Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu varoval před konfliktem s Čínou, ke kterému by mohlo dojít v roce 2027. Americké informační služby se totiž domnívají, že čínský prezident Si Ťin-pching nařídil armádě země, aby byla připravena ostrov anektovat právě do čtyř let. Tchaj-wan se tedy nyní pravděpodobně bude snažit posílit podporu ze Západu. Informoval o tom deník The Guardian.
Tchajwanský ministr prohlásil, že se připravuje na možnost konfliktu s Čínou v roce 2027. „Bereme čínskou vojenskou hrozbu velmi vážně. Myslím, že rok 2027 je rokem, který musíme brát vážně,“ řekl v pořadu LBC’s Tonight s Andrewem Marrem.
Wu také přirovnal Čínu k Rusku, když zmínil, že svět v minulosti nebral agresivní postoje Kremlu vážně. „Nezabránili jsme Rusku v převzetí Krymu. A Rusové pak byli povzbuzeni pokračovat dál, a tak zahájili válku proti Ukrajině,“ řekl a pokračoval tím, že „jsme nezabránili Číně v zavedení zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. A lidé se ptali, zda bude další Tchaj-wan? A ten nyní pociťuje všechen tento tlak.“
Čtvrteční komentář tchajwanského ministra naznačil, že se před možnou invazí Tchaj-wan snaží posílit podporu ze Západu, když například hovořil o možných rizicích, která by tento konflikt znamenal pro Spojené království. Řekl, že „ačkoli se Spojené království dívá z dlouhodobého hlediska na Čínu jako na ekonomickou příležitost“, útok na Tchaj-wan by Spojené království ovlivnil „velmi vážným způsobem“. Podle něj je tedy potřeba najít komplexní způsob, jak Spojené království, Tchaj-wan a další země spojit.
Wu také zdůraznil, do jaké míry je Spojené království se zbytkem světa závislé na polovodičích vyráběných na Tchaj-wanu. Ty tvoří více než 90 procent nejmodernějších počítačových čipů. „Pokud dojde k narušení dodavatelského řetězce nebo přepravních tras, myslím, že to bude mít vážný dopad na zbytek světa,“ dodal Wu.
Čínský ministr zahraničí Qin Gang v pátek uvedl, že obě strany tchajwanského průlivu patří Číně a že „ti, kdo si na Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, se nakonec popálí“.
Přestože je Tchaj-wan demokratický ostrov s vlastní samosprávou, Čína ho považuje za svou provincii, kterou je potřeba znovu sjednotit. Čínský vůdce Si Ťin-pching dlouhodobě, od svého nástupu k moci v roce 2012, zdůrazňuje, že tento tchajwanský problém „nelze předávat z generace na generaci“, a americká rozvědka se nyní domnívá, že Si nařídil armádě země, aby byla připravena do roku 2027 Tchaj-wan anektovat.
Podle některých amerických představitelů by mohl konflikt vyeskalovat i dříve. Generál Mike Minihan, bývalý zástupce velitele amerického indo-pacifického velení, již v lednu mluvil o tom, že cítí, že by k němu mohlo dojít v roce 2025.
Yun Sun, ředitelka čínského programu v americkém think-tanku Stimson centre, zdůraznila, že čínské úřady nikdy veřejně nestanovily cíl pro rok 2027. „Vojenské schopnosti jsou nezbytnou, ale ne postačující podmínkou pro to, aby Čína zahájila útok. Vojenská připravenost nenaznačuje, že Čína tento krok podnikne,“ okomentovala a dodala, že si nemyslí, že Si Ťin-pching plánuje invazi na Tchaj-wan v roce 2027, pokud do té doby Tchaj-wan nevyhlásí nezávislost.