Zdá se, že politici mají tolik práce, že se na moskevskou přehlídku 9. května hromadně nedostaví. Nákaza pracovních povinností dolehla i na Kim Čong-una. Severokorejský vůdce se nezúčastní moskevských oslav konce druhé světové války. „Rozhodl se zůstat v Pchjongjangu,“ oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že jde o „vnitropolitické záležitosti“. Kdyby Kim Čong-un přijel, byla by to jeho první cesta do ciziny od roku 2011, kdy se chopil moci.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v lednu oznámil, že Moskva pozvala Kima na oslavy 9. května. Tehdy novinářům tvrdil, že první náznak odpovědi ze strany severokorejské vlády „byl pozitivní“. Mluvčí Kremlu později dodal, že „účast severokorejského vůdce (na ceremoniálu) byla potvrzena“.
Jenže z akce, kterou by si světová média pochopitelně užila, sešlo. „Kim Čong-un se rozhodl zůstat v Pchjongjangu,“ řekl Peskov. „Do Moskvy přijet nemůže, diplomatickými kanály nám bylo sděleno, že jeho rozhodnutí je spojeno s vnitropolitickými záležitostmi,“ říká. Mluvčí důrazně odmítl spekulace o tom, že do Moskvy směřovaly ze zahraničí žádosti, aby Kreml sám Kimovu cestu zrušil. Žádné takové výzvy se podle něj neobjevily.
Nové přátelství
Rusko a Severní Korea měly blízké vztahy v dobách Sovětského svazu, kdy Moskva dávala Pchjongjangu výraznou ekonomickou a politickou podporu. Teď to vypadalo, že přátelství obou zemí se obnovuje.
Kimův otec a předchůdce v čele KLDR Kim Čong-il navštívil Rusko v srpnu 2011 krátce před svou smrtí. Častěji ale cestoval do sousední Číny, která byla dlouhodobě brána za jeho nejbližšího spojence.
Média už se těšila na to, s kým vším bude generální tajemník Strany práce, nejvyšší velitel Korejské lidové armády, předseda vojenské komise Strany práce, maršál KLDR atd. na společné fotografii – a on nic. Má moc vnitropolitické práce. V prosinci 2013 nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka a nedávno prý další generály. Taková vnitropolitická práce v KLDR není žádná legrace, to chce čas.