobně blízký ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, řídil prostřednictvím internetového média Voice of Europe z Prahy proruské aktivity. Propaganda Voice of Europe (Hlasu Evropy) se snažila diskreditovat domácí politické instituce, orgány Evropské unie, ovlivnit v Evropě volby a oslabit podporu Ukrajině. Kromě toho byli v rámci těchto aktivit také placeni politici, kteří jednají ve shodě s ruskými zájmy.
Bystroň také organizoval konference v celé Evropě, o nichž pak „pseudomédium“ informovalo. Média už dříve napsala, že existuje i nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 tisíc eur (494 tisíc Kč) od propagandisty Marčevského. Politik si na ní prý stěžuje, že dostal bankovky v hodnotě 200 a 500 euro, které jsou příliš velké, než aby s nimi mohl v Německu platit na pumpě.
To je jen pár bodů ze života strany, o kterou má Jan Zeman takové starosti. Hemží se to tam nácíčky a spolupracovníky kremelského režimu, který napadl sousední zemi. Různí soudruzi, soukmenovci, „vlastenci“, bratři a bojovníci za mír ale táhnou za jeden provaz. Navzájem si prokazují sympatie a hájí jeden druhého. Když podrobili Západ zdrcující kritice ohledně demokracie, asi by nám měli říct, kde ji tedy najdeme. V Rusku, Bělorusku, Číně a Venezuele? Nebo snad v Maďarsku, kde si strana Viktora Orbána ochočila ústavní soud, změnila ve svůj prospěch volební systém, takže šlo dosáhnout na ústavní většinu, aniž by kdy Fidesz měl ve volbách přes 50 procent, a ničí svobodná média? Samé otázky.
Je hezké, že tyhle bytosti všechno dělají tak otevřeně, aspoň víme, kdo by demokracii na Západě chtěl pohřbít.