
Robert F. Kennedy mladší FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

KOMENTÁŘ / To, o čem se spekulovalo posledních několik dní, se v pátek večer našeho času stalo skutečností. Robert Kennedy ml. ohlásil, že nebude usilovat o kandidaturu v klíčových státech, a podpořil Donalda Trumpa. Zároveň ale řekl, že chce nadále kandidovat v těch státech, které jsou jasně demokratické, či republikánské. Přiznanou snahou tedy je, aby nepoškodil Trumpovy šance na zvolení, ale i když drobnou výhodu bývalému prezidentovi jeho odstoupení poskytnou může, celkově bude efekt jen malý.
Celá Kennedyho kampaň byla zvláštní. Nejprve se ucházel o zisk demokratické nominace, ale v primárkách naprosto propadl. I když většina dárců, kteří mu poslali peníze, v minulosti nepodpořila žádnou ze stran, z těch, kteří tak kdy učinili, byla drtivá většina podporovatelů republikánů. Patřil mezi ně i miliardář Melon, který nyní posílá peníze Trumpovi. Podezření, že se Kennedy nechal přinejlepším z naivity využít k tomu, aby snížil šance Joea Bidena, z tohoto pohledu dává smysl.
Pošuci zleva, zprava
Jenže v posledních měsících panovaly v Trumpově týmu obavy, že by Kennedy nakonec mohl odčerpat hlasy spíš jemu. Na jaře tak na něj začal Trump útočit, že jde o extrémně levicového politika, přestože o něm před tím mluvil poměrně kladně. Když Joe Rogan, internetová celebrita oblíbená právě u republikánských voličů, nedávno řekl, že jeho hlas dostane právě Kennedy, strhla se mela. O dva dny později své prohlášení stáhnul.
Představa, že drtivou většinu Kennedyho příznivců tvoří právě sympatizanti republikánů, je ale mylná. Přitahoval především odpůrce očkování nejenom proti covidu a zastánce různých konspiračních teorií chovajících silnou nedůvěru k vládě. Jenže přestože tenhle trend v poslední době pronikl mezi mainstream především u republikánů, i mezi demokraty takové lidi najdeme. V nedávné minulosti třeba právě mnozí levicově orientovaní voliči šířili konspirace o tom, že si 11. září udělala Amerika sama.
Kennedyho volič
Podle mnoha průzkumů jsou ti, co plánovali svůj hlas v listopadu odevzdat právě Kennedymu, rozdělení téměř přesně napůl mezi demokraty a republikány. Druzí jmenovaní mají jen velice mírnou převahu. Velká část z těch, co ho chtěli volit, také k volbám nakonec nepůjde. Představa, že Trump získá drtivou většinu z oněch asi čtyř procent těch, co v průzkumech preferovali Kennedyho, je mylná.
Agregátor předvolebních průzkumů Real Clear Politics například počítal průměry průzkumů, v nichž figurovala jen jména Trumpa a Harrisové, a těch se jmény všech kandidátů zvlášť. Dle prvního průměru vede Harrisová o 1,5 procentního bodu a dle toho druhého o body dva. To věru není nijak dramatický rozdíl, byť je samozřejmě představitelné, že výsledky budou tak těsné, že to může pomoci.
Kennedy kandidující i nekandidující
Je také důležité si uvědomit, že sám Kennedy vlastně svou kandidaturu nevzdal. Doslova řekl, že odstupuje ze souboje jen v těch státech, kde by hlasy pro něj mohly rozhodnout o tom, zda vyhraje Trump či Harrisová. Zároveň však vyzval voliče, aby pro něj hlasovali i nadále v ostatních státech s tím, že pokud by získal dost hlasů a ani Trump, ani Harrisová díky tomu neměli potřebných 270 volitelů, mohl by se nakonec přeci jen stát prezidentem.
Dalo by se to označit za přístup chytré horákyně, kdyby to nebyla úplná a naprostá fantasmagorie. Ano, Kennedy sice jako oblečená i neoblečená postava pohádky je i není kandidátem na prezidenta, ale představa, že zaprvé získá vůbec nějaké volitele, je jen o něco méně absurdní než představa, že by ho Kongres, který by případně rozhodoval, kdyby nikdo nezískal většinu volitelů, zvolil prezidentem. Kennedy tak jen opět dokázal, že je ještě víc mimo realitu než jeho voliči.