Republikánský prezident Spojených států Donald Trump za šest měsíců v čele USA napsal na Twitteru desítky kontroverzních příspěvků. Navzdory kritice, kterou jeho počínání vyvolalo, dal opakovaně najevo, že se tweetování nehodlá vzdát, neboť Twitter považuje za přímý komunikační kanál mezi ním a Američany. Výběr některých letošních Trumpových tweetů:
Fake News (falešné zpravodajství):
Trump opakovaně kritizuje takzvaná mainstreamová média, která se většinou během prezidentských voleb přiklonila na stranu jeho demokratické rivalky Hillary Clintonové, že proti němu vedou nenávistnou kampaň. O twitteru proto prezident říká, že je to prostředek, jak proti smyšleným zprávám může bojovat.
„Kdykoli v médiích, která šíří falešné zprávy, uvidíte slova ,zdroje říkají‛ a ta média neuvedou jména, tak je velmi pravděpodobné, že tyto zdroje neexistují a že si je vymysleli pisatelé falešných zpráv,“ napsal Trump 28. května v reakci na odhalení listu The Washington Post, který s odvoláním na nejmenované americké činitele informoval, že prezidentův zeť a poradce Jared Kushner počátkem prosince žádal ruského velvyslance v USA Sergeje Kisljaka o zřízení tajného komunikačního kanálu s Kremlem.
„Pardon lidi, ale kdybych se spoléhal na falešné zprávy CNN, NBC, ABC, CBS, The Washington Post nebo The New York Times, neměl bych žádnou šanci dostat se do Bílého domu.“ (6. června)
„Média šířící falešné zprávy se oficiálně utrhla ze řetězu. Udělají nebo řeknou cokoli, aby získala pozornost.“ (4. května)
Barack Obama:
Kritické útoky vůči někdejšímu demokratickému prezidentovi Baracku Obamovi po lednovém nástupu do funkce Trump oproti časům volební kampaně zmírnil, často však jako špatnou, zničující či neúspěšnou označuje Obamovu zdravotní reformu zvanou ObamaCare.
„Republikánští senátoři tvrdě pracují, aby schválili náhradu neúspěšné (zdravotní reformy) ObamaCare. Budu čekat u stolu s perem v ruce!“ napsal Trump 14. července ke snaze republikánských senátorů dohodnout se na kompromisním návrhu, který by zrušil a nahradil Obamovu zdravotní reformu.
„Důvod, proč prezident Obama neudělal NIC v ruské kauze, když byl informován od CIA o vměšování, byl ten, že čekal, že Clintonová vyhraje,“ kritizoval Trump 26. června svého předchůdce za to, že nic nepodnikl poté, co ho tajné služby během prezidentských voleb informovaly o ruských pokusech ovlivnit výsledek hlasování.
„Mimochodem, pokud Rusko tak tvrdě pracovalo na volbách v roce 2016, všechno se dělo za Obamovy administrativy. Proč je nezastavili?“ (22. června)
„Hrozné! Právě jsem zjistil, že Obama odposlouchával mé telefony v Trump Tower krátce před (mým) vítězstvím,“ obvinil Trump 4. března Obamu z toho, že ho během loňské prezidentské kampaně odposlouchával v jeho newyorském sídle. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ani ministerstvo spravedlnosti ale žádné důkazy o odposlouchávání Trumpa nezjistily.
Ruská kauza:
Ruská role v amerických volbách se postupně proměnila ve skandál, který zasahuje nejen Trumpovu kampaň, ale i jeho rodinu. O podivných vazbách na Rusko média spekulují nejen v případě Trumpova zetě Kushnera, ale ukazují také na prezidentova syna Donalda mladšího, který se během voleb sešel s ruskou právničkou, která údajně nabízela citlivé informace o Clintonové.
„Většina politiků by kvůli informacím o protivníkovi šla na setkání, kterého se Don mladší zúčastnil. To je politika!“ (17. července)
„Můj syn Donald minulou noc odvedl dobrou práci. Byl otevřený, transparentní a ukázal nevinu. Tohle je největší hon na čarodějnice v politické historii. Smutné!“ napsal Trump 12. července v reakci na fakt, že jeho syn zveřejnil e-maily, ve kterých se na setkání s právničkou domlouval.
„Dvakrát jsem důrazně naléhal na (vyjádření) prezidenta Putina v kauze ruského vměšování do našich voleb. Rozhodně to popřel,“ tak se Trump 9. července vyjádřil k vůbec prvnímu osobnímu setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem, které se uskutečnilo na okraj summitu G20 v Hamburku.
FBI:
Trump v květnu nečekaně odvolal z funkce šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, z jehož výpovědi před Kongresem vyplynulo, že prezident po něm žádal loajalitu.
„Za propuštění ředitele FBI mě vyšetřuje člověk, který mi řekl, abych ředitele FBI vyhodil! Hon na čarodějnice,“ uvedl Trump 16. června v očividné kritice náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina. Ten Trumpovi doporučil Comeyho propustit a následně jmenoval Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem v ruské kauze.
„James Comey by měl předtím, než začne pouštět informace tisku, spíše doufat, že neexistují žádné nahrávky našich rozhovorů!“ naznačil 12. května Trump možnou existenci záznamů jednání mezi ním a Comeym. Později Trump uvedl, že o existenci takových nahrávek nic neví.
Protiimigrační dekret:
Exekutivní příkaz, kterým se Trump pokoušel omezit cesty občanům sedmi a později šesti převážně muslimských zemí a přijímání všech běženců a který americké soudy zablokovaly, nejvyšší soud v červnu částečně uvolnil.
„Každý se pře o tom, zda to je zákaz, nebo není. Nazývejte si to jak chcete, podstatou je udržet špatné lidi (se špatnými záměry) mimo naši zemi!“ (1. února)
„Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti.“ (3. června)
„Velice oceňuji jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soud. Musíme zajistit Americe bezpečí!“ (26. června v reakci na částečné odblokování dekretu)