PPF Group Petra Kellnera na Twitteru oznámila: „@PPFGroup Home Credit podepsal tříletou partnerskou smlouvu s @UniKarlova: bude podporovat zejména @matfyz a Institut ekonomických studií @fsv_uk. Znamená to nejen fin. podporu, ale i pomoc s vědeckými a výzkumnými programy, hostování zah. profesorů a granty pro studentské a vědecké práce.“
Je dobré připomenout, že Home Credit dostala možnost podnikat v Číně, kde bude poskytovat své nikoli laciné půjčky Číňanům, kteří mají zřejmě hluboko do kapsy. Kellnerovi lidé využívají i podpory, které se jim dostává od pročínsky naladěného prezidenta Miloše Zemana. Toho si svým soukromým letadlem nechal kdysi dopravit z oficiální návštěvy Číny zpět do Česka sám Petr Kellner. Jako by byl prezident plyšový Krteček.
„Opravdu nemusejí mít obavu. Ta smlouva je přesná v tom, co se snažíme dělat a proč to děláme. Nechápu, proč by se měli něčeho bát. Jsou paranoidní. Určitě si nekupujeme univerzitu a ani nic, co by se dalo nazvat akademickými svobodami,” řekl pro Seznamzprávy.cz mluvčí nebankovní společnosti Milan Tománek.
Smlouva mezi PPF a UK vyvolala už nesouhlasné reakce.
„Univerzita Karlova navázala tříletou spolupráci za jeden a půl milionu korun s firmou Home Credit. Podle členky akademického senátu Olgy Lomové je ale taková spolupráce problematická. „Univerzita si musí dávat pozor, aby nebyla spojovaná s podniky, které nemají transparentní pozadí a jednoznačně pozitivní pověst,“ řekla pro iROZHLAS.cz ředitelka Ústavu Dálného východu. Na Twitteru kritizoval Home Credit i analytik Člověka v tísni Daniel Hůle.“ (Viz iRozhlas.cz.)
Sociolog a právník Jiří Přibáň, který vede právně-sociologické centrum na Univerzitě v Cardiffu, na Twitteru napsal: „Z mého dopisu rektorovi: … Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální. V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám.“
Z mého dopisu rektorovi: … Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální.
V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám.
— Jiří Přibáň (@JiriPriban) October 9, 2019
Senátor Pavel Fischer zareagoval: „Vážený pane profesore. Děkuji Vám za jasný postoj. Akademická svoboda nesmí být na prodej. V úctě Pavel Fischer.“
Někdo to ale nejspíš vidí jinak: Ekonom Pavel Kohout k příspěvku Jiřího Přibáně připsal: „Jen taková poznámka. Intelektuálů už máme dost. Teď by to chtělo trochu toho intelektu.“ Takové vyjádření může mít dva významy: 1. příliš mnoho, 2. už jich máme plné zuby.
Ozvala se dopisem i Filozofická fakulta:
„K četným dotazům, směřovaným na Filozofickou fakultu UK, které se týkají nedávno uzavřených smluv o partnerství a spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a firmou Home Credit International, uvádíme následující.
Filozofická fakulta UK nebyla do přípravy smluv nijak zapojena. Udělení exkluzivního označení ‚Hlavní Partner Univerzity Karlovy‘ firmě Home Credit International nepokládáme za vhodné. Některé části smluv, například ustanovení o tom, že se smluvní strany ‚zavazují zdržet… všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst‘ nebo ‚negativně ovlivnit jejich spolupráci‘, podle našeho názoru poškozují veřejný obraz univerzity – jak je ostatně patrné už z dosavadních ohlasů v médiích a na sociálních sítích.
Kvitujeme vyjádření univerzity, že znění rámcové smlouvy ,vylučuje jakékoliv nároky společnosti ovlivňovat obsah či podobu univerzitního výzkumu, směřování a kvalitu vědy, cíle či záměry ve vědecké politice‘. Na Filozofické fakultě UK budeme vždy dbát o důsledné dodržování všech akademických svobod i o svobodu všech zaměstnanců a studentů fakulty hrát aktivní roli ve veřejné diskusi.
Filozofická fakulta UK žádnou spolupráci s firmou Home Credit International neplánuje. Otázku, co od partnerství s touto firmou očekávají jiné fakulty a součásti univerzity, je zapotřebí směřovat na jejich vedení.
za vedení Filozofické fakulty UK
doc. PhDr. Michal Pullmann, Ph.D., děkan“
Zdá se, že některé zájmové skupiny se rozhodly nejen jistým způsobem pronikat do státní správy a ovlivňovat ji a využívat, ale už se jejich metastázy natahují i do akademické sféry. Ještě čekáme, že projeví zájem i o média. Není to deformace demokracie a otevřené společnosti? Musíme mít vedle Babišistánu i Kellnerstán? Není to na jednu malou zemi trochu mnoho?