Potraviny od ledna zdraží. Vláda přitom při změně DPH u potravin z 15 na 12 procent, což je součástí konsolidační balíčku, slibovala přesný opak. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v úterý řekl, že je touto informací nepříjemně překvapen a ke zdražování nevidí žádný důvod kromě toho, že si obchodníci chtějí zvýšit zisky.
Potraviny budou od Nového roku v nové sjednocené sazbě DPH 12 procent, nyní jsou v první snížené sazbě 15 procent. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ovšem v pondělí informoval o tom, že potraviny i přes sníženou sazbu od ledna zdraží. Dodavatelé potravin by podle Tomáše Prouzy, prezidenta a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), měli obchodníkům zvedat ceny o pět až deset procent.
Potravináři, velké obchodní řetězce, na podzim zlevnění slibovaly. Podle Prouzy nyní ovšem zdražování zdůvodňují mimo jiné například vysokými cenami energií, zvyšováním ceny dopravy, které s sebou nese růst mýtného, nebo i vyššími náklady na práci kvůli změnám v práci na dohody. Zmínil i vyšší daně z nemovitostí nebo příjmu, což jsou změny, které přináší vládní konsolidační balíček. „Pokud se vláda rozhodla, že chce firmám zvedat náklady, tak je logické, že potravináři vyšší náklady promítnou do cen,“ doplnil.
Ministr financí Zbyněk Stanjura ale ke zdražování potravin nevidí žádný důvod kromě toho, že si obchodníci chtějí navýšit zisky, řekl ve vysílání CNN Prima News. Informací byl nepříjemně překvapen a ve středu na výjezdním zasedání vlády v Jihomoravském kraji se hodlá ptát ministra zemědělství Marka Výborného, co přesně se od řetězců v pondělí na jednání dozvěděl. Vláda podle něj zatím žádný konkrétní postup pro řešení této situace nemá.
Stanjura uvedl, že se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Hospodářskou komorou probíhají jednání o tom, jak zmírnit dopady zdražujících energií pro ty nejvíce náročné provozy, přičemž ovšem vyloučil, že by to mohl být důvod ke zvyšování cen potravin pro velké obchodní řetězce. „Se SOCR a Hospodářskou komorou jednáme už více než měsíc o tom, jak zmírnit dopady pro ty nejvíce náročné provozy, ale to určitě nejsou supermarkety a hypermarkety. Tam to určitě neplatí,“ řekl.
Tomáš Prouza tvrdí, že by vláda v této situaci mohla využít zákon o cenách. Stanjura ovšem namítl, že pokud by byl tento nástroj opravdu využit, není jasné, jak by byl kontrolován. „Není to úplně jednoduché, když si představíte desetitisíce míst, kde dochází k prodeji… pokud dáte nějaké nařízení k prodeji, musíte si být jisti, že jej budete schopni také vymáhat. Ale je to jedna z věcí, o které budeme v příštích dnech určitě debatovat,“ okomentoval.
„Je potřeba si uvědomit, že vláda má velice omezené možnosti,“ odpověděl na otázku, zda hodlá vláda tlačit po Novém roce na to, aby ceny v obchodech klesaly. „Nežijeme v plánované ekonomice, aby vláda určovala ceny všech produktů,“ dodal s tím, že právě proto, z důvodu vysokých cen, došlo u potravin ke snížení DPH.
„Legitimně očekáváme, že toto snížení se promítne ve výsledné ceně pro zákazníky,“ trvá na svém Stanjura, přičemž zároveň uvedl, že vláda svůj slib neporušila. „My jsme slib neporušili, DPH jsme snížili. Ještě před několika měsíci řetězce tvrdily, že snížení DPH plně promítnou do cen,“ vysvětlil.