„Když vraždili židy… mlčel jsem. Když vyháněli Němce… mlčel jsem. Když mlátili Romy… mlčel jsem. Když odmítali uprchlíky… mlčel jsem. Když přišli pro mě… už všichni mlčeli.“ To jsou slova z díla „Když…“ slovenské autorky Ilony Németh, které je aktuálně umístěno na budově Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. A koho zvedlo ze židle? Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a samozřejmě také pravověrné fanoušky tohoto hnutí.
Dílo bylo vytvořeno jako součást výstavního projektu „Mo(nu)mentální topografie – Po stopách města“ v rámci oslav 100 let české státnosti. To však nikdo z SPD netuší, stejně jako přinejmenším správci facebookových stránek hnutí si nezjistili, kdo je autorem. „Tato nesmyslná hesla si vyvěsili studenti univerzity v Ústí nad Labem. Další z mnoha důkazů, že náš vzdělávací systém je na tom opravdu špatně. Univerzity chrlí ročně stovky „odborníků“ na gender, neziskový sektor či dotace, ale studentům chybí základní vědomosti a také kritické myšlení,“ píše se na facebookové stránce SPD.
To však není všechno – v SPD má mnoho lidí ve zvyku zabrušovat, a tak se s nimi podíváme i do historie. „Židy přece vraždili za 2. sv. války Němci, nikoli Češi. To „vyhánění“ Němců bylo logickým důsledkem jejich protičeských postojů před a v průběhu války. Navíc by si studenti měli nastudovat historii. Zjistili by, že rozhodnutí o odsunu udělaly světové mocnosti. Po tom všem, co Němci způsobili českému obyvatelstvu, to byl jediný možný krok. Zcela mimo mísu je i tvrzení, že tady někdo schvaluje „mlácení“ Romů. Spíš bychom studentům poradili, ať se někdy podívají do diskuzí na sociálních sítích, kde převažují romští diskutéři,“ můžeme se dočíst.
Tím největším trnem v oku jsou ale samozřejmě uprchlíci. „A že Češi nechtějí přijímat muslimské uprchlíky? Věc se má tak, že jde především o ekonomické migranty a opravdu jen hluchý a slepý nevidí, že islám je s našimi tradicemi a zvyklostmi nekompatibilní. Studenti se mj. snažili parafrázovat výrok německého teologa Martina Niemöllera, ale selhali na celé čáře,“ píše SPD.
Po vlně zájmu, která se zvedla, se k věci vyjádřil i Pavel Mrkus, děkan Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, na jejíž budově jsou výroky vyvěšeny. „Každé historické i současné umělecké dílo má být nejen odborně interpretováno, ale také reflektováno veřejností. Dílo s vysokým etickým apelem pak očekává nejen reflexi kultivovanou společenskou diskusí, ale i napříč veškerým spektrem úrovní místní society. Tomuto dílu se podařilo nejen odhalit na jedné straně mělkou a nebezpečnou těkavost sociálních sítí, ale na druhé straně i hlubokou propast v porozumění a výkladech základních dějinných traumat, které stále ovlivňují současný bolestný stav duše střední Evropy,“ napsal v prohlášení.