Román Barbory Šťastné o strastiplném putování skupiny mladých českých Židovek a Židů do Palestiny po německé okupaci Československa vyšel pouhé dva dny před krvavým útokem bojovníků Hamásu na židovské osady poblíž pásma Gazy. Dostává se tak čtenářům do rukou v době, kdy se znovu dere do popředí otázka osidlování Palestiny a vzniku státu Izrael. Hotel Atlantic do této diskuse přispívá hlasem těch, kteří ve Svaté zemi hledali nový domov a riskovali kvůli tomu své životy.
Po loňském románu Samotářky, kdy se alespoň částečně vrátila do padesátých let minulého století, šla Barbora Šťastná v historii ještě o něco dále a zaměřila se především na období druhé světové války s přesahem do prvních poválečných let. Ačkoli se jedná o beletrii, líčí její kniha velice přesně historické události, o nichž se zatím v české literatuře moc nepsalo. Už jen proto stojí Hotel Atlantic za pozornost.
Fiktivní postavy v reálném příběhu
Na více než třech stovkách stran románu sledujeme příběh dvou kamarádek židovského původu, které se z různých pohnutek angažují v organizaci židovské mládeže Makabi Hacair. Po zabrání Československa Hitlerem se jim na poslední chvíli podaří dostat na jednu ze čtyř lodí, které se po Dunaji vydávají na nebezpečnou cestu do Svaté země. Spolu s osudy nezávislé Ferdy, mondénní Charlotty a jejich dalších židovských přátel na palubě parníku Helios prožíváme ve druhém plánu také vesměs tragické osudy členů jejich rodin, kteří zůstali v protektorátu Böhmen und Mähren. Autorka přitom zvolila zajímavý narativní postup, kdy prostřednictvím vymyšlených postav a jejich individuálních osudů vypráví reálný příběh skupiny českých a slovenských Židů tak, jak si jej pečlivě vyrešeršovala v dokumentech Paměti národa a v dalších historických pramenech. Jedinou skutečně žijící postavou mezi hrdiny její knihy tak je organizátor konvoje lodí do Palestiny, vídeňský židovský bankéř a obchodník Berthold Storfer, jehož osud by nejspíš vystačil na samostatný román.
Když story vládne charakterům
Hotel Atlantic jednoznačně táhne kupředu dramatický příběh neuvěřitelně komplikované…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.